Sağlıklı Bir Hayat Gözlerden Başlar

Op. Dr. Kemal Yıldırım, en büyük hastalıkların belirtilerinin de gözlerde ortaya çıktığını ifade etti.

Sağlıklı Bir Hayat Gözlerden Başlar
En son göz doktoruna ne zaman gittiniz? Gözünüzle ilgili şikayetleri ne zaman dikkate aldınız? Peki, vücudun genel sağlığının korunmasında gözlerin rolünün ne kadar farkındasınız?

Gözlerde meydana gelen rahatsızlıkların günlük hayatı büyük oranda etkilediğine dikkat çeken Yıldırım, 11 Ekim Dünya Görme Günü'ne özel göz sağlığına dair ipuçları verdi.

TELEFON VE BİLGİSAYAR EKRANLARINA DİKKAT

Uzun süre telefon ve bilgisayar ekranına bakmak gözleri doğrudan bozmasa da gözlerde kuruluk ve yorgunluğa yol açıyor. Bunun sebebi ise bu ekranlara bakarken gözlerimizi normalde olduğundan daha az kırpmamızdır. Göz sağlığını koruma adına bilgisayar ve telefon ekranına bakarken 20 dakikada bir 20 saniye süreyle dinlendirmeniz önemlidir.

GÖZLERİNİZİN DE SAĞLIKLI BESLENMEYE İHTİYACI VARDIR

Göz sağlığımız için olmazsa olmaz besinler vardır. Havuç, havuç suyu, mango, portakal suyu, kavun, lahana, ıspanak ve balık bu besinler arasında yer alıyor. Ayrıca sağlıklı beslenerek kilonuzu vücut endeksinize göre dengeli tutmalısınız. Çünkü fazla kilo birçok göz rahatsızlığına davetiye çıkarıyor. Bu hastalıkların başında yaşa bağlı makula degenerasyonudur (SMD) ve karatarak geliyor.

YILDA BİR KEZ MUTLAKA GÖZ MUAYENESİ YAPTIRIN

Her ne kadar toplum olarak göz sağlığına yeteri kadar önem verme konusunda sınıfta kalsak da mutlaka doktora gitmekte fayda vardır. Yakını veya uzağı sorunsuz görüyor olmak, göz sağlığı konusunda herhangi bir probleme sahip olmadığınızı göstermez.Yılda bir kez yapılacak olan göz muayenesi, hipermetropi, miyop gibi hastalıkların, kayma gibi kas fonksiyonları problemlerinin erken tanısına ve sistemik birçok hastalığın önceden tespit edilmesine olanak verir.

GÖZLERİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ DİKKATE ALIN

Gözler, hastalıklar ve sağlık problemleriyle ilgili birçok belirti gösterir.Eğer bu belirtiler, ciddiye alınmaz ise sanılandan çok daha büyük sorunlara neden olabilir. Gözünüzde yaşadığınız bir kızarıklık veya kaşıntı bile bu süreci başlatabilir. Kızarıklık/kaşıntı gibi sorunlarla karşılaşılması durumunda öncelikle soğuk su pansumanı yapmalıdır. Eğer varsa suni gözyaşı takviyesiyle gözün ihtiyaç duyduğu nemi sağlamalıdır.Buna rağmen belirtiler geçmiyor ve artıyorsa ihmal etmeden doktora başvurulmalıdır.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SANDIĞINIZDAