Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Konusunda Sorunlar ve Çözüm Önerileri" Çalıştayı

Antalya'nın Alanya ilçesinde "Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Konusunda Sorunlar ve Çözüm Önerileri" konulu çalıştay gerçekleştirildi.

Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Konusunda Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Antalya'nın Alanya ilçesinde "Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Konusunda Sorunlar ve Çözüm Önerileri" konulu çalıştay gerçekleştirildi.

Türkler Mahallesi'ndeki bir otelde gerçekleşen toplantıya, Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Kamu Hastaneleri Birliği yöneticileri, Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) temsilcileri ile sağlık sektörü çalışanları katıldı.

Kaymakam Hasan Tanrıseven çalıştayın açılışında yaptığı açıklamada, Alanya'nın 200 binin üzerinde yatak kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Dünyanın dört bir yanından turistleri ilçede misafir ettiklerini ifade eden Tanrıseven, "Yılda 4 milyon turist ağırlıyoruz. Ayrıca 38 bin yabancı ilçemizde yerleşik yaşıyor. Bu çerçevede baktığımızda yerleşik yabancılara ve turistlere ciddi hizmet sağlayacak bir potansiyele sahibiz. Ayrıca iki üniversitemiz ve havaalanımız da ilçemiz için bir avantaj. Bunlara rağmen sağlık turizminde daha çok çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Bugün gerçekleştirilen bu tür çalışmaları da doğru adımlar olarak görüyorum. Bu tür çalışmalar devletimizin atacağı adımlara da yön gösterecektir" dedi.

"Türkiye'nin sağlık turizminde son 10 yılda çok ciddi adımları oldu"

ALTİD Başkanı Burhan Sili ise çalıştayın Alanya'nın ve Türkiye'nin turizm çeşitliliğinin artırılması adına önemli bir adım olduğunu söyledi. Türkiye'nin sağlık turizminde son 10 yılda çok ciddi adımları olduğunu hatırlatan Sili, "Alanya özelinde bugün deniz, kum ve güneş üçlemesi mevcut altyapıyı karşıladığı için bu konular pek gündeme gelmedi. Ancak bundan sonra turizmi çeşitlendirmek ve kaynak pazarlarımızı arttırmak için önemli gördüğümüz bu projenin gelişimi için elimizden geleni yapacağız." diye konuştu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadrettin Pençe ise Türkiye'nin güçlü yönlerinden birinin sağlık olduğunu belirtti. Ülkenin birikimini sunması ve insanların sağlık sorunlarının çözümünde Alanya'nın önemli bir yer edinebileceğini kaydeden Pençe, "Alanya'da kış aylarında bile sıcak bir hava var. Sadece bunu bile sağlık turizmiyle birleştirip Alanya'yı hem tatil hem de şifa merkezi yapabiliriz." dedi.

İlçenin reklam ve tanıtım konusunda bazı eksikliklerinin olduğunu vurgulayan Pençe, Türkiye'nin konumundan ötürü toplamda 1 milyar nüfusa hitap edebilecek bir noktada olduğunu kaydetti.

19.11.2016 - 24183Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]