Organ Bağışına Evet" Paneli

Samsun Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü tarafından Organ Bağışı Haftası kapsamında "Organ Bağışına Evet" paneli düzenlendi.

Organ Bağışına Evet

Samsun Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü tarafından Organ Bağışı Haftası kapsamında "Organ Bağışına Evet" paneli düzenlendi.

15 Temmuz Şehitler Parkı'nda bulunan Ömer Halis Demir Salonu'nda düzenlenen panelde İl Sağlık Müdürü Yusuf Güney, Türkiye yaklaşık 27 bin kişinin organ nakli beklediğini söyledi.

Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle haftada 3 gün diyalize giren bir hastanın sağlıklı kişiye nazaran böbreğinin ancak yüzde 10 kullanabildiğini aktaran Güney, organ naklinin önemli bir konu olduğunu bunun tüm vatandaşlara anlatılması gerektiğini dile getirdi.

Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi (BKM) Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak ise Türkiye'de yaklaşık 100 organ nakil merkezinin olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin canlıdan nakilde Avrupa'da birinci olduğunu ancak hedeflerinin kadavradan nakil sayısını artırmak olduğunu dile getiren Kazak, şunları kaydetti:

"Ülkemizden yaklaşık 30 bin organ ve doku nakli bekleyen vatandaşımız var. 30 bin kişinin 20 bini ise böbrek nakli bekliyor. Diyaliz hasta sayımız ise 60 bin. Bu 60 bin vatandaşımız aynı zamanda potansiyel nakli bekleyen vatandaş anlamına geliyor. Geçen yıl bağış bekleyen 2 bin 500 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Organ nakli önemli bir konu. Organlarımız öldükten sonra toprak olmasın can olsun. 2015 yılında yaklaşık 400 bin insan öldü. Bunun sadece 2 bini beyin ölümü bunun dışında hiçbir ölümden organ bağışı olmaz. Böbrek hastalarının diyaliz gibi bir şansı var ama karaciğer, akciğer, kalp bekleyen insanlarının tek şansı organ nakli olabilmelerinde yoksa hayatlarını kaybedecekler."

Panele Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kasapoğlu ve organ nakli olan vatandaşlar da katıldı.

7.11.2016 - 23972Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]