Normal Doğum Sonrasında Oluşan Vajina Hasarları!

Estetik, güzellik ve bakım üçlüsü vazgeçilmezlerimizden değil mi artık? Seviyoruz güzel görünmeyi. Belki kendimiz, belki partnerimiz belki de çevre için yaptırıyoruz bunu. Ne fark eder ki sonuç güzel oluyor, kendimizi güzel hissettiriyor.

Normal Doğum Sonrasında Oluşan Vajina Hasarları!

Op.Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yıllar önce vajina estetiğinin yapılmasını bırakın, vajina kelimesi söylenirken dahi insanların sesi titrer, utanır, bu kelimeyi telaffuz etmemek için uğraşırlardı. Günümüzde ise arayışını sürdüren kadınlar bu bölgeye de estetik operasyon yaptırmaya meyletmişlerdir.

Cinselliği bu problemlerden dolayı başarılı yaşayamayan kadınlara yapılan çeşitli operasyonlar bulunmaktadır. Sorunlardan biri özellikle çok doğum yapmış kadınlarda görülen vajenin genişlemesidir.

Normal doğum sırasında vajeni genişletmek için yapılan kesiler ya da kontrolsüz yapılan doğumlara bağlı olarak da bu genişleme olabilir. Sonuçta bu durum her iki tarafın cinsel olarak tam bir mutluluk yaşayamamasına ve huzursuzluğuna sebep olur. Yalnızca cinsel olarak değil maalesef bu bölgede ya da komşu bölgelerde enfeksiyona, sarkmalara ya da idrar problemlerine de sebep olabilir.   

Beraberliğin en güzel ve en özel olan tarafıdır cinsellik. Bunu doyasıya yaşamak için istenilen bir özellik ise vajinanın yeterli darlıkta olmasıdır. Günümüzde bu problem doktor hanım biz eşim ile orgazm konusunda sorun yaşıyoruz ya da tam olarak performans sergileyemiyoruz bu da doğumdan sonra oldu diyerek tarafımıza başvururlar. Biraz çekingen bir tavır ile artık bu şikâyetinden dolayı ilişkiye girmek istemediğini, kendini eşine karşı sorumlu hissettiğini söyler.

Aslında normal doğumun en istemediğimiz sonucudur bu. Her doğum yapanda karşılaşılır mı? Çoğunlukla evet ama bu tür problemleri yaşamayanlar da mevcuttur. Doğumda vajenin yapısı bozulur daha doğrusu genişliğinde artma olur. Bunun bebeğin çıkışından sonra eski konumuna dönmesi gerekir fakat geri dönüş maalesef tamamen olmaz.

Bütün şikâyetler de bu nedenle olur. Bu tür kadınlarda yapılan operasyonun adı vajinoplastidir. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Prensip, vajenden bir parça çıkartıp, boşta kalan vajen alanını birleştirmek ve çıkarılan alan kadar daraltma sağlamaktır.

Yaklaşık 30 dakika süren bir işlemdir. Operasyon sırasında ağrı duyulmadığı gibi sonrasında da o bölgeye lokal anestezi uygulanacağı için ağrı hissedilmez. İşlem gerçekleştikten 2- 3 saat kadar dinlendikten sonra ayağa kalkar günlük hayat idame ettirilebilir.

Kullanılan iplikler emilebilir olduğu için dikiş aldırmak gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat sonrasında yapılması gerekenler anlatılır antibiotik verilebilir, pansuman için gerekenler söylenir ve bu müdahaleyi yaptıranlardan bu konuya harfiyen uyulması istenir ki başarılı bir sonuç alınabilsin. İlişkiye girmeme süresi ya da iyileşme süresi 1 aydır. Bu süreç içerisinde o bölgenin enfekte olmaması ve kuru tutulması istenir. Hijyen kurallarına uyulması önerilir.

