Prof. Dr. Taner Demirer: Kordon Kanını Başka Hastalar İçin Saklayın

Prof. Dr. Taner Demirer, kişilerin çocuklarının kordon kanlarını, "ileride lazım olur" diyerek saklamasını tavsiye etmediklerini belirterek, "Mevcut kordon kanını başkası için kullanmak daha faydalı." dedi.

Prof. Dr. Taner Demirer: Kordon Kanını Başka Hastalar İçin Saklayın

"TÜBA Kök Hücre Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Taner Demirer: "Bazı insanlar, çocuğunun kordon kanını 'ileride lazım olur' diye saklatıyor. Biz bunu tavsiye etmiyoruz, çünkü kordon kanı başkaları için kullanılmalıdır. İleride çocuğunuz hasta olduğu zaman biz saklanmış kordon kanını tercih etmeyiz, büyük ihtimalle onlarda da hastalık vardır. Mevcut kordon kanını başkası için kullanmak daha faydalı."

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Kök Hücre Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Taner Demirer, kişilerin çocuklarının kordon kanlarını, "ileride lazım olur" diyerek saklamasını tavsiye etmediklerini belirterek, "Mevcut kordon kanını başkası için kullanmak daha faydalı." dedi.

10 YILA KADAR SAKLANABİLİYOR

Prof. Dr. Demirer, kök hücrenin temini konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarını, bütün merkezlerde on yıla kadar kök hücrenin saklanabildiğini söyledi. Türkiye'de 4 bine yakın kök hücre transplant yatak kapasitesi bulunduğuna dikkati çeken Demirer, bunun büyük bir kapasite olduğunu, sıra bekleyen hastaların azaldığını ifade etti.

TÜRKKÖK SAYESİNDE DONÖR ARANMAYACAK KENDİ KÖK HÜCREMİZİ KULLANACAĞIZ

Demirer, kök hücre tedavisi ve saklanması için artık çok sıra beklenmediğine işaret ederek, özellikle Sağlık Bakanlığının TÜRKKÖK Projesi'ni başlattığını, doku bilgi bankası oluşturulduğunu anlattı.
Gönüllü vericilerin doku tiplerinin kaydedildiğini ifade eden Demirer, "Hedefimiz 2 milyonu bulmak. Sağlık Bakanlığı şu anda 250 bin gönüllü vericiye ulaştı, bundan sonra yurtdışında verici aramaktansa, hani kardeşi olmayanlarda yabancı donör aramaktansa kendi ülkemizdeki doku bilgi bankasından hastalarımıza verici bulabileceğiz. O da önemli bir gelişme." diye konuştu.

Demirer, doku bilgi bankalarının yanında Türkiye'de kordon kanı bankalarının da olduğuna dikkati çekerek, kordon kanının da özellikle çocukların hastalıklarında son derece önemli olduğunu söyledi.

"BAŞKASI İÇİN KULLANILDIĞINDA LÖSEMİNİN GERİ GELMESİNİ ENGELLİYOR"

Kordon kanının özellikle başkalarına verilmesi için saklanmasını desteklediklerinin altını çizen Demirer, şunları kaydetti: "Kordon kanının kendi çocuğu için saklanmasını desteklemiyoruz. Bazı insanlar, çocuğunun kordon kanını 'ileride lazım olur' diye saklatıyor. Biz bunu tavsiye etmiyoruz, çünkü kordon kanı başkaları için kullanılmalıdır. İleride çocuğunuz hasta olduğu zaman biz saklanmış kordon kanını tercih etmeyiz. Büyük ihtimalle onlarda da hastalık vardır. Mevcut kordon kanını başkası için kullanmak daha faydalı. Mevcut kordon kanı başkası için kullanıldığında atılım reaksiyonlarının çıkması, löseminin geri gelmesini engelliyor."

ANKARA ÜNİVERSİTESİ'NDE 10 BİNE YAKIN KORDON KANI VAR

Kordon kanının saklanması gerektiğini ancak başkaları için teşvik edilmesini öneren Demirer, hiç kimseye kendi çocuğunun kordon kanını saklatmasını tavsiye etmediklerini ama bağışlamalarını önerdiklerini söyledi. Demirer, "Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi kordon kanı bankasında 10 bine yakın kordon kanı var, gittikçe de artıyor. Başka bankalar da oluşturulacaktır." dedi.

"KUZEY AMERİKA VE AVRUPA'DA BİRÇOK MERKEZDE KULLANILIYOR"

Demirer, kordon kanının özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa'da birçok merkezde kullanıldığını ifade etti.
"Yarı uyumlu nakiller de ülkemizde yapılmaya başlandı. Bu, akraba dışı vericilere ihtiyacı azalttı. Eğer kardeşi tutmuyorsa, yarı uyumlu anne babaları kullanıyoruz. Bu nakiller de oturmaya başladı ve başarı oranları artmaya başladı." diyen Demirer, kordon kanındaki hücre sayısı az olduğu için hastanın kilosunun 30, 40'ı geçmemesi gerektiğini söyledi.

20.6.2016 - 21400Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]