Retina Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Son günlerde görme keskinliğinizdeki azalmadan şikayetçisiniz. Cisimleri eğri ya da olduğundan küçük algılıyorsunuz. Renkli görmeyle ilgili sorunlarınız var. Bu şikayetler retina hastalıklarının belirtisidir!

Retina Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Retina aslında gözün en önemli tabakası.Gözün esas geörevi olan görme işlevi retina tabakasnda başlıyor.Işık retinada fotokimyasal reaksiyonlara neden oluyor.


Bu reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan sinir impulsu, beynin bir bölümü olan oksipital kortekse geldiğinde de görme olayı gerçekleşiyor.


Çok önemli bir işlevi olan retinada meydana gelen hastalıklar da görme kalitesini ciddi olarak etkileyen sorunlara yol açıyor.Acıbadem Carousel Hastanesi göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Solmaz Akar, retinada meydana gelen birçok hastalık olduğuna dikkat çekiyor ve şunları söylüyor:


"Retinada yırtıklar, delinmeler, damar bozukluğuna bağlı hastalıklar sık görülüyor.Özellikle diyabet hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan retina hasarı görme kaybına yol açan hastalıklar arasında yer alıyor.Damar tıkanıklıkları, yüksek tansiyona bağlı hasarlar, orak hücreli anemi, makro anevrizmalar, kalıtımsal dejenerasyonlar, yaşa bağlı az görmeler, makula ödeni ve göz içi tümörleri de retinayı etkileyen hastalıklar arasında yer alıyor. "


Yaşa göre belirli zaman aralıkları ile yapılacak rutin göz muayeneleri retina hastalıklarının erken tanısında büyük önem taşıyor.Birçok göz hastalığı hastanın farkedebileceği bazı belirtiler veriyor.Prof. Dr. Solmaz Akar, "Örneğin sinek uçuşması, şimşek çakması, siyah lekelerin görülmesi dikkate alınması gerekne şikayetlerdir.


Retina hastalıklarının büyük bir bölümü ise bazı sistemik hastalıkların etkisi ile ortaya çıkar.Diyabet, yüksek tansiyon, orak hücreli anemi hastalığı olan kişiler erken tanı amacıyla hekimleri tarafından göz hekimlerine yönlendirilmelidri.Muayene neticesinde tablonun şiddetine göre kontrol muayeneleri düzenliyoruz. " diye konuşuyor.


Retinanın cerrahi tedavisi ise göze dıştan yaklaşım ile veya göziçi yaklaşımı ile tedavi ediliyor.Prof. dr. Somaz Akar, ameliyatın uygulanış biçimi ile ilgili şöyle konuşuyor:


Dıştan yaklaşımda slikon sponj veya bantların yerleştirilmesi ile retina pigment epiteli ve retina temasa getirilir.Vitreus hastalıklarının cerrahi tedavisinde son yıllarda büyük ilerleme kaydedilmiştir.


Bu cerrahi teknikte amaç, göz içi sıvısındaki bulanıklıkları temizlemek ve vitreoretinal traksiyonları önlemek ve serbestleştirmektir.


Pars plana yolu ile vitrektomi ünitleri vardır.Bütün cihazların fonksiyonları kesme, aspire etme esasına dayanır.ameliyatlar mikroskobik kontrol ve fiberoptik aydınlatma altında yapılır.Vitrektomide ise dıştan açılan 3 delikten ameliyat gerçekleştirilir.Bu deliklerden birinden devamlı infüzyon sıvı gelirken diğerinden ışık kaynağı üçüncüsünden ise mikro cerrahi aletleri sokularak ameliyat yapılır.

21.1.2011 - 4463İlgili Diğer Yazılar
Her yüz şeker hastasının 30
Her yüz şeker hastasının 30 'unda göz etkileniyor
Mevsimsel alerji kalıcı görme kayıplarına neden olabilir
Mevsimsel alerji kalıcı görme kayıplarına neden olabilir
İki gözü görmeyen hasta ameliyatla ışığı gördü
İki gözü görmeyen hasta ameliyatla ışığı gördü
Korona virüs göz sağlığını da tehdit ediyor
Kortizonlu ilaçlar katarakt nedeni
Kortizonlu ilaçlar katarakt nedeni
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Sağlık Video Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanmalıdır?
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanmalıdır?
Sağlık Video Vejetaryenlik Nedir? Varsa Faydaları Nelerdir?
Vejetaryenlik Nedir? Varsa Faydaları Nelerdir?
Sağlık Video Sıvı Alımının Zayıflama Üzerine Etkisi Nedir?
Sıvı Alımının Zayıflama Üzerine Etkisi Nedir?

 

[Hata Bildir]