Sağlık Çalışanları ''İşaret Dili'' Öğrendi!

Dünya Göz Hastaneler Grubu, İşitme engellilerin sağlık sektöründe yaşadıkları iletişim sorununu çözmek için harekete geçti!

Sağlık Çalışanları ''İşaret Dili'' Öğrendi!

Sağlık çalışanlarına işaret dilini öğretmek için Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu işbirliğinde başlattığı “Konuşan Eller” projesi ilk mezunlarını verdi. Mezunlar sertifkalarını işitme engelli bir gencin hikayesini konu alan ‘Başka Dilde Aşk’ filminin oyuncusu Mert Fırat’ın elinden aldı. Sertifikalarını alan sağlıkçılar ve ünlü oyuncu Mert Fırat ile ‘Başka Dilde Aşk’filmini izledi.

 

Türkiye’de işitme engelliler için hayat hiç kolay değil...3 milyonu bulan sayıları ile Türkiye’de azınsanmayacak bir çoğunluğu oluşturan işitme engelliler, çoğu zaman çevrelerindeki insanların işaret dilini bilmemesi nedeniyle sessiz kalabalıklar içinde kaybolup gidiyorlar.

 

İşitme engellilerin sağlık sektöründe yaşadıkları iletişim sorununu çözmek için harekete geçen Dünyagöz Hastaneler Grubu ve Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu’nun tarafından sağlık çalışanlarına işaret dilini öğretmek amacıyla başlattığı ‘Konuşan Eller’ projesi ilk mezunlarını verdi. Önceki gün gerçekleştirilen sertifika töreninde mezunları geçen yıla damgasını vuran “Başka Dilde Aşk” filminin başrol oyuncusu Mert Fırat ve Yönetmeni İlksen Başarır da yalnız bırakmadı. 

 

Gecede ‘Başka Dilde Aşk’ filmiyle ilgili katılımcıların sorularını yanıtlayan ünlü Oyuncu, filmle toplumun ötekileştirdiği ve hayatını zorlaştırdı insanların öykülerini anlatmaya çalıştıklarını ifade etti. Fırat sözlerini söyle sürdürdü: “ Biz bu filmde kenara attığımız ve hayatlarını zorlaştırdığımız kişilerin öyküsünü çekmek istedik.


Amacımız ‘onlar bizden farklı değil’i göstermekti. Filmin yönetmeni ve senaristi İlksen Başarır ise filmin 24 ödül aldığını, filmde işitme engellilerle empati kurarak onların hayatını daha iyi anlamaya çalıştıklarını belirtti.


Başarır, film için başrol oyuncularıyla beraber kendisinin de 3 ay boyunca işaret dili eğitimleri aldıklarını da sözlerine ekledi. Ulusal ve uluslararası pek çok festivale katılan ve 24 ödül alan “Başka Dilde Aşk” filmi Zeynep (Saadet Işıl Aksoy) ile doğuştan işitme engelli olan Onur'un (Mert Fırat) aşkını konu alıyor. Söyleşinin ardından eğitime katılanlar sertifikalarını ünlü oyuncu Mert Fırat’ın elinden aldı. 

 

Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu üyesi eğitmenler tarafından Etiler Dünyagöz Hastanesi’nde yapılan eğitimlere işaret dilini öğrenmek isteyen vatandaşlar da katılabiliyor. İşitme engelli insanların işaret dilini bilen insanların sayılarının az olduğunu söyleyen Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi işitme engelli insanların sağlıktan eğitime pek çok alanda diğer insanlarla iletişim sorunu yaşadığını söyledi. Tanrıverdi, Dünyagöz Hastaneler Grubu ile başlatılan proje kapsamında öncelikle işitme engellere hizmet eden sağlık çalışanlarına işaret dilini öğretmeyi hedeflediklerini bildirdi.


Tanrıverdi sözlerini şöyle sürdürdü: “Globalleşme ve iletişim çağındayız ama işitme engelliler hala diğer insanlarla iletişim sorunu yaşıyor. Türkiye’de 3 milyonu aşan işitme engelli insan bulunuyor.Türkiye’de İşitme Engellilere özel 49 İlköğretim Okulu, 17 Meslek Lisesi bulunuyor. Bu okullarda toplam 6420 işitme engelli çocuğumuz eğitim görüyor. Bu çocukların genel olarak ailelerinde 1 kişi işaret dili öğreniyor. Fakat aile içi kullanım dışında bu çocuklar günlük hayatlarında zorluklar yaşıyor. Büyüdüklerinde 3 milyonluk sessiz çoğunluğun içinde yer alıyor. Hastaneye gidiyorlar ama şikâyetlerini doktora anlatamıyorlar.


Çocuğunun öğretmeniyle konuşamıyorlar. Polislere dertlerini anlatamıyorlar. Karşılarındaki sessizlik duvarını aşamıyorlar. Oysa onların sesi işaret dilinde. İşaret dili de Türkçe gibi ayrı bir dil.”


3 Ayda İşaret Dili Öğreniliyor!

 

İlk olarak Ekim ayında başlayan eğitimlerin 3 aylık sürelerle devam edeceğini ifade eden Dünyagöz Hastaneler Grubu Pazarlama ve Kurumsal İletişim Grup Müdürü Deniz Tünay, projenin başlama amacını şöyle özetledi: “Dünyagöz Grubu olarak, hastalarımıza nitelikli sağlık hizmeti üretmenin yanısıra toplumsal sağlığa katkı amaçlı projelerde de yer almaya özen gösteriyoruz.


Özellikle hasta odaklı standartları oluşturan insan kaynaklarının çağdaşlığı, bilgiyi yönetme gücü, toplumsal yarar sağlama gibi kriterleri son derece önemsiyoruz. İşitme engellilerin yaşadığı iletişim problemini de bu çerçevede ele aldık. Hayatın pek çok alanında kendilerini ifade etmekte zorlanan işitme engelli insanların sağlık sektöründe yaşadıkları sorunları en aza indirmeyi hedefliyoruz.


Nisan 2010 tarihinde Dünyagöz Hastanesi Ataköy Şubesi’nde pilot olarak başlayan ve 3 aylık eğitimlerle devam eden proje ile hem hastanemizin çeşitli birimlerinde çalışan personele hem de sektördeki diğer sağlık çalışanlarına işaret dilini öğretmeyi hedefliyoruz. Amacımız işitme engellilere daha iyi hizmet verilmesini sağlamak. Diğer taraftan sağlık çalışanları işaret dili öğrenerek kendi kariyerleri adına iyi bir adım atmış oluyorlar.

13.01.2011 - 4106İlgili Diğer Yazılar
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu
Kulaklardan çıkanlar hayrete düşürüyor
Kulaklardan çıkanlar hayrete düşürüyor
Delik kulak zarı tehlike oluşturuyor!
Delik kulak zarı tehlike oluşturuyor!
8 yıldır rahat nefes alamıyordu.
8 yıldır rahat nefes alamıyordu.
"Orta kulak iltihabı çocukların yüzde 80
"Orta kulak iltihabı çocukların yüzde 80'inde görülür"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]