Vajina Düzeltme

Eğer doğum evde yapılmışsa, doğum esnasında genişletme kesisi yapılmamış ve dokular kendi istediği yerden yırtılmışsa ya da kesi düzgün yapılmış ama dikişinde problem olmuş ya da dikişler atmışsa o bölgede normal olmayan bir görüntü olur.

Büzüşmüş bir deri, düzgün yüzeyli olmayan, asimetrik, rengi daha koyu ya da iyileşme yerinde skar dediğimiz kalınlaşmış deri parçası ihtiva edebilir.

Bu durum estetik olarak güzel görünmemenin yanında çeşitli problemler de doğurabilir. İlişki esnasında o bölgede gerginlik hissi, cinsel birleşmede ağrı, buna bağlı da ilişkiden kaçınma ve cinsel soğukluk gibi…Sonuç itibariyle bu alanın eskiye en yakın şekle dönüştürülmesi ya da şikayetlerin minimuma indirilmesi konusunda düzeltme işlemleri uygulanmaktadır. Genellikle genel anestezi tercih edilmekle beraber o bölge uyuşturularak da yapılabilir.

20- 30 dakika sürebilen bu işlemden sonra ortalama 3- 4 hafta cinsel perhiz yapılması ve sonrasında uygulanması gerekenlere harfiyen uyulması operasyon başarısı için önemlidir. Bir ay sonra adet dönemi bitiminde hasta kontrole çağrılır eskiyle karşılaştırma yapılır. Hem hasta hem de doktor estetik olarak farkı görür ve hasta bu işlemi neden daha önce yaptırmadığı konusunda kendini yargılar.

Dudak Küçültme

Genital bölgede iki çeşit dudak vardır. İç dudaklar (labium minor) ve dış dudaklar  (labium major). Bu iki dudak gereğinden fazla büyük, sarkık  ya da karşılıklı olarak farklı olabilir. Bu durumlarda ise hastalar estetik olarak kaygılıdır.

Hastaların geliş nedeni en çok dar çamaşırlar ya da bikini-mayo giydiklerinde bu kabarıklığın ortaya çıkmasıdır. Dolayısıyla denize giremezler ve spor yapamazlar utandıkları için. Büyük labiumlar mantar oluşmasına sebep olabilir hastalar da sürekli bir akıntı, kaşıntı, ıslaklık ve günlük ped kullanma alışkanlığına rastlanabilir.

Hatta o kadar büyük labiumlar vardır ki ilişki esnasında penisin temasını engeller. Hem kadının acı çekmesine hem de penisin ilerlemesine engel olmaktadır. Küçültme operasyonları 20- 30 dakika süren bir işlemdir ve genel anestezi ile tercih edilir.

Fakat lokal tercih eden hekimler de bulunmaktadır. Prensip küçültme olduğu için labiumların bir kısmı kesilip çıkarılarak operasyon gerçekleşir. Genellikle hastalar operasyondan sonra bir süre dinlendikten sonra ayağa kalkar ve günlük hayatını idame ettirebilirler. Sonrasında gerekenlere harfiyen uyulmalı hijyene dikkat edilmelidir.

Bu operasyon sonrasında da iyileşme 3- 4 haftada olduğu için cinsel perhiz dönemi iyileşme süresi kadardır. Emilebilen iplik kullanıldığı için aldırmaya gerek yoktur. Hasta kendi pansumanını kendisi yapabilir. Fakat mutlaka 1 ay sonra kontrole gidilmelidir.

25.2.2011 - 5646

İlgili Diğer Yazılar
Her 10 Kadından Biri Cinsel İlişki Sırasında Acı Çekiyor
Her 10 Kadından Biri Cinsel İlişki Sırasında Acı Çekiyor
Renkli Gözlüler Dikkat!
Renkli Gözlüler Dikkat!
Doğurganlık Potansiyeli Nasıl Korunur?
Doğurganlık Potansiyeli Nasıl Korunur?
Orgazmın 6 faydası
Orgazmın 6 faydası
Orgazmın 6 faydası
Orgazmın 6 faydası
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]