Sağlık Haberciliğinde Uzmanlaşma Çağrısı!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dünyada sağlık muhabirlerinin en deneyimli muhabirler arasından seçildiğini belirterek, ''Bizim ülkemizde de aynı durum olmalı. Bu kadar önemli bir alanda deneyimli muhabirler görevlendirilmeli'' dedi.

Sağlık Haberciliğinde Uzmanlaşma Çağrısı!

Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) Yönetim Kurulu üyelerini, Genel Başkan Yusuf Ziya Erarslan başkanlığında kabul eden Akdağ, sağlık haberciliğinin önemine işaret etti.

Doğru bilgilere dayanmayan sağlık haberlerinin tüm toplumu olumsuz etkilediğini, bu nedenle sağlık muhabirlerinin sorumluluklarının büyük olduğunu kaydeden Akdağ, ''Dünyada sağlık muhabirleri en deneyimli muhabirler arasından seçiliyor. Ülkemizde de aynı durum olmalı. Bu kadar önemli bir alanda deneyimli muhabirler görevlendirilmeli'' diye konuştu.


Yeterli özen gösterilmeden yapılan sağlık haberlerinin halk sağlığına zarar verebildiğini anlatan Akdağ, ''Bu tür durumlarda hukuki yollara başvurmak yorucu olabiliyor. En uygun olanı, bu tür gelişmelerin ilgili kesimlerin yer alacağı bir konseyde etik açıdan değerlendirilmesi ve uyarı mekanizmalarının harekete geçirilmesidir'' şeklinde konuştu.


Tıbbi açıdan hiçbir geçerliliği olmayan yöntemlerin halka ''umut'' olarak tanıtılmasını eleştiren Akdağ, ''Adamın mesleği şarlatanlık. Mesleği şarlatanlık olanla mücadele edemezsin. 'Bunun verdiği acı sudan babam iyi oldu' diyor. Tıpta alternatif tedavilerin de delile dayandırılması gerekir. Tabip örgütlerine de bu konuda büyük görev düşüyor'' uyarısını dile getirdi.


Sağlık alanında yaşanan gelişmelere de işaret eden Akdağ, ''Artık işiniz zorlaştı. İshal salgını yok, ambulanslar geç kalmıyor, acil servislerde kavga çıkmıyor'' diye konuştu.

El yıkama, sigara ve alkolden kaçınma, doğru ve yeterli beslenme, hareketli yaşam konularında önemli çalışmalar yürüttüklerini, obezite, kanser, şeker gibi hastalıklardan korunmada toplumun bilinçlendirilmesinin büyük önem taşıdığını, bunun için kitle iletişim araçlarından yararlanmayı düşündüklerini belirten Akdağ, ''Bu konuda internet medyası, televizyonlar, gazeteler ve diğer basın yayın organları ile işbirliği yapmak istiyoruz. Mesela bazı konularda diziler kanalıyla mesajlar verilebilir'' şeklinde konuştu.


Sağlık Muhabirleri Derneği Genel Başkanı Yusuf Ziya Erarslan da, Ankara'da görev yapan sağlık muhabirleri olarak örgütlenme çalışmalarının uzun süredir devam ettiğini belirterek, sağlık muhabirliğinin gazeteciliğin çok hassas bir alanı olduğuna işaret etti.


 Erarslan, ''Dernek olarak sağlık haberciliğinin gelişmesi için her türlü işbirliğine açığız. Sağlık Bakanlığı ile de bu amaçla birlikte çalışmalar yürütebiliriz'' diye konuştu.

 

3.12.2010 - 3164Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]