Saç Dökülmesi Tedavisinde İlaç Tedavileri

Saç dökülmesi tedavisinde ilaç tedavilerinin yeri çok önemlidir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde İlaç Tedavileri

Finasterid ve minoxidil ulaslararası etken madde isimleri olup bu ilaçlardan en önemli ve en çok kullanılanlardandırlar.

Bu 2 ilacın yanı sıra deneysel çalışmaları devam eden ancak FDA onayı veya DSÖ önerisi olmadığı için henüz yaygın kullanım bulamayan bazı önemli ilaçlar vardır. İneoseteron asetat, flupamid,spirinolakton,hyalünonik asit, topikal östrojen uygulamaları, sitokrom p-450 aromataz enzimi ketokonazol bunların arasında sayılabilr. Bu ilaçların piyasa ismi değil ilaçların etken maddelerinin ismi olduğunu bir daha belirtmekte fayda var.

Bu ilaçlar en çok saç ekimi öncesinde ve saç ekim sonrası uygulanır. Saçları dökülen kadın ve erkek hastalar tıbbi bir işlem yaptırmadan önce mutlaka bir takım ilaçlar denemiş olurlar. İlk olarak finasterid' i ele alacak olursak etkisi testesteronun daha potent formu olan dihidrotestesterona dönüşümünün engellenmesi esasına dayanır.

Bu dönüşümü sağlayan enzim 5 alfa redüktaz'dır. İşte finasterid bu enzimi bloke eder. Geri dönüşsüz olan bu dönüşümün önlenmesi androjenlerin saçlı deri üzerindeki zayıflatıcı etkisini azaltmış ve dökülme engellenmiş olur. Bazı ürolojik hastalıklarda 5 mg lik formu kullanılmasına karşın saç dökülmesinde günlük 1 mg akınması yeterli olmaktadır. Ancak gebelikle kullanılmaması gerekmektedir. Çoğunlukla tablet formu kullanılmasına rağmen son yıllarda topikal formu da geliştirilmiştir. Minoxidil ile sinerjik etki gösterdiğine yani beraber kullnıldığında birbirlerinin etkilerini arttırdıklarına ilişkin çalışmaları vardır.

İkinci olarak yukarda bahsettiğimiz minoxidil'i ele alırsak uzun yıllar antihipertansif (tansiyon düşürücü) olarak kullanılan bu ilacın yan etkisi dolayısıyla kılları güçlendirdiği tesbit edilince topikal olarak kullanılmak üzere % 2 lik ve % 5 lik losyon formları piyasaya sürülmüştür. %5lik formu %2 lik formdan ortalama % 50 daha etkilidir.

Kan damarları üzerinde genişletici etki oluşturarak tansiyonu düşüren bu ilaç muhtelemen topikal olarak kullanıldığında da aynı etkiye sebep olmakta ve foliküllerin beslenmesini kolaylaştırmaktadır. Bilinen önemli bir yan etkisi yoktur ancak kaşıntı, yanma, akne oluşumu ve kontakt dermatit oluşturabilir.

İlacı bırakmakla kısa sürede geçen bu yanetkilerinin yanında en önemli yan etkisi çok ender de olsa hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü) dur. Daha etkili olması dolayısyla %5 lik formu erkeklere %2 lik formu kadınlara önerilmektedir. 6-9 aylık kürler halinde,sabah akşam kullanılması gerekmektedir. Normalden fazla miktarda kullanıldığında özellikle alın kısmında akmaya bağlı olarak kıllarda kalınlaşma olabilir.

Hastanın bu konu hakkında uyarılması gerekir. Burada önemli olan saç ekimi işlemi yaptıran veya saç ekim işlemi düşünen hastaların bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka hekime danışmaları gerektiğidir. Çünkü saç ekimi öncesinde bu ilaçların kullanılmaması gereken bir dönem olduğu gibi saç ekim işleminden sonra da başlanabileceği belli bir bekleme süresi vardır.

 

26.6.2012 - 11007

İlgili Diğer Yazılar
Saç Dökülmesi En Sık Şikayetler Arasında
Saç Dökülmesi En Sık Şikayetler Arasında
Sık Yıkama, Saç Dökülmesini Artırabilir
Sık Yıkama, Saç Dökülmesini Artırabilir
Vitamin Eksikliği Saçları Döküyor
Vitamin Eksikliği Saçları Döküyor
Nepalli Küçük Kızın Yüzünde Saç Çıkıyor
Nepalli Küçük Kızın Yüzünde Saç Çıkıyor
Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler Mi?
Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler Mi?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]