'Rahim ağzı kanserinde erken teşhis çok önemli'

KADIN Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Çınar, "Kadınlarda rahim ağzı kanserinde erken teşhis çok önemlidir.

'Rahim ağzı kanserinde erken teşhis çok önemli'

KADIN Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Çınar, "Kadınlarda rahim ağzı kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Senede bir ya da iki senede bir jinekolojik muayenelerin ihmal edilmemesi gerekiyor" dedi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Çınar, kadınlarda görülen rahim ağzı kanseri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Rahim ağzı kanserinin yılda 500 bin kişiyi etkileyen ve kadınlarda en sık görülen 3 kanser türünden birisi olduğunu belirten Çınar, "Rahim ağzı kanseri, tüm dünyada kadınlar arasında görülen kanserlerden ilk üç sırada yer almaktadır. Erken tanı ve tedavi imkanının olması sebebiyle tarama yapılması çok önemlidir. Yılda bir defa jinekolojik muayeneyi kesinlikle öneriyoruz. 21 yaşını geçmiş ve aktif cinselliği olan kadınlarda 21 yaşından sonra PAP smear testi dediğimiz rahim ağzından tarama testinin alınması gereklidir. Eğer PAP smear testlerimiz normal giderse iki üç yılda bir yaptırabilir. 30 yaşının üzerinde olan kadınlarda PAP smear testlerinin yanı sıra HPV (Human Papilloma Virüsü) tarama testlerini öneriyoruz. HPV'nin her tipi kanserden sorumlu değildir. Düşük riskli tipleri siğil yapabilir" diye konuştu.

'RAHİM AĞZI KANERİ SİNSİ BİR HASTALIKTIR'

Rahim ağzı kanserlerinin tedavisinde kullanılan yöntemlerin, cerrahi ve radyoterapi olarak 2 ana grup altında toplandığını söyleyen Dr. Elif Çınar, "Eğer rahim ağzı kanseri çok ileri evrede saptanırsa, tedavi daha komplike hale geliyor. Geniş çaplı ameliyat, kemoterapi gibi seçenekler devreye giriyor. Rahim ağzı kanseri sinsi bir rahatsızlıktır. Testler ve tedavilerle amacımız erken safhada yakalamak. Eğer PAP smear testleri ile beraber HPV testi de yaptırırsanız, test sonuçlarınız normal gelirse üç ile beş yıl arasında tekrar test yaptırabilir. Pandemi süreci de olsa vatandaşların erken tanı için kontrollerini sağlamaları gerekmektedir. Kadınlarda rahim ağzı kanseri ve meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Senede bir ya da iki senede bir jinekolojik muayenelerin ihmal edilmemesi gerekiyor. Hastaneler pandemi nedeniyle tedbirler alınmış durumda ve kurallara uyuluyor. Dolayısıyla hastaneye, doktorlarına gitmeleri lazım. Geciktiği takdirde çok daha problemli bir hayat bekliyor olacaktır" ifadelerini kullandı.

27.1.2021 - 50838Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]