Online eğitim öğrencilerine fiziksel aktivite tavsiyeleri

Uzaktan eğitim gören öğrenciler, pandemi şartlarından dolayı eve kapanmak zorunda kaldı ve fiziksel aktiviteleri kısıtlandı. Bu inaktivite durumu çeşitli problemlere yol açmaya başladı. Fiziksel aktivite ile hareketin artırılması ve hareketsizliğin azaltılması gerektiğini söyleyen Ar. Gör. Emine Nur Demircan, "Fiziksel aktiviteler ile çocukluk döneminde veya ileride oluşabilecek hastalıkların önüne geçebilir" dedi.

Online eğitim öğrencilerine fiziksel aktivite tavsiyeleri
Online eğitim gören öğrencilerin hangi yaşta hangi aktiviteleri yapmalı konusunda açıklamalar yapan İstanbul Rumeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Ar. Gör. Emine Nur Demircan, "Çocukların yapacağı fiziksel aktivitelere karar verilirken temel olarak yaş, fiziksel çevre, fiziksel uygunluk ve vücut ağırlığı dikkate alınmalıdır. Bunlara ek olarak eğlenceli olması, çocukların gereksinimlerine göre planlanmış olması, kolaylıkla uygulanabilir ve pratik olması, isteklilik ve gönüllülük de göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bu etkenler arasında en önemli etken yaş olduğu için egzersiz önerilerimizi yaş grubuna göre belirlemek daha doğru olacaktır" diye konuştu.

"5-7 YAŞ DÖNEMİNDE ÇOCUKLAR RİTİMLİ HAREKETLERE KOLAYCA UYUM SAĞLAR"

Demircan sözlerine şu şekilde devam etti: "Bu do¨nemdeki çocuklarda yer degˆis¸tirme ve denge hareketleri, el-go¨z koordinasyonları gelis¸meye bas¸lar. C¸ocuklar oldukc¸a hızlı ve etkindir. Bu¨yu¨k kas kontrolleri hızlıdır ancak dayanıklılık bu dönemde henu¨z zayıftır. C¸ocuklar bu do¨nemde o¨zellikle rekabet ic¸eren bireysel ve es¸li oyunlardan bu¨yu¨k zevk alır. Geriye zıplar, tek eli ile topu fırlatır, hareketli topa tekme atar, potaya top atar. Dengeleri gelişmiştir. Tek ayak u¨zerinde ortalama 10 sn durabilirler. Ritimli hareketlere kolayca uyum sağlarlar. Bu dönemdeki çocuklara önerilen aktiviteler ve sporlara bakacak olursak; ip atlama, c¸izgi oyunları, tutma ve top yuvarlama oyunları ile buz pateni, jimnastik, atletizm, futbol, yu¨zme, judo sporları olabilir."

"10-11 YAŞ DÖNEMİNDE DURUŞ BOZUKLUKLARI GÖRÜLEBİLİR"

8-9 yaş ve 10-11 yaş döneminin önemli olduğunu belirten Demircan, "Bu dönemdeki çocukların ritmik becerilerinde gelis¸me go¨zlenir, dayanıklılıkları artar, kuvvet ve koordinasyonu gelişir, temel hareketleri daha düzgün hale gelir, karmas¸ık hareket becerileri gelişmeye başlar. Ayrıca top su¨rme, pas atma becerileri ile ip atlama becerileri gelis¸ir. Bu yaş grubundaki çocuklara halk oyunları, vurma yakalama oyunları, masa tenisi, boks, karate, taekwondo gibi aktivite ve sporlar önerilebilir. 10-11 yaş dönemindeki çocuklar ise kuvvet, c¸eviklik, denge ve koordinasyon gerektiren becerilerde artıs¸ go¨rülür. Takım sporlarına katılımları artar. Kalp, damar ve solunum sistemleri fizyolojik açıdan dayanıklılık sporları ic¸in daha elveris¸li ha^le gelir. Bu dönemdeki çocuklarda cinsiyet farklılıkları fiziksel aktivite tercihlerinde değişiklik yaratabilir. Bu sebepten ötürü aktivite ve spor türlerine, çocukların tercihleri dikkate alınarak karar verilmelidir. Ayrıca bu dönemde gelişime bağlı olarak duruş bozuklukları görülebilir. Bu yaş grubundaki çocukların durus¸ bozukluklarını o¨nlemek ic¸in ise yoga, dans gibi aktiviteler uygun aktivitelerdir. Çocuklar basketbol ve voleybol gibi top sporlarına, yo¨n bulma, doğa yu¨ru¨yu¨s¸leri, izcilik, kampc¸ılık gibi doğa sporlarına yönlendirilebilirler. Bu dönemde çocukların aile ile birlikte yapılacak aktivitelere katılımları, iletişimi artırmak için mutlaka desteklenmelidir" ifadelerini kullandı. Çocukların yaş dönemlerine uygun fiziksel aktivite önerilerinde bulunan İstanbul Rumeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Ar. Gör. Emine Nur Demircan, "Çocuklar gün içerisinde, online ders haricinde "yaş x 10 dakika" süre ile ekran (bilgisayar, tablet, televizyon, telefon vb.) kars¸ısında vakit geçirebilir" dedi.

3.03.2021 - 51679İlgili Diğer Yazılar
Koronavirüs sürecinde çocuğunuzun aşılarını ihmal etmeyin!
Koronavirüs sürecinde çocuğunuzun aşılarını ihmal etmeyin!
Kovid-19
Kovid-19'suz günlerin önündeki en büyük tehlike aşı karşıtlığı
Pandeminin psikolojik etkilerini aile içi aktivitelerle yönetin
Pandeminin psikolojik etkilerini aile içi aktivitelerle yönetin
Şili
Şili'nin Sinovac deneyimi Türkiye için neden önemli?
Koronavirüs salgınında can kaybı 36 bin 975
Koronavirüs salgınında can kaybı 36 bin 975'e yükseldi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]