Probiyotiklerin Sağlıklı Yaşamdaki Rolü

Probiyotiklerin sağlıklı yaşamdaki rolü Doç. Dr. Bülent Değertekin: "Probiyotikler alerjik hastalıkların az görülmesi açısından önemli, bazı probiyotik formların kanseri azalttığı da biliniyor" "Süt ve süt ürünleri, dondurma ve kefir probiyotik açısından oldukça zengin gıdalardır" "Diyette...

Probiyotiklerin sağlıklı yaşamdaki rolü Doç. Dr. Bülent Değertekin: "Probiyotikler alerjik hastalıkların az görülmesi açısından önemli, bazı probiyotik formların kanseri azalttığı da biliniyor" "Süt ve süt ürünleri, dondurma ve kefir probiyotik açısından oldukça zengin gıdalardır" "Diyette hem probiyotiği almak önemli, hem de onların iyi yerleşmesini sağlayacak probiyotikleri almak önemli"

ANKARA - Acıbadem Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Değertekin, probiyotiklerin vücudun genel sağlığındaki rolüne değinerek, "Probiyotikler bizim için dışarıdan alamadığımız vitaminleri üretiyorlar, bağırsak duvarının bütünlüğünü sağlamada rol alıyorlar, zararlı organizma veya bakterilerin vücudumuza yerleşmesini engelliyorlar" dedi. Acıbadem Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Değertekin, probiyotiklerin vücudun genel sağlığındaki rolü, hangi gıdalardan alınabileceği konusunda ve probiyotiklerin faydaları hakkında İhlas Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu. "Probiyotikler iyi mikro organizma demektir" diyen Doç. Dr Değertekin, vücudumuzun sağlığını düzelten ve faydalı olan mikro organizmalara probiyotik denildiğini ifade ederek, bu mikroorganizmaların vücutta çok büyük fonksiyonlar gördüğüne değindi. Değertekin, "Probiyotikler bizim için dışarıdan alamadığımız vitaminleri üretiyorlar, bağırsak duvarının bütünlüğünü sağlamada rol alıyorlar, zararlı organizma veya bakterilerin vücudumuza yerleşmesini engelliyorlar ve sağlıklı dışkılamada rol oynuyorlar. Ayrıca probiyotikler sağlıklı yaşamda ve vücudun genel sağlığında oldukça önem arz ediyor. Alerjik hastalıkların az görülmesi açısından da önemliler, hatta bazı probiyotik formların kanseri azalttığına dair literatürde ciddi yayınlar var. Probiyotikleri doğal yollardan alabileceğimiz birkaç gıda var bunlardan biri yoğurt, zaten Türk mutfağında da yeri çok fazla. Bunun dışında süt ve süt ürünleri, dondurma ve kefir probiyotik açısından oldukça zengin gıdalardır. Kefiri bağırsak florasını düzeltmesi açısından da öneriyoruz. Bazı bakterilerin bağırsaktan kanser yapıcı maddeleri temizlediğini biliyoruz, bu kapsamda bağırsaktaki mikroorganizma dengesini düzelttiğiniz zaman karaciğer yağlanması da azalıyor ve kilo dengesi sağlanıyor. Probiyotikleri uzun zaman dilimi kullanabiliyoruz, sadece ishal gibi durumlarda 5-7 gün arasında kullanılmasını öneriyoruz" şeklinde konuştu.

Probiyotik nedir? Bunun dışında probiyotik denilen kavrama dair de bilgi veren Değertekin, probiyotiklerin bu iyi mikroorganizmaların yaşamasına uygun ortam sağlayan maddeler olduğunu belirtti. "Probiyotik alındığı zaman iyi mikroorganizmalar (probiyatikler) çoğalıyor" diyen Değertekin, konuşmasına şu şekilde devam etti: "Lifli gıdalar ve sebzeler probiyotikler grubu olarak değerlendiriliyor. Akdeniz tipi dediğimiz zeytinyağlı, bol sebzeli, bol otlu, rafine olmayan gıdalar alındığı zaman, bunlar probiyotiklerin ortama yerleşmesini, çoğalmalarını ve daha etkili olmalarını sağlıyor. Dolayısıyla diyette hem probiyotiği almak önemli, hem de onların iyi yerleşmesini sağlayacak probiyotikleri almak önemli."

19.8.2017 - 28495

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Aşısı Kimlere Yaptırılmalıdır?
Grip Aşısı Kimlere Yaptırılmalıdır?
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]