Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Obezite cerrahisi sonrası beslenmeBURSA - Obezite cerrahisi sonrası beslenme profilinin önemine değinen VM Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aytaç Sayın, dikkat edilmediği takdirde tekrar kilo alımının başlanabileceğini söyledi.

Obezite cerrahisi sonrası beslenme

BURSA - Obezite cerrahisi sonrası beslenme profilinin önemine değinen VM Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aytaç Sayın, dikkat edilmediği takdirde tekrar kilo alımının başlanabileceğini söyledi.

Çağın gereği olarak insanların artık daha az hareket etmeye, daha fazla kalorili ürün tüketmeye başladığını ifade eden uzmanlar, alkol tüketimi, yağlı gıdalar, fastfood tarzı beslenme sebebiyle insanların bol kalori aldığını söyledi. Obezitenin toplum içinde yaygınlaşmaya başladığını ifade eden VM Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aytaç Sayın ise, "Yüzyıl önce dünya nüfusunun yüzde 3'ünü etkileyen bu hastalık, şu anda yüzde 20'li seviyelere geldi. Yarım yıl sonra ise bu rakam yüzde 40'lara ulaşacaktır. Ayrıca bu rakam gelişmiş ülkelerde toplumun yüzde 60'ını etkileyecek. Hiçbir hastalık bu denli hızlı ve istikrarlı bir artış göstermemektedir. Obezite cerrahisi sonrasında beslenme en önemli alanlardan bir tanesidir. Obezite cerrahisi geçirmiş olan bir hastanın beslenme profili iyi bir şekilde planlanırsa, yakalanan başarı çok daha yüksek olur. Obezite cerrahisi yöntemleri arasında gerek tüp mide ameliyatı gerekse diğer ameliyat alternatiflerinde temel olarak sonuçlar arasında baktığımızda ciddi farklılıklar yok. Bu ciddi farklılıklar, genelde hastanın ameliyat sonrası dönemde takipleriyle ilgilidir" dedi.

Ameliyat olan birinin diyetisyen ve hekimiyle yakın temas içerisinde bulunması gerektiğini ifade eden Sayın, "Diyet miktarını protein ağırlıklı besinlerden seçmeleri gerekiyor. Eğer buna dikkat ederlerse, hastaların kilo vermeleri esnasında yağ kaybı ile birlikte yoğun kas kayıplarını minimalize ederler. Ayrıca, kas kaybını minimalize etme durumlarında yaşanacak halsizlik, genel durum bozukluğu, yoğun saç kaybı gibi semtomlar en az düzeye düşer. Bu yüzden beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Eğer beslenme alışkanlıkları değişir ve belirli bir çizgide beslenme alışkanlıkları bir profile sokulursa, hayatın gelecek kısmında normal bir yaşantı olarak devam etmememizin hiçbir sebebi olmadığını belirten Sayın, "Ama beslenme profilinin ayarlanmaması ve sürekli olarak nasılsa az miktarda tüketiyorum diye yüksek kalorili besin gruplarına doğru geçiş sağlandığı vakit obezite cerrahisine rağmen tekrar kilo sorunları ile karşılaşılabiliyor. Eğer kilo sorunları ile tekrar karşılaşmamak, sağlıklı ve zayıf bir hayat sürmek istiyorsak beslenme profiline dikkat etmemiz gerekiyor" dedi.

19.6.2017 - 27675Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]