Oyun Bağımlılığı Çocukların Beyin Gelişimini Etkiliyor

Psikiyatri Uzmanı Dr. Şaban Karayağız, ailelerin özellikle teknolojik oyunlar oynayan çocuklarını takip etmesi gerektiğini belirtti.

Oyun Bağımlılığı Çocukların Beyin Gelişimini Etkiliyor
Memorial Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Şaban Karayağız, her evde bir bilgisayarın kullanılmasının teknoloji bağımlılığını ortaya çıkardığını ifade etti. Teknoloji bağımlılığının çocukluk döneminden itibaren başladığını belirten Dr. Karayağız, "Şiddet içeren oyunların şöyle bir etkisi vardır; Çocuk artık gerçek dünyayı bırakarak oyun dünyasına dalıyor.

Gerçek hayatı da oyun dünyası ile eşleştiriyor. Orada gördüğü birtakım haklar veya gerçek dünyada olmayan engellemeler gerçek dünyada da olmayacakmış gibi sanıyor. Bu çocukların özellikle empati geleneği kırılarak bozuluyor " ifadelerini kullandı.

'AİLELER OYUN KONUSUNDA ÇOCUKLARINI TAKİP ETMELİDİR'

Teknoloji bağımlılığı konusunda ailelerin çocuklarını şiddet içeren oyunlardan uzaklaştırması gerektiğini vurgulayan Dr. Karayağız, "Aileler özellikle oynadıkları oyun konusunda ergenlik çağındaki çocukları yakından takip ederek izlemelidir. Bu çocukların sosyal bağımlılıklarını denetlemeleri gerekiyor. Boş oldukları zamanlarda teknolojiyi kullanmalılar ama oyun ve oyun bağımlılığı çocukların akademik başarısını, beyin gelişimini etkiliyor " diye konuştu.

'ÇOCUKLAR EN ÇOK ZAMANINI OYUN OYNAMAYA AYIRIYOR'

Çocukların uyku veya ders çalışmaya daha az zaman ayırdığını kaydeden Karayağız, "Bağımlılığın özellikle belirtisinde şunlar var; zihninin bağımlılık ile alakalı sürekli fikir üretmesi, gerçek dünya ile ilgili olumlu düşüncelerden uzaklaşıp sadece bir konu üzerinde odaklanması örneklerini görebiliyoruz. Çocuk okuldayken bile aklı hep oyunda oluyor.

Bir süre sonra artan zaman dilimleri, oyuna ve internete yönelik kullanılmaya başlanıyor. Çocuk uyumak, yemek yemek veya ders çalışmak için daha az zaman ayırarak oyuna ve internete daha çok zaman harcamaya başlıyor. Zihinde sürekli bağımlılık ile ilgili uğraşların ortaya çıkması ve teknoloji ile uğraştığı araç her ne ise o elinden alındığında göstermiş olduğu şiddet eylemi özellikle bağımlılığın üç temel göstergesi olarak karşımıza çıkıyor " diye konuştu.

'YOUTUBERLAR OLUMSUZ ÖRNEK OLUŞTURUYOR'

Son zamanlarda gündemde olan Youtube vasıtasıyla çocukların internet ortamından o oyunu oynayanları izleyerek örnek aldığını belirten Dr. Karayağız, sanal ortamda bir takım sunumların yapıldığını ve bu sunumu yapanların kazanç elde ettiğini dile getirerek, "Youtuberların yaptığı örneklemeler maalesef çocuklar üzerinde olumsuzluk oluşturuyor. Çocuklar arasında birbirlerine yayılan bu kanal abonelikleri veya onların önerileri doğrultusunda çocukların aslında oynamamaları gereken tehlikeli, şiddet içerikli oyunlara özendirilmiş oluyorlar " dedi.
 

5.3.2019 1 - 38436

İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Tv
Tv'den Gözünü Ayırmayan Bebeklere Dikkat!
Otizm Belirtileri Tamamen Düzelebiliyor!
Otizm Belirtileri Tamamen Düzelebiliyor!
Sömestre Özel 9 Öneri
Sömestre Özel 9 Öneri
Boşanma Süreci Çocuğu Nasıl Etkiliyor?
Boşanma Süreci Çocuğu Nasıl Etkiliyor?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]