Op. Dr. Mehmet Ali Deneme: "Obezite Kansere Neden Olabilir"

Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, obezitenin, kanser başta olmak üzere, kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkardığını söyledi.

Op. Dr. Mehmet Ali Deneme:

Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, obezitenin, kanser başta olmak üzere, kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkardığını söyledi.

Vücuttaki yağ oranının kas ve diğer bileşenlere oranla artması ve hakim hale gelmesiyle oluşan duruma 'obezite' denildiğini ifade eden Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, "Obezite sadece klinik bir hastalık olmaktan ziyade yandaş hastalıklara zemin hazırladığı için de bizim için önemli. Özellikle bağırsak, meme, pankreas, mide kanseri gibi kanserler, bunun yanında hipertansiyon, hiperklosterolomi, kalp damar hastalıkları ve diyabete yatkınlık açısından da obezite klinik olarak önem arz etmekte." dedi.

Erişkin bir bireyde vücut kitle indeksinin erkeklerde yüzde 20, kadınlarda ise yüzde 15 civarında olması gerektiğini belirten Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, bu oranın artması ile obezitenin ortaya çıktığını söyledi. Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, obezite hesaplamasının nasıl yapılacağına dair şunları söylediÇ

"Vücudumuzun ağırlığını ölçüyoruz daha sonra boyumuzu metre cinsinden ölçüyoruz. Vücut ağırlığımızı boyumuzun metre cinsinden karesine böldüğümüz zaman belli bir rakam elde ediyoruz ve bunun bu skala içerisindeki yerine bakarak obez olup olmadığımızı anlıyoruz. Mesela diyelim ki 70 kiloyuz ve boyumuzda 1.80 civarında 70'i 1.8'in karesine böldüğümüz zaman elde ettiğimiz rakam vücut kitle endeksi. Bu rakamlarda eğer 18,5 ve altındaysa kendimizi zayıf olarak nitelendiriyoruz. 18,5 ila 25 arasındaysa normal kilo olarak değerlendiriyoruz. Bu oran 25 ila 30 arasındaysa hafif şişman, 30 üzerindeyse obez olarak değerlendiriyoruz. Obezinde yine sınırları var 40'ın üzerine çıktıysa artık morbid obez dediğimiz, hastalık derecesine gelmiş şişmanlık anlamına geliyor."

YANLIŞ VE DÜZENSİZ BESLENME OBEZİTE NEDENİ

Obezitenin günümüzdeki en önemli nedeninin yanlış ve düzensiz beslenme olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, "Bilinçsiz abur cubur tarzı ya da fastfood tarzı gıdalarla beslenme, hareketsiz ya da sedanter hayat obezitenin önemli nedenlerinden. Bunu engellemek için küçük yürüyüşler, asansör yerine merdiven tercih etmek, her yere arabayla değil de bazı yerlere yürüyerek gidebilmek, vaktimiz oluyorsa sosyal imkanlarımız varsa gün içerisinde spor yapmaya çalışmak obezitenin önüne geçmemizde yeterli olacak." diye konuştu.

EKLEM RAHATSIZLIKLARINA DA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Obezlerde özgüven kaybının da görüldüğünü kaydeden Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, ayrıca eklem rahatsızlıklarına da davetiye çıkaran hastalığın tedavisi ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Obezite de birinci aşamada tavsiye ettiğimiz spor ve diyetle bunun önüne geçebilmek. Eğer bu cerrahi olarak da obezitenin önüne geçme şansımız var artık. Günümüzde son derece popüler ameliyatlarla obezitenin önüne geçebiliyoruz. Bu ameliyatlardan en sık yapılanı en çok tercih edileni tüp mide ameliyatı. Mide hacmini küçülterek kişinin hem az beslenmesine yol açabiliyoruz hem de midenin üst tarafından salgılanan ve iştahı kontrol edenghrelin ve leptin hormonlarının vücuttaki seviyelerini azaltabiliyoruz. Obezite cerrahisinde bypass operasyonları, gastrik bypasslar, tüp midenin dışında balon mideye yerleştirilmesi, mideye bant konulması gibi işlemlerde var ama kalıcı sonuçlar açısından gastrik bypass ve tüp mide daha etkili yöntemler. Bu ameliyatları olduktan sonra da hastaların beslenme düzenini ayarlayarak bir diyetisyen kontrolünde suratli bir şekilde kilo vermelerini sağlamak mümkün." - KAYSERİ

7.09.2016 - 22923Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]