Opr. Dr. Aluç: Erken sünnet, psikolojik travmayı önlüyor

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mahmut Aluç,erken sünnetle ilgili tartışmalara açıklık getirdi.

Opr. Dr. Aluç: Erken sünnet, psikolojik travmayı önlüyor
Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mahmut Aluç, "Yenidoğan sünneti; çocukta psikolojik travmaya neden olmaması, sadece lokal anestezi ile yapılabilmesi, pansuman gerektirmemesi, iyileşme sürecinin kısa olması nedeniyle daha avantajlı kabul edilmektedir " dedi.
Sivas Medicana Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mahmut Aluç, son yıllarda yenidoğan sünnetlerinin arttığını belirterek, erken sünnetle ilgili tartışmalara açıklık getirdi. Opr. Dr. Aluç, "Yenidoğan sünneti yapılma sıklığı son yıllarda yurdumuzda gittikçe artmaktadır. Çoğunluğunun Müslüman olduğu ülkemizde sünnetin genellikle yapılma yaşı yenidoğan döneminden ziyade, çocukluk çağıdır. Bu durum nispeten yurdumuzda daha yeni bir işlem olan yenidoğan sünneti hakkında yetersiz bilgi donanımı nedeniyle yanlış, daha doğru bir tabirle, birbirinden çelişkili yorumlar yapılmasına yol açmaktadır " dedi.
Dünya Sağlık Örgütü'nün 2,5 kilonun üzerinde dünyaya gelmiş bebeklerde sünnet işlemine onay verdiğini belirten Opr. Dr. Mahmut Aluç, "Biz hastanemizde doğan bebeklerde ilk 24 saati doldurduktan sonra, tercihen ikinci veya üçüncü günlerini bekleyerek anne taburcu olmadan yenidoğan sünnetini gerçekleştiriyoruz. Eğer bebeğin muayenesinde inguinal herni, inmemiş testis, büyük boyutlara ulaşan su fıtığı veya peygamber sünneti gibi cerrahi işlem gerektirecek patolojiler varsa sünneti yapmayıp, ilgili patolojileri düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi girişimlerle birlikte uyguluyoruz " diye konuştu.


LOKAL ANESTEZİ UYGULANIYOR
Yenidoğan sünnetlerinin lokal anestezi uygulanarak yapıldığını anlatan Opr. Dr. Aluç, şunları kaydetti:
"Yenidoğan sünnetinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, acı hissinin yok edilerek sünnetin gerçekleştirilmesidir. Halk arasında sık kabul edilenin aksine, bebekler de acıyı erişkinler kadar hissederler. Anestezik etkili kremler uygulanarak ağrı hissinin kaybolması beklenmektedir. İşlemden 15 dakika kadar önceden de bebeğe ağzından, burun içinden veya rektal bölgeden sakinleştirici solüsyonlar tatbik edilerek, bebeğin sünnet esnasında ağlamadan daha konforlu zaman geçirmesi sağlanmaktadır. Bu şekilde uygulanan analjezi ve sedasyon ile bebekler ağlamadan klasik cerrahi sünnet gerçekleştirilebilmektedir. Sünnet sonrası herhangi bir sargı bezi veya sonrasında pansumana gerek olmadan normal bebek bezi kullanılarak taburcu işlemi yapılmaktadır. Hastaların sünnet sonrası iyileşme süreci oldukça hızlı olmakta ve 4'üncü günde banyolarına izin verilmektedir. Aynı şekilde 0-6 ay arası bebeklerde de benzer lokal anestezi yöntemleri kullanılarak sünnet işlemi gerçekleştirilebilmektedir " diye konuştu.


'PSİKOLOJİK TRAVMAYI ÖNLÜYOR'
Erken sünnetin olası psikolojik travmayı da önlediğini ifade eden Opr. Dr. Mahmut Aluç, "Yenidoğan sünneti ehil ellerde güvenli ve kolay bir işlemdir. Çocukta psikolojik travmaya neden olmaması, sadece lokal anestezi ile yapılabilmesi, pansuman gerektirmemesi, iyileşme sürecinin kısa olması nedeniyle daha avantajlı kabul edilmektedir. Yenidoğan döneminde sünnete karar verilmişse sadece bebek cerrahisine alışkın çocuk cerrahları ve çocuk ürologları tarafından yapılması göz ardı edilmemelidir " dedi.

 

 

 

10.06.2019 - 39792İlgili Diğer Yazılar
"Sünnet mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılmalı"
"Sünnet mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılmalı"
Sünnet idrar yolu enfeksiyonunu azaltıyor
Sünnet idrar yolu enfeksiyonunu azaltıyor
Yeni doğan sünneti psikolojik travmanın önüne geçiyor
Yeni doğan sünneti psikolojik travmanın önüne geçiyor
Çevre Kirliliği Peygamber Sünneti Vakalarının Artmasına Neden Oluyor
Çevre Kirliliği Peygamber Sünneti Vakalarının Artmasına Neden Oluyor
Uzmanlardan Sünnet Uyarısı
Uzmanlardan Sünnet Uyarısı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]