Prof. Dr. Emre Toğrul'un Kalça Çıkığı Ameliyat Tekniği Uluslararası Başarıya Ulaştı

Prof. Dr. Emre Toğrul'un kalça çıkığı ameliyatlarında yaklaşık 6 yıldır uyguladığı 'yonga yöntemi' Journal of Arthroplasty Dergisi'nde yayınlandı.

Prof. Dr. Emre Toğrul'un Kalça Çıkığı Ameliyat Tekniği Uluslararası Başarıya Ulaştı

Adana Ortopedia Kemik ve Eklem Hastalıkları Hastanesi Kalça Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emre Toğrul'un marangozların kullandığı tahta yongalardan esinlenerek uyguladığı ve ''yonga'' adını verdiği yöntem, bilim dünyasının en prestijli yayınlarından Journal of Arthroplasty dergisinde yayınlandı.

Hastanenin halkla ilişkiler bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, marangozların birbiri içine geçen parçaları sıkıştırmak için kullandığı tahta yongaların işlevi, ortopedistlere yeni bir yöntemin kapılarını açtı. Erişkin dönemdeki kalça çıkıklı hastalara kireçlenme nedeniyle uygulanan kalça protezi ameliyatlarında kullanılmaya başlanan yonga yöntemi, bilimsel alanda da kabul gördü.

Ortopedia Kemik ve Eklem Hastalıkları Hastanesi Kalça Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emre Toğrul'un 2003 yılında geliştirerek uyguladığı yöntem, Journal of Arthroplasty dergisinde yeni bir yöntem olarak yayınlandı.

Bilim dünyasında, Amerikan Kalça ve Diz Cerrahları Akademisinin (American Academy of Hip And Knee Surgeons) en prestijli yayın organı olarak bilinen dergide yayınlanan makale, kemik yongalar yardımıyla protezlerin kemiğe daha sağlam yerleştirilmesini konu alıyor.

Prof. Dr. Emre Toğrul, Prof. Dr. Mahir Gülşen, Yrd. Doç. Dr. Cenk Özkan ve Yrd. Doç. Dr. Aydıner Kalacı'nın ortak çalışmasıyla yayına hazırlanan makaledeki yöntemin günlük hayatta sıklıkla kullanılan yongayla sıkıştırma yöntemini esas alması, pratik hayatın bilim adamlarına ilham kaynağı olabilmesine mükemmel bir örnek teşkil ediyor.

Makalede, kalça çıkığı nedeniyle kısa kalmış bir bacağın uzatılması, hareketlerinin artması, aksamanın azalması ve kireçlenme ağrısının geçmesi için yapılan protezlerin bozuk anatomi nedeniyle oldukça zor uygulandığına ve yöntemin sağladığı kolaylıklara yer veriliyor.

Uyluk kemiğindeki deformasyon sonucu protezin uyluk kısmının yerleştirilmesinde karşılaşılan boyut sorunlarının ve protezin sağlam olarak kemiğe yerleştirilmesindeki eksikliğin giderilmesinde pratik çözüm sağlayan yöntemin uzun dönemde de iyi sonuçlandığı gösteriliyor.
 

Yeni bir yöntemi tıp dünyasına kazandıran Prof. Dr. Emre Toğrul, erişkin kalça çıkığında protez uygulamalarının, dünyadaki en başarılı örneklerinin Türkiye'deki ortopedistler tarafından gerçekleştirildiğini, yonga yönteminin Türkiye'de bu konuda yapılan bilimsel kongrelerdeki tartışmalar sırasında şekillendiğini ve geliştiğini bildirdi.

Prof. Dr. Toğrul, doğumsal kalça çıkıklarının tedavi edilmez veya çok geç tedavi edilirse erişkin dönemde aksama, ağrı gibi sorunların yanı sıra dengesiz beden yapısı nedeniyle yaşam kalitesinin bozulmasına sebep olabildiğini belirterek, şunları kaydetti: ''Bu tip hastaların tedavilerinde teknik olarak oldukça zor ve zaman alıcı bir operasyon olan kalça protezi ameliyatı, geliştirdiğimiz yonga yöntemi sayesinde çok daha pratik hale geldi.

Doğumsal kalça çıkıklı erişkin hastalarda kalça protezi yerleştirilmesi sırasında karşılaşılan zorlukların aşılmasında pratik bir kolaylık sağlayan yonga yöntemi sayesinde ameliyatlar daha kısa sürüyor ve kullanılan implant miktarı azaltıldığı için daha düşük maliyetli oluyor. Ayrıca hastanın kendi kemiği kullanılarak hazırlanan yongalar kemikle çok kısa sürede biyolojik uyum sağlıyor.''

14.8.2010 - 1908

Prof. Dr. Emre Toğrul'un Kalça Çıkığı Ameliyat Tekniği Uluslararası Başarıya Ulaştı Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Enver Göktürk dedi ki;
4.2.2011

Yalçın Şengönül dedi ki;
18.1.2011

Cafer Deniz dedi ki;
22.12.2010

Yasin Erdurmuş dedi ki;
18.12.2010

Şahin Özkan dedi ki;
29.11.2010

Önder Albay dedi ki;
24.11.2010

Celal Akça dedi ki;
27.10.2010

Fatma Ak dedi ki;
24.10.2010

Hülya Benli dedi ki;
13.10.2010

Yusuf Oğur dedi ki;
11.10.2010

İlgili Diğer Yazılar
Kalça Çıkıklığı Tedavisi Artık Kabus Değil!
Kalça Çıkıklığı Tedavisi Artık Kabus Değil!
Kalça Kırıklarına Yol Açan Düşmeleri Önlemenin 7 Yolu!
Kalça Kırıklarına Yol Açan Düşmeleri Önlemenin 7 Yolu!
Kalça Protezi Kullanmaya Başladıktan Sonra Bunlara Dikkat Edin!
Kalça Protezi Kullanmaya Başladıktan Sonra Bunlara Dikkat Edin!
Kalça Protezlerindeki Yenilikler Kemik Kaybını Azaltıyor!
Kalça Protezlerindeki Yenilikler Kemik Kaybını Azaltıyor!
Kalça Kırıklarına Yol Açan Düşmeleri Önlemenin 7 Yolu
Kalça Kırıklarına Yol Açan Düşmeleri Önlemenin 7 Yolu
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]