Parkinsonlu Hasta Sayısı Çığ Gibi Arttı

Her yıl yaklaşık 10 bin civarında hastaya Parkinson teşhisi konuluyor.

Parkinsonlu Hasta Sayısı Çığ Gibi Arttı

Aydın Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Şenol Okur, her yıl yaklaşık 10 bin civarında hastaya Parkinson teşhisi konulduğunu belirtti.

Parkinson'un beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığı olduğunu belirten Dr. Şenol Okur, "Adını, hastalığı ilke defa 1817'de titremeli felç olarak tarif eden James Parkinson'dan almıştır. Parkinson hastalığında beyinde önemli kimyasal madde olan 'Dopamin' üretimi durur. Bu kimyasal madde vücudumuzun hareket etmesine yardımcı olur.

Parkinson sinsi ve yavaş seyreden bir hastalık olduğu için uzun süre fark edilemeyebilir. Hastalık on yıl gibi bir süre boyunca sürekli ilerler. Ne ölümcül bir hastalıktır ne de felce neden olur. Başlangıcında tek taraflı belirtiler görülürken daha sonra bu durum tüm vücuda yayılır. Belirtilerin şiddeti her hastada farklıdır. Hastalık 40-75 yaşları arasında sıklıkla da 60 yaşın üzerinde başlar. Tüm Parkinson hastalarının sadece yüzde 5 ile 10'unda hastalık başlangıç yaşı 20 ile 40 arasıdır. Genç yaş grubundaki hastalarda genetik nedenlerin araştırılması gerekir " dedi.

Hastalığın temel belirtilerinin hareketlerde yavaşlama, titreme, kaslarda sertlik, duruş ve denge bozuklukları olduğuna işaret eden Okur, "Klinik tanı için hareket yavaşlığına diğer üç ana belirtiden birinin eklenmiş olması yeterlidir. Kişide titreme, el yazısında küçülme, koku duyusunda kayıp, uyku sorunu, hareket etmede ve yürümede zorluk, kabızlık, düşük ses tonuyla konuşma, maske yüz, baş dönmesi ve bayılma, öne eğilmek gibi belirtilerden birden fazlası varsa doktoruna başvurması gerekmektedir. Tüm Dünyada 10 milyon, ülkemizde 100 bin civarında Parkinson hastası olduğu tahmin edilmektedir. Her yıl yaklaşık 10 bin civarında hastaya teşhis konulmaktadır " diye konuştu.

Parkinson hastalığında tedavinin ilaçlarla yapıldığının altını çizen Okur, şu uyarılarda bulundu: "Seyrek olarak ilaçlar yetersiz kaldığında veya ileri evredeki hastalarda cerrahi yöntemlere de başvurulmaktadır. Parkinson hastalığında tedavi seçiminde hastanın bulunduğu yaş, belirtilen ağırlık derecesi en fazla rahatsızlık yaratan belirtinin türü veya hastanın günlük işlerini kısıtlama derecesi göz önüne alınır. Parkinson hastalığında yaşam kalitesi; iyi tıbbi tedavi yanında aile desteği, hastanın inancı, gayreti ve isteği ile en iyi düzeyde tutulabilmektedir. Parkinson hastalığının tedavisinde hastanın ve ailesinin hekimle uzun yıllar işbirliği yapması gereklidir. Beraberce gösterilecek çaba hem hastanın kendisini rahatsız eden belirtilerin tatminkar bir şekilde kontrolünü hem de hastanın daha iyi bir yaşam düzeyine kavuşmasını sağlayacaktır " - AYDIN

 

9.4.2013 1 - 12403

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]