Online Oyunlar, Bir Akıl Hastalığı!

Yeşilay'ın ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarının katıldığı 'Bağımlılık Davranışlarının Halk Sağlığına Etkileri' toplantısında görüşülen 'Online Oyun Bağımlılığı' DSÖ tarafından 'akıl hastalığı/davranış bozukluğu' olarak ilan edildi.

Online Oyunlar, Bir Akıl Hastalığı!

29 Kasım-1 Aralık 2017 tarihlerinde Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) teknoloji bağımlılığı alanında uzman isimleri Yeşilay ev sahipliğinde bir araya gelerek, "Bağımlılık Davranışlarının Halk Sağlığına Etkileri" konulu toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda online oyun ve online kumar bağımlılığı üzerine hastalık, önleme, koruma, tedavi, rehabilitasyona dair tüm konular konuşulurken DSÖ'nün hastalık sınıflandırmalarını kararlaştıracağı ICD-11 (Uluslararası Hastalık Sınıflandırmaları) için ciddi hazırlıklar yapıldı. Bu kapsamda Haziran ayında gerçekleştirilen ICD-11'de online oyun ve kumar bağımlılığı resmen bir hastalık olarak tanımlandı.

Yeşilay, teknoloji bağımlılığı alanında yapmış olduğu bilimsel çalışmalar, kongreler ve önleyici ve farkındalık oluşturucu eğitimlerle dünyaya örnek çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Teknoloji bağımlılığı konusuna da dünya genelinde en fazla yoğunlaşan ve alanda çalışma yapan bir kuruluş olan Yeşilay, 27-28 Kasım 2017 tarihlerinde açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı 4. Uluslararası Yeşilay Teknoloji Bağımlılığı Kongresi'nde 15 ülkeden 35 uzman ismin teknoloji bağımlılığını tüm boyutlarıyla ele almasını sağlamıştı.

Bu kongrenin hemen ardından 29 Kasım-1 Aralık tarihlerinde ise yine bu kongreyi takip eden DSÖ'nün teknoloji bağımlılığı alanındaki uzman isimleri Yeşilay ev sahipliğinde bir araya gelerek, "Bağımlılık Davranışlarının Halk Sağlığına Etkileri" konulu toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda online oyun ve kumar bağımlılığı üzerine hastalık, önleme, koruma, tedavi, rehabilitasyona dair tüm konular konuşulurken DSÖ'nün hastalık sınıflandırmalarının konuşulacağı ve kararlaştırılacağı ICD-11 (Uluslararası Hastalık Sınıflandırmaları) için önemli hazırlıklar yapıldı. En son 2016'da Hong Kong'da, 2017'de ise İstanbul'da, Yeşilay ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının ana amacı davranışsal bir bağımlılık türü olan teknoloji bağımlılığının ortaya çıkardığı sorun ve hastalıkların tanımlanması ve sınıflandırması oldu. Yapılan toplantının karar ve sonuçları ise DSÖ tarafından, son versiyonu 1990 yılında ICD-10 olarak belirlenen, 2018'de ise son güncellemeleri ile açıklanan ve dünya genelinde devreye alınan Uluslararası Hastalık Sınıflandırmaları ICD-11'de teknoloji bağımlılığının tanı ve teşhisi için temel oluşturdu.

Online oyun ve kumar bağımlılığının bir hastalık olarak tanımlanmasında Yeşilay'ın önemli katkılarının ardından Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen ICD-11 toplantısında online oyun ve kumar bağımlılığı resmen hastalık olarak tanımlandı.

ONLİNE OYUN VE KUMAR BAĞIMLILIĞI ARTIK RESMEN BİR HASTALIK

20'nin üzerinde uzmanın katıldığı Bağımlılık Davranışlarının Halk Sağlığına Etkileri toplantısına DSÖ Madde Bağımlılığı Büro Koordinatörü psikiyatrist Vladimir Poznyak, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Dinç modere etmişti.

Gerçekleştirilen toplantı ve sonrasında DSÖ'nün online oyun ve kumar bağımlılığını resmen hastalık olarak tanımlaması konusunda görüşlerini dile getiren Yeşilay Genel Başkan Vekili Dr. Mehmet Dinç, "DSÖ'nün teknoloji bağımlılığının alt kalemlerinden biri olan online oyun ve online kumar bağımlılığının çok tehlikeli sonuçlara yol açacağını, bu bağımlılık türünün ruh ve akıl sağlığı hastalıkları kapsamına alınacağı Aralık 2017'de gerçekleştirdiğimiz toplantıda ve 2018'de Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırması ICD-11'de konuşuldu. Bu toplantıda Yeşilay olarak çok ciddi katkılarımız oldu ve geçtiğimiz günlerde de DSÖ bu konudaki çalışmalarını tamamlayarak online oyun ve kumar bağımlılığını resmi olarak hastalık olarak tanımladı. Buna göre teknoloji bağımlılığı fark edilmeyen, masum durabilen, bağımlılık olarak adlandırılmak istenmeyen bir durum ve artık bir hastalık olarak konumlandırılıyor. Bu hastalığa karşı önleyici tedbirlerin en başında bilinç ve farkındalık geliyor. Kontrolsüz, sınırsız, ihtiyaç dışı kullanımdan kaynaklanan bu soruna karşı alternatiflerin zenginleştirilmemesi, bilincin oluşamaması kullanıcının karşısında büyük bir duvar olarak duruyor. Bu duvarın aşılması, teknolojik araçların ihtiyaç dahilinde kullanılacağını bilmek, bu anlamda rol model olmak ama teknolojiyi de aktif kullanmak mümkün."

DSÖ'ye göre teknoloji bağımlılığının 3 belirtisinin olduğunu söyleyen Dr. Dinç açıklamasında, "Bu belirtilerin ilki oyun davranışı diğer sosyal aktivitelerin önüne geçiyor. İkincisi bu davranışın önlenememesi. Üçüncüsü de kişinin belirli bir şekilde strese girmesi, kişisel, sosyal ve eğitimsel alanlarına vakit ayıramamasına yol açıyor. Sonuçta uykusuzluk, beslenme problemleri ve fiziksel rahatsızlıklar yaşıyor. Bu davranışın bağımlılık olarak kabul edilebilmesi için en az 12 ay sürmesi gerekiyor" dedi.

20.6.2018 - 33717

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]