Rengini Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyelim….

Nöropsikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet YAVUZ renklerin dilini çözmenin insan üzerindeki etkilerini ve hangi rengin hangi karakter özelliklerine işaret ettiğini sizler için anlattı.

Rengini Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyelim….

Renkler, insan ruhu ve zihni üzerinde etkili bir silaha dönüşebiliyor. Renklerin gücü ve etkisi kuşkusuz herkes tarafından biliniyor. Ancak renklerin insanlara üzerinde farklı tepkimelere yol açabilecek kadar tesirli olması oldukça şaşırtıcı bir gerçek! Zira renklerin bu denli bir itici güç konumunda olması renklerle insanın kendisine ve kişiliğine yepyeni bir yol haritası çıkarmasına olanak sağlıyor. Yani doğru renklerle istenilen psikolojiye ulaşmak mümkün hale geliyor. Üstelik eğilim gösterdiğimiz renkler bize karakterimizle ilgili ipuçları veriyor.

RENKLERİN DE BİR DİLİ VARDIR

Sihir ya da büyü değil, tam aksine bu bir bilim! Renklerin insan üzerindeki etkileri kanıtlanmış bir gerçek. Nöropsikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz' un "Renklerin insan davranışını, yönelimlerini ve psikolojisini önemli ölçüde etkilediği bugün kesinleşmiştir. Kanada'da yapılan bir araştırmada öğrencilerin başarı grafiklerinin basit renk değişimleri ile yükseltilebileceği gösterilmiştir." sözleri renklerin gücünü açıkça ortaya koymaktadır.

Bu konuyla ilgili yapılan birçok çalışma mevcut. Örneğin davranış bozukluğu gösteren çocukların odalarının başka renge boyanmasıyla davranışlarındaki olumlu değişim gibi. Ya da hiperaktivite teşhisi konulan çocukların odalarının maviye ( mavinin dinlendirici ve sakinleştirici etkisi vardır.) boyanmasından sonra alınan olumlu sonuçlar gibi…

Renkler o kadar güçlüdür ki büyük uluslararası firmalar bile bu gerçeği kabul eder ve satış stratejilerini, marka kimliklerini buna göre belirlerler. Gıda firmalarının iştah açma etkisi olan kırmızıyı kullanmaları, bankaların güven duygusu uyandıran mavi ve ya griyi ağırlıklı olarak yer vermeleri tamamen bilinçli bir seçimdir.

RENKLER BİZE NE FISILDIYOR?

Her rengin bir enerjisi ve evrene gönderdiği mesajları vardır. Her renk bir duyguyu ifade eder ve açığa çıkarır. Eğer siz renklerin verdiği mesajları çözebilir ve yön verebilirseniz çok fazla şeyi de kontrol edebilecek güce sahip olursunuz.

TUTKUNUN EN KIRMIZI HALİ…

Aşk, sıcak, ateş, kan, şehvet, güç, heyecan ve agresifliği simgeleyen kırmızının en baskın karakteri tutkudur. Aşkın ve tutkunun en bilindik adresi olan kırmızı aynı zamanda bir an önce harekete geçme isteği uyandırmasıyla da enerjik bir güce sahiptir. Dostluk ve hoş görü pozitif taraflarındandır. Omurgaya dizilmiş yedi ana enerji merkezinden birincisi olan kök çakranın rengidir. Bizi dünya gezegenine bağlar. Fiziksel aktivitelerin yanında kırmızı cinsel aktiviteleri de yöneten bir renktir.

GÜCÜN EN KARANLIK TONUDUR SİYAH…

Gizemin, korkunun ve gücün en karanlık tonu olan siyah tartışmalı bir renktir. Uç bir renk olan siyah en asil duruşuyla zarif ir tavır sergilerken derin haliyle de kötülüğü ve bilinmezliği çağrıştırır. Tarih boyunca ölüm korkusunu simgeleyen siyah aynı zamanda çoğu toplumda yas ve matem rengidir.


Siyah tartışmalı bir renktir demiştik. Öyle ki birçok farklı anlamı içinde barındıran siyah birçok farklı ruh halini de beraberinde getiriyor. Örneğin; dikkat dağınıklığın önüne geçmek için çoğu yerde arka plan olarak siyah kullanılır.

SİYAHIN ASİL EŞİ BEYAZ!

Saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeleyen beyaz tüm renklerin bütünüdür. İçinde her renkten farklı anlamlar ve güçler taşır. İstikrarın ve devamlılığın rengi olan beyaz aynı zaman da siyah gibi keskin köşelidir. Net ve doğrudan bir mesaj iletir. Siyah gibi tamamen emicidir ve aslında tamamen bir yansımadır.

KENDİNDEN EMİN VE GÜÇLÜ

Yeşili tanımlayacak en net kelimler; uyum, denge, doğa, güven, çevre, tarafsızlık ve barıştır. Yeşil hem enerjisiyle hem mesajlarıyla renkler arasındaki evrensel sevgi mesajını veren en güçlü renktir. Herhangi bir düzeltmeye ihtiyaç duymayacak kadar kendinden emin herkesi kucaklayacak kadar da yüce gönüllüdür. Yenilenmeyi, yeniden güvenmeyi, ümidi ve umudu taşır sırtında.

RENGİNİ SÖYLE, SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYELİM…

Kırmızı: Özgüvenleri yüksektir. Liderlerin rengi olarak tanımlanır. Bu rengin insanları genellikle karizmatik, sorumluluk sahibi, hırslı ve kararlı kişilerdir. Kırmızı insanı ilişkilerini sevgi üzerine kurarlar. Aşk onlar için olmazsa olmazdır.

Mavi: Eğer bir mavi insanıysan özgürlüğüne düşkünsündür demektir. Ayrıca enerjin yüksek ve pozitif bir insan olduğun herkes tarafından bilinir. Yaratıcı, mantıklı ve güçlü sezgilerin bir mavi insanı olarak senin en belirgin özelliğin!

Sarı: Sezgi ve düşünce gücü yüksek olan bir diğer renk ise sarıdır. Eğer sen de sarı insanıysan azimli, pratik zekalı, meraklı biri olduğun aşikar. Ayrıca iyimser ve duyarlı biri olarak toplumsal konularda oldukça etkinsin.

Yeşil: Her daim düzenli ve kontrolü elden bırakmayan birini görüşeniz bilin ki o yeşil insanıdır. Yeşil insanı aynı zamanda dost canlısı ve sosyal biridir.

Mor: Sezgileri güçlü, hassas ve duyarlı insanlardır. Cazibelidirler. İnsanlar üzerinde etki kurmaktan hoşlanan ve bunu başaran fakat bencil olmayan kişilerdir. Psikolojileri gün içinde çok değişken olabilir.

Beyaz: Eğer bir beyaz insanıysanız dürüst, saf, alçakgönüllü ve aynı zamanda sezgileri yoğun bir insansınız demektir.

Siyah: Siyah insanı kesinlikle güçlü, otorite sahibi ve kararlı kişilerdir. Hırslı olmaları ve gizemli tarafları en dikkat çekici özellikleridir.

10.8.2017 - 28372

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]