Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği'nden Pakistan'a Gönderilecek Olan Yardım Yola Çıktı!

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği , Pakistan Başkonsolosu Sayın Yousuf Junaid'in katılımıyla 1 tır içme suyunu Pakistan'a gönderilmek üzere ,Türkiye Kızılay Marmara Afet Yönetim Merkezi'ne teslim etti.

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği'nden  Pakistan'a Gönderilecek Olan Yardım Yola Çıktı!

Dernek Başkanı Sayın Ecz. Neylan Zırhlıoğlu’nun ve Başkan Yardımcısı Sayın Ecz. Armağan Ener’in, Pakistan’da meydana gelen sel felaketinde 240 üye eczanesi bulunan Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği olarak yaraları sarmakta katkı payları olması amacıyla dernek üyeleri ile beraber toplamış oldukları yardımı, Pakistan Başkonsolosluğu Sayın Yousuf Junaid’in  katılımıyla Marmara Afet Yönetim Merkez’nde gerçekleşen bir tören ile Türk Kızılayı’na teslim ettiler.


Zırhlıoğlu, ilk ve en temel ihtiyaç olan temiz içme suyunun hayati önem taşımasından dolayı desteklerini once temiz içme suyunun temininde göstereceklerinin altını çizerken yardımlarının da devam edeceğini bildirdiler.

 

Yardım tırının Pakistan’a gönderilmesi konusunda Sayın Başkonsolos aşağıdaki açıklamayı yaptı.

 

Yaşanmış olan sel felaketinde maalesefki 21 milyondan fazla insan evsiz kalmıştır. 1.3 milyon ev ve yaşam alanı tamamiyle hasar görmüş ve hatta tamamiyle yok olmuştur. 100.000 den fazla hayvan telef olmuştur. Son verilere gore 1600 kişi hayatını kaybetmiştir. En kötüsü ise 3.5 milyon çocuk ishal tehliesi ile yüzyüzedir. Sel, temiz içme suyu kaynaklarını kirletmiş ve temiz suyun aktarımını yapabilecek boru hatlarına bir daha kullanılamayack şekilde  hasar vermiştir.


Bu durum ishal ve benzeri önemli hastalıkları tetiklemektedir. %20’si sular altında kalan ülkenin yaralarını sarması en iyi ihtimalle 3 seneyi alacağını aktaran Sayın Başkonsolos Yousuf Junaid, suların çekilmesi ve çöken temiz su borularının yenilenmesinin uzun bir sürece tabii olduğunu ve bu sure içinde gelen her yardımın son derece değer taşıdığını ifade etti. Pakistan’a ulaştırılan sular yardım bölgelerine göre kimi zaman helikopter kimi zaman botlar kimi zaman da karayolu ile ihtiyacı olan selzedelere ulaştırılmaktadır.


Temiz suyun bulunamaması en çok ishal ve benzeri hastalıklara yol açmasından dolayı ve bundan en çok çocukların etkilenmesi sebebiyle, Pakistan su yardımına büyük öncelik vermiştir.’

 

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği: 240’ı aşkın eczacı tarafından sürdürülen; amacı Türkiye’de eczacılık davranış ve etiğinin  anlaşılmasına, gelişimine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak olan genç bir oluşumdur. Üyeleri; eczacılar arasında mesleki anlamda birlik, dayanışma ve bilimsel işbirliği sağlamaya, ortak sosyal, kültürel ve mesleki faaliyetleri organize etmeye, sektör ile ilgili dernekler arası koordinasyonu sağlamaya, bu dalda eğitimi desteklemeye ve kamuoyu oluşturmaya çalışmaktadırlar.

 

Pharmetic, Türkiye'nin dört bir yanında aynı misyon doğrultusunda birleşmiş genç bir oluşumdur. İyi eczacılık uygulamalarını geliştirmek amacıyla sürekli eğitim alan, dünyadaki gelişmeleri ve örnekleri takip eden, yeniliklere açık, mesleki dayanışmayı önemseyen, düşünen, proaktif bir eczacı gurubu olarak çalışmalarını sürdürmektedirler.


Pharmetic üyeleri olarak üniversiteler, meslektaşlar, eczacı odası, eczacı kooperatifleri ile dayanışma içerisindedir.

 


Pharmetik Girişimci Eczacılar Derneğinin Amacı Nedir?


Derneğin amacı, üyelerini her kesimde temsil etmek, eczacılık sektörünün ortak ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlarına çözüm üretmek, kamuoyu oluşturmak, sektör ile ilgili dernekler arası koordinasyonu sağlamak, sektör ile ilgili mevzuat oluşumuna doğrudan katkıda bulunmak ve bu amaca yönelik olarak Türkiye'de eczacılık ile ilgili her türlü düzenleme ve mevzuatın tam rekabet ve serbest piyasa ekonomisi ilkeleri çerçevesinde çağdaş ölçeklerde gerçekleştirilmesini sağlamayı hedeflemek, eczacılar arasında mesleki anlamda birlik ve dayanışma sağlamak, eczacılık alanında yaşanan sorunların çözümü çalışmalarına katkı vermek, dernek üyeleri arasında yakınlaşma, bilimsel işbirliği ve her türlü yardımlaşmayı sağlamak, üyelerin ortak sosyal, kültürel ve mesleki faaliyetlerini organize etmek, bu dalda eğitimi desteklemek, Türkiye'de eczacılık davranış ve etiğinin anlaşılmasına, gelişimine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmaktır.  • Türkiye'de eczacılık sektörünün yaygın tanıtımını sağlamak üzere kongre, eğitim ve seminer faaliyetleri düzenler.

  • Eczacılık alanında ortaya çıkacak yeni düzenlemelerde görüş oluşturur ve bunları yetkili birimlere ulaştırır.

  • Üyelerin okul ve iş yaşamlarında daha ileri düzeye gelebilmeleri amacıyla, yüksek öğrenimde yurt içi ve yurt dışında burs temini için gerekli çalışmaları yapar.

  •  Karşılıklı bilgi değişimi amacıyla gerekli faaliyetlerde bulunur. Bu yolda seminer, konferans, panel, açık oturum, yemek ve balo gibi toplantılar, bilimsel çalışmalar ve geziler düzenler, staj bağlantıları yapar, kurs açar.

  • Dernek içinde oluşturulacak heyetler aracılığı ile eczacılık dalında araştırma, inceleme ve etüt yapar; teklif, dilek ve temennileri tespit eder, bunları kamuoyuna ve yetkili mercilere; bülten, gazete, kitap, bildiri, basın toplantısı, ses ve görüntü kasetleri ve benzeri yollarla ulaştırır.


 
 

 

8.09.2010 - 2156Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]