Önleyici Estetik Cerrahi ile Yaşlanmaya "Dur" Deyin!

Vücudumuzda oluşan deformiteler hiçbir zaman aniden ortaya çıkmaz. Bu hasarlar zaman içinde ve giderek etkisini arttıran ve çoğu zaman önüne geçilebilen değişikliklerden kaynaklanır.

Önleyici Estetik Cerrahi ile Yaşlanmaya

Bunu anlamak için en iyi örnek terk edilmiş binalardır. Temiz ve bakımlı binalar yıllar geçse de düzenli temizlik ve bakımları yapıldı için ilk günden çok bir farkları olmaz ama terk edilmiş bir yeni bina bile kısa süre içinde bir harabeye dönüşür. Peki vücudumuzu bu durumdan ve yılların ve yaşam şartların verdiği zararlardan nasıl koruruz? Bunun cevabı önleyici estetik cerrahidir.

Önleyici estetik cerrahi nedir?

Önleyici estetik cerrahi aslında yaşın ve sağlıksız yaşam şartların oluşturduğu vücut deformitelerine karşı önleyici estetik girişimlerdir. Bu önlemler yaşlanmanın veya sağlıksız yaşamın oluşturacağı deformitelere karşı uygulanan müdahalelerdir. Bu uygulamalar tamamen kişiye özel planlanan ve mevcut hasarlar veya oluşmakta olanlara karşı uygulanması gereken tedavi planıdır. Bu planlar tüm vücuda yönelik alternatif tedavi seçenekleri olan ve ihtiyaca göre aşamalı uygulanan stratejilerdir. En önemli örneklerden biri cildin kalitesini ve bütünlüğünü korumak amacıyla yapılan önleyici botoks enjeksiyonudur. Mimiklerimiz nedeni ile cildimizin belli bölgelerinde katlanmalar oluşur. Yaşın ilerlemesi ve cildin esnekliğinin azalması ile birlikte bu katlantılar kalıcı bir çizgi haline gelir. Bunu önlemek için bu problemin kalıcı olmasından önce mimiklerin en yoğun olduğu bölgeye botoks enjeksiyonu yapılmalı. Bir diğer örnek bölgesel kiloların artışından meydana gelen selülittir. Bu bölgesel yağlanmalara zamanında doğru müdahale yapılırsa cildi kalitesi bozulma. Bunu gibi vücudun her bölgesi için örnek verebiliriz.

Hangi yaştan başlanmalı?

Önleyici estetik cerrahi tamamen kişiye özel planlanır ve detaylı bir yüz ve vücut analizinden sonra yapılması gereken uygulamaların sırası ve zamanı belirlenir. Her uygulama hastanın ihtiyacına göre yapıldığı için bir genel zaman tablosu çizmek doğru olmaz. Örneğin bir hastada göz çevresi botoks uygulamasına 26 yaşında gerek duyulurken bir diğer hastada bu yaş 30 olabilir. Onun için tedavi planı açısından bir deadline verilemez. Ama kesin bir şey var o da 25 yaş önleyici estetik cerrahi analizi için ideal bir zamandır.

Önleyici estetik cerrahide nasıl bir yol izlenir?

Hastanın ilk başvurusunda yüz ve tüm vücut analizi(bölgeler hastanın isteğine bağlı analiz edilir) yapılıp gereken kayıtlar oluşturulur. Hastanın mevcut durumuna göre başvuru anındaki ihtiyacı olan tedavi uygulanır. Belirli aralıklarla hasta yeniden değerlendirilip veriler eski kayıtlarla karşılaştırılır. Ortaya çıkan olumsuz değişiklikler için çözümler belirlenip hastanın onayından sonra uygulamaya geçilir. Belirlenen çözümlerde her zaman öncelik cerrahi dışı uygulamalara verilir çünkü bu prensibin temeli cerrahi müdahalelere ihtiyacın önüne geçmektir. Bunun için ne kadar erken bu programa başlanırsa o kadar bu konuda başarı elde edilir.

Önleyici estetik cerrahinin yeri günümüzde ve gelecekte nedir?

Önleyici estetik cerrahi gönümüzde yeni yeni yerini rutin uygulamalarda bulmaktadır. Bu uygulamanın önemi zaman geçtikçe daha da iyi kendini gösterecek. Estetik cerrahi alanında hızla ilerleyen teknoloji sayesinde birçok problem için önleyici uygulamalar bulmak mümkün ve bazı cerrahi uygulamaların yerini cerrahi dışı uygulamalar almıştır. Birçok tıp alanında kontrol ve muayene yaşamımızda artık rutin hale gelmiştir. Estetik cerrahi alanında da bunun rutin hale gelmesi çok yakın tarihte gerçekleşeceğine inanıyorum.

24.3.2018 - 32302

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]