Obezite Cildi Bozuyor!

Güneşli ve sıcak günlerin yaklaştığı, kat kat giysilerimizi çıkarmaya başladığımız şu günlerde gözümüz daha fazla aynalara ve aynadaki vücut hatlarına takılmaya başlar.

Obezite Cildi Bozuyor!

Yaz yaklaştıkça kısa sürede ve zahmetsizce kışın aldığımız kilolardan nasıl kurtulacağımızı kara kara düşünmeye başlarız. Hepimizin bildiği bir gerçek var ki; Temelde sağlıklı olmak için değil, güzel görünmek için sıkı, formda bir vücut yapısına kavuşmak isteriz. Görüntümüz bizi, iç organlarımızın durumundan çok daha fazla ilgilendiriyor.

Biz kendimizi cildimizle ve cildin altında barındırdığı yağ depomuzla çevremize gösteririz. Buna göre giyinir, süslenir, en ağır diyetleri en zor spor programlarını ve hatta en zorlu cerrahi operasyonları yaptırırız. Mikro-Gen Arge Direktörü Dr. Özgür Göknel,  en büyük sosyal iletişim aracımız cildimizde, obezitenin yol açtığı sorunları ve çözümlerini daha iyi bilmek zorunda olduğumuzu söylüyor. Dr. Göknel, obezitenin cildi nasıl bozduğunu ve bu durumda yapılabilecekleri de şöyle sıralıyor;

Obezite, cildin temel fonksiyonları olan bariyer fonksiyonlarını, yağ bezi aktiviteleri ile yağ yapımını, ter yapımını, lenf sisteminin akışını, cildin kollajen yapısını ve fonksiyonlarını, yara iyileşmesini, hem ince kılcal damarlardaki hem de kalın damarlardaki kan dolaşımı ile cilt altı yağ dokusunu çok ciddi bir şekilde bozmaktadır.

Bu kişilerde cildin bariyer ( geçirgenlik ) fonksiyonları bozulmakta ve cilt nem kaybettiği için kurumakta ve bu kurumaya bağlı olarak tahrişler, kızarıklıklar, çatlamalar, dışarıdan uygulanan kozmetik bakım ürünlerine aşırı hassasiyet meydana gelebilmektedir. Kuru ciltlerde kırışıklıklar daha belirgin bir şekilde görülmeye başlar. Obezitenin cildin dokusunda oluşturduğu çöküntü, kırışıklık gibi pek çok deformasyonun hızla ortaya çıkması ile ciltte hızlanmış yaşlanma oluşur.

Ayrıca, ciltte yaraların zor iyileşmesine, kollojen yapı bozukluklarına ve uygunsuz kollojen depolanmalarına da neden olur. Bu kişilerde gerek vücut metabolizmasının bozulmasından gerekse gıda rejimindeki hatalardan kaynaklanan ciltte aşırı bir yağ yapımı oluşur. Bu da başta akne yani sivilce olmak üzere cildin görüntüsünün bozulmasına sebep olur.

Kilo sorunu yaşayan kişiler aynı zamanda aşırı terlemeden de yakınırlar çünkü onların ter bezleri daha aktif ve daha büyüktür.

Obezlerin lenf damarlarında akış sistemi de zamanla bozulur ve bu akımın bozulmasına bağlı olarak; lenf ödem, ciltte oksijenlenme bozukluğu ve buna bağlı ciltte ülserleşmeler, yara oluşumları, enfeksiyonlar görülür.

Damar tıkanıklığı ve selülite yol açıyor; Obezite ciltte mikro dolaşımı da bozmaktadır. Mikro dolaşım bozukluğu ileri boyutlara ulaştığında özellikle erkeklerde bacak tüylerinde bölgesel dökülmeler görülür ve genellikle yürüyüşte ortaya çıkan ağrılardan yakınırlar. Bu durum ileri boyutta bir damar tıkanıklığının göstergesidir. Cildin rengi bozulur ve sağlıksız görünür. Tıkanıklıklarda selülit gibi cilt altı bozuklukları da görülür. Masaj ile mikro dolaşım arttırılmaya ve selülit görüntüsü giderilmeye çalışılır.

Vücuttaki diğer kıllanmaları artırıyor; Obezite ya da kilo alımı sonrasında karşılaşılan ancak çoğu zaman hiç üstünde durulmayan bir diğer önemli sorun vücutta aşırı kıllanma ve saçlarda dökülmedir.

Aşırı kilolu olan erkeklerde saç kayıpları fazladır, vücutlarında ise tüylenme artmıştır. Kadınlarda daha az olmak üzere benzer sorun yaşanabilir. Çok geç kalınmadan kilo verilmesi bu gidişata dur diyebilecek en önemli yaklaşımdır. Bu tür durumlarda yeşil çaydan elde edilen EGCG, kilo kaybı sağlayarak hem saç dökülmesi ve vücutta kıllanmaya yol açan erkeklik hormonlarının ciltteki aktivitelerini baskılar hem saç gelişimini arttırabilir hem de vücuttaki aşırı kıllanmaya dur diyebilir. EGCG bu özellikleri olan yegane doğal terapi metodudur.

Tablet olarak alabilirsiniz ya da yeşil çay ekstresi bulunan içeceklerden günlük en az 8 – 10 büyük fincan olacak şekilde de içebilirsiniz ama artmış kafein alımına dikkat etme şartıyla...

Ayrıca hızlı kilo alımında, cilt çatlakları meydana gelir. Ne yazık ki günümüzde bu tür çatlakların medikal tedavisi son derece başarısızdır. Yüksek dozda cilde uygulanan aktif C vitamini ile birlikte A vitamini uygulamaları yeterli olmamaktadır. Lazer tedavisi koyu ten rengine sahip kişilerde lekelenmelere neden olabilmektedir.

10.12.2010 - 3424Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]