Onkoloji Hastalarına Yapılan Anket

Manisa Devlet Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği sorumlu hekimi Medikal Onkolojisi Uzmanı Murat Akyol, yaptıkları anket sonuçlarını değerlendirerek, "Kemoterapi öncesinde hastalarımıza yaptığımız ankette anksiyete oranı meme kanseri hastalarında yüzde 30, kolon kanseri hastalarında...

Onkoloji Hastalarına Yapılan Anket
Manisa Devlet Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği sorumlu hekimi Medikal Onkolojisi Uzmanı Murat Akyol, yaptıkları anket sonuçlarını değerlendirerek, "Kemoterapi öncesinde hastalarımıza yaptığımız ankette anksiyete oranı meme kanseri hastalarında yüzde 30, kolon kanseri hastalarında ise depresyon oranı yüzde 56 çıktı." dedi.

Manisa Devlet Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde, Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Erol Ozan ve Radyasyon Onkolojisi Sorumlusu Medikal Onkolojisi Uzmanı Murat Akyol bilgilendirme toplantısı yaptı.

Meme kanserinin dünyada 8 kadından 1'inde görüldüğünü belirten Akyol, "40 yaşın üzerindeki kadınların yıllık bir kez mamografi takibi yapmaları, 50 yaşından sonra herkesin yılda bir gaita ya da kolonoskop tahlillerini yaptırması kanserle savaşta en önemli basamakta yer almakta." diye konuştu.

Hastaneye çoğu hastanın ileri aşamada geldiğini söyleyen Akyol, "Hastanemizde en çok meme, kolon ve akciğer kanseri görülüyor. Tanı evresinde genelde akciğer kanseri ileri evrede oluyor. Yapılan bilgilendirme çalışmaları ile meme kanserini erken evrede yakalama oranı gittikçe artıyor." dedi.

Hastalığa yakalanan bir kişide psikolojik rahatsızlık görülüp görülmediği sorusunu yanıtlayan, Akyol, kanserli hastalarda gördüğümüz psikolojik rahatsızların anksiyete ve depresyon olduğunu ifade etti.

Akyol, "Bunlar hastanın sadece ruhsal durumunu etkilemiyor, tedavide sağ kalımı, tedaviye uyumu, çevresiyle olan ilişkilerini de etkiliyor. Kemoterapi öncesinde hastalarımıza yaptığımız ankette meme kanseri hastalarında anksiyete oranı yüzde 30, meme kanserinde depresyon oranı ise yüzde 56 çıktı." diye konuştu.

Kanserin genel anlamda yaşamı tehdit eden, ölümle özdeş bir kavram olarak anıldığını ifade eden Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Erol Ozan, onkoloji hastalarına yönelik yapılan duygusal derinliği olan görüşmelerin hastalar üzerinde olumlu etki gösterdiğini kaydetti.

2.2.2017 1 - 25596

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]