Online diyetisyenin de diyetin de sahtesi olur mu demeyin!

Online diyette ana kural: İnternet ve başarma isteği

Online diyetisyenin de diyetin de sahtesi olur mu demeyin!

Peki online diyete insanlar ne kadar sadık kalıyorlar, ya da avantajları neler, online diyet konusunda sahte diyetisyenler konusunda hastalar neler yapmalı gibi konuları Diyetisyen Yusuf Öztürk cevapladı.

ONLİNE DİYET İLE KİLO VERİLEBİLİR Mİ?

Online diyet ile herkes kilo verebilir. Gerekli malzemeler: İnternet bağlantısı ve başarma isteğidir. Online Diyet kısaca; "İnternet üzerinden Diyetisyen hizmeti almaktır." Diyetisyene yüz yüze gittiğinizde aldığınız hizmeti internet üzerinden almanızı sağlar. Kişiye özel hazırlanan diyet programını uygulayan ve dijital platformlarda motivasyon desteğini alan danışanlar online diyet ile çok rahat kilo verebiliyorlar.

ONLİNE ORTAMDA BAHANE KALMIYOR

Online diyet programları danışanlara ne gibi farklılıklar sağlıyor?

Online diyet ile danışanlar çok hızlı bir şekilde diyetisyenine ulaşabiliyor. Kontroller de online gerçekleşiyor; "Kontrole gelmeyi unuttum, üşendim gelemedim, işten izin alamadım" gibi bahanelere online diyette yer yok.
Yüz yüze görüşmede genelde ilk görüşmeden sonraki kontroller aksatılıyor. Online diyette böyle bir problem olmuyor. Telefonuna ulaşabiliyorsan diyetisyenine de ulaşabiliyorsun. Danışanlar aklına takılan soruları kolaylıkla sorabiliyor. Online diyetin en büyük avantajı; hesap vereceğiniz, sizi denetleyen bir diyetisyenin varlığını hissetmeniz oluyor.

ONLİNE DİYET İLE CİDDİ KİLOLAR VERİLEBİLİR Mİ?

Online diyetteki kilo verme hızı ile yüz yüze görüşmedeki kilo verme hızı aynıdır. Burada önemli olan diyet programının kişiye özel, uygulanabilir olması ve diyetin tatbik edilmesidir. Online Diyet ile ayda ortalama 4-6 kg arası verilmektedir. Kalıcı ve sağlıklı kilo kaybı için Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyesi de haftada 0,5-1 kg kilo kaybıdır.

ONLİNE DİYETİN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Online diyetin yüz yüze diyetisyen danışmanlığından tek farkı görüşmelerin WhatsApp, Skype, Telefon, E-mail gibi dijital platformlarda gerçekleşmesidir. Hastanın sağlık ve beslenme bilgileri online diyette de alınıyor ve bu bilgiler ışığında diyet programı hazırlanıyor. Bu yüzden online diyette işimizi şansa bırakmıyoruz.

ONLİNE DİYET SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Danışanlar önce dijital ortamda mail yoluyla başvuruyor, kan tahlili sonuçlarını da gönderiyor. Bilgi formu ulaştıktan sonra "Kişiye Özel Beslenme Programı" yazılıyor ve bu program e-posta ile gönderiliyor. Kontrol günlerinde danışanlar tartı sonuçlarını ve besin tüketim formlarını gönderiyor. Diyet programında değişiklikler yapılarak yeniden program gönderiliyor. Bu şekilde başarı sağlıyoruz. Dünyayı hafifletiyoruz.

DİYETİ BİR ÖDEV OLARAK GÖRMEMEK GEREKİYOR

Online takip zor değil mi? Hastalarınızın kaçamak yapmaları daha bir kolay sanki...
Diyette kaçamak da yapılabilir. Bu her zaman mümkündür. Ancak sonrasında dengelemeyi bilmeniz şarttır. Aslında diyeti bir ödev olarak görmemek gerekiyor. Diyeti yaşam tarzı haline getirenler başarıya ulaşıyor. Bu sadece online takip ile ilgili değil, kilo vermek isteyen kişi iradeli ve sabırlı olmalıdır.

ONLİNE DİYET KISMINDA SAHTE DİYETİSYENLERE DİKKAT!

Online diyet kısmında karşılıklı bir güven kurulması gerekiyor? Burada özellikle nelere dikkat ediyorsunuz?
Online diyet programı almak isteyen insanlar, gerçek diyetisyene ulaştığından emin olmalıdır. Ne yazık ki piyasada Diyetisyen olmadığı halde insanlara diyet listesi gönderen kişiler varlığını duyuyoruz. Bunun önüne geçmek online diyet programı istediğiniz uzmanın diplomasını göstermesini isteyiniz.

ONLİNE DİYETLE 3 AYDA 14 KG VERDİ

Karşılıklı güven ve iradeli danışanlara örnek olarak online diyet uygulayan 32 yaşında Ankara'da oturan Melis İnce Hanım, 3 ay içersinde 14 kg verirken diyet programlarına sadık bir şekilde ara vermeden devam ediyor. Ankara'da birçok diyet programı deneyen Melis Hanım online diyeti tercihini sie şöyle belirtiyor; "Instagram'da gezinirken Online Diyet programlarını incelemeye başladım. Sistem bana uygun olduğu için diyete ara vermeden devam ediyorum. Diyette 3. ayım bitti. Kısacası kilolar gittikçe eski Melis'i bulmaya başladım." diyor.

25.1.2017 - 25429Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]