Özel Sani Konukoğlu Hastanesinde Sinüzitler Anlatıldı

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Seyit Mehmet Ceylan, sinüzitlerin viral, bakteriyel, fungal, alerjik ve granülomatöz kaynaklı olabileceği gibi, burun ya da diş enfeksiyonu kaynaklı olabileceğini söyledi.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesinde Sinüzitler Anlatıldı
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Seyit Mehmet Ceylan, sinüzitlerin viral, bakteriyel, fungal, alerjik ve granülomatöz kaynaklı olabileceği gibi, burun ya da diş enfeksiyonu kaynaklı olabileceğini söyledi.

Opr. Dr. Ceylan, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde halka açık konferanslar kapsamında, "Sinüzitler" konusunu anlattı.

Sinüzitlerin, burun çevresinde yer alan havalı boşlukların (paranazal sinüs) iltihaplanması olduğunu ve her yaş grubunda görülebileceğini belirten Opr. Dr. Ceylan, "Paranazal sinüsler, hava dağılımını sağlayarak koku almaya katkıda bulunmak, kafatasını hafifletmek, ses rezonansı, burun ve solunan havayı nemlendirmek için mukus üretmektir" dedi.

Sinüzitlerin, 1-30 gün arası akut, 1- 2 ay arası subakut, 3 aydan uzun süreli olanların ise kronik olarak sınıflandırıldığını kaydeden Opr. Dr. Ceylan, "Sinüzitlerin sebepleri viral, bakteriyel, fungal, alerjik ve granülomatöz kaynaklı olabileceği gibi, burun kaynaklı ya da diş enfeksiyonu kaynaklı olabilir" ifadelerini kullandı.

Sinüzitin temel belirtileri

Sinüzitin temel belirtilerine değinen Opr. Dr. Ceylan, "Burun tıkanıklığı, burun ve/veya geniz akıntısı, koku alma bozuklukları, muayenede burunda iltihabın görülmesi, yüzde ağrı/basınç, yüzde şişlik ve dolgunluk hissi, ateş. Ayrıca baş ağrısı, ağız kokusu, yorgunluk, diş ağrısı, öksürük, kulakta ağrı, basınç, dolgunluk, davranış değişikliği de dikkate alınması gereken belirtilerdir" diye konuştu.

Sinüzit oluşumunu kolaylaştırıcı faktörler

Opr. Dr. Ceylan, sinüzit oluşumunu kolaylaştıran bazı etkenler olduğuna vurgu yaparak, "Viral Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları, havanın sıcaklığı, nemi, hava kirliliği, sigara, çocuk yuvası, okul gibi toplu yaşanan yerler, alerji, yabancı cisim, anatomik obstrüksiyon, adenoid hipertrofi, nazal polipler, reflü, kistik fibroziz, primer siliyer diskinezi, diş kökü enfeksiyonları da sinüzit oluşumunu kolaylaştığı faktörler olduğu için, dikkat edilmesi gerekir" şeklinde konuştu.

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Sinüzit teşhisinde hastanın öyküsünün doğru alınmasının önemine dikkati çeken Opr. Dr. Ceylan, teşhiste fizik muayene, endoskopik muayene, radyolojik tetkikler, ponksiyon ve kültür sonuçlarının da iyi değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Sinüzitlerin, tedavi edilebilir olduğunu, ancak yetersiz tedavilerin kronikleşmesine yol açabileceğini anlatan Opr. Dr. Ceylan, tedavide önceliğin ilaçlarla olması gerektiğini, cerrahi yönteme ise son noktada başvurulduğunun atını çizdi.

Opr. Dr. Ceylan, "Toksik görünüm ya da yüksek (>39 oC) veya 48-72 saatten uzun süren ateş yoksa antibiyotik kullanımına gerek yok. Tedavi süresi 10-14 gün kadardır, ancak çocuklarda tedavi süresi 6 haftaya kadar uzayabilir" uyarısını yaptı.

Kronikleşme durumunda, fungal sinüzitlerde ve bazı komplikasyonlarda cerrahi uygulamaların söz konusunu olabileceğini anımsatan Opr. Dr. Ceylan, "Cerrahi yalnız sinüzit için değil, sinüzit oluşumunu kolaylaştırıcı ya da tedavisini zorlaştırıcı anatomik problemlerin düzeltilmesi için de uygulanmaktadır" diye konuştu.

Opr. Dr. Ceylan, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. - GAZİANTEP

10.12.2016 - 24650Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]