Prof. Dr. Sarp: Uzun Süre Ağlayan Çocuğun Ruhsal Gelişimi Bozuluyor

Çocuk gelişimi uzmanı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nilgün Sarp, çocukların ağlayarak ailelere mesaj verdiğini söyledi.

Prof. Dr. Sarp: Uzun Süre Ağlayan Çocuğun Ruhsal Gelişimi Bozuluyor

Prof. Dr. Sarp, "Uzun süre ağlayan çocuğun ruhsal gelişimi bozuluyor. Depresyona giriyorlar, sosyal ilişkileri ve zekaları geriliyor " dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü 'Çocuk Gelişimi ve Psikopatolojisi Sempozyumu'na ev sahipliği yaptı. Alanında uzman isimler, santralistanbul Kampüsü'nde düzenlenen etkinlikte, çocuk gelişimine dair mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırdı. Sempozyumda çocuk gelişiminde psikopatolojiyi anlamak hedefleniyor.

Çocuk gelişiminin önemine dikkat çekmek ve anne babaların yanı sıra kamuoyunda bilinç oluşturma amacıyla düzenlenen sempozyumda çocuk gelişimcinin gelişimsel psikopatolojideki yeri, bebeklik ve erken çocukluk psikopatolojileri, gelişimsel bozukluklar, çocuk gelişiminde anne baba ilişkisinin rolü ile teknoloji ve çocuk gibi konular ele alındı. Etkinliğe, çocuk gelişimci, eğitimci ve akademisyenlerin yanı sıra psikolog, psikiyatrist, ergoterapist ve fizyoterapistler yer aldı.

PSİKOPATOLOJİ; ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE YAŞANAN SORUNLARSempozyumun açılış konuşmasını yapan BİLGİ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nilgün Sarp, bu alanda bir sempozyumun ülkemizde ilk kez yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Sarp, "Çocukluk döneminde yaşanan sorunlar ve gelişimsel bozukluklar giderek artmakta, bu konuları tartıştığımız sempozyumda ailelere öneriler getirmemiz ve farkındalıkların artmasına olanak sağlamamız çok önemli. Gelişimsel psikopatoloji, anormal davranışın, kalıtsal, birey düzeyinde yapısal, biyokimyasal, bilişsel, duygusal, sosyal açıdan veya herhangi bir gelişimsel etkinin ölçüldüğü bir durumda incelenmesidir. Psikopatoloji çocukluk döneminde yaşanan sorunlardır. Çocuğun uyum sorunu, gelişiminde yaşanan bir takım engeller, eksikler, aile ile çocuk arasındaki ilişkiden kaynaklanan veya ailenin çocuğa yönelik yanlış davranışları veya çocuğun bazı yoksunluklara uğraması nedeniyle yaşadığı sorunları kapsıyor " dedi.

İLK 3 YAŞ ÖNEMLİSempozyumda bebeklikten 18 yaşına kadar çocukların yaşadığı psikopatolojik süreçlerin ele alındığını belirten Prof. Dr. Sarp, "İlk oturumda 'bağlanma' konusu konuşuldu. Bağlanma bebek doğduğu andan itibaren eğer ihtiyaçları yeterince karşılanmıyorsa sağlıklı bir aile ortamında büyümüyorsa o zamandan sorunlar başlıyor. Çocuk yetişkinliğinde daha çekingen, güvensiz olabiliyor. İhtiyaçlarının karşılanmaması onu daha antisosyal, agresif veya depresif yapabiliyor. Çocuğun gelişimi için ilk üç yaş çok önemli. Zeka ve sağlıklı ruhsal gelişim için de bu gelişim süreci önem arz ediyor " ifadelerini kullandı.

"YENİ DOĞAN BEBEK AĞLAYARAK MESAJ VERİR "Anne ve babalara büyük görev düştüğünü vurgulayan Prof. Dr. Sarp, "Anne ve baba bu konuda bilinçli olmak zorunda, çocuğun gelişim sürecini takip etmeleri gerekiyor. Mesela yeni doğan bir çocuk bütün ihtiyaçlarını ağlayarak söylüyor. Ağladığı zaman anne bunu anlamalı, 'yeni doyurdum, altını değiştirdim, ihtiyacı olmamalı' deyip yatağına koymamalı. Çocuk belki annesinin dokunmasını, onunla konuşmasını istiyor. Çocuklar ağlayarak mesaj verir " dedi.

"UZUN SÜRE AĞLAYAN ÇOCUKTA MUTLAKA BİR SORUN VARDIR "Uzun süre ağlayan çocukların ruhsal gelişimlerinin bozulduğunu söyleyen Prof. Dr. Sarp, " Depresyona giriyorlar, sosyal ilişkileri düşüyor, zekaları geriliyor. Ama ağlamak da doğal bir eylem, çocuk hiç ağlamasın demeyeceğiz. Saatlerce çocuk ağlıyorsa mutlaka bir sorunu vardır. Her gün 3 saat 4 saat sürekli ağlayan çocuklarda sorunlar yaşanabiliyor. Çocuk gelişiminde kritik noktalarımız var, o kritik noktalarla ilgili ailelerin bilgilendirilmesi gerekiyor, ne zaman eline kaşığı alıp yemek yemesi gerekiyor, ne zaman emeklemesi lazım, ne zaman oturmalı, sosyal ilişkiye başlamalı gibi konularda aileler bilinçlenip çocuklarıyla ilgilenirlerse, gelişimsel geriliklerin erken saptanması sağlanabilir, dolayısı ile sorunları büyümeden halledebiliriz " diye konuştu.

UCL Klinik Psikoloji Doktora Programı Direktörü Prof. Dr. Pasco Fearon da sempozyumda bağlanma ve çocukların sosyal, duygusal gelişimi üzerinde durdu. Fearon, bağlanma faktörünün çocukların duygusal gelişimi üzerinde çok etkili olduğunu söyledi. 

11.5.2019 - 39397İlgili Diğer Yazılar
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
Bebeğinizle konuşun!
Çocuk Kaç Farklı Şekilde Amacı Dışında Kullanılır?
Çocuk Kaç Farklı Şekilde Amacı Dışında Kullanılır?
Öfkeden Kudurma Hastalığı
Öfkeden Kudurma Hastalığı
Çocuklarınıza Ruhsal Aşı Yaptırdınız mı? (ÇOCUK YETİŞTİRMEDE 5M AŞISI)
Çocuklarınıza Ruhsal Aşı Yaptırdınız mı? (ÇOCUK YETİŞTİRMEDE 5M AŞISI)
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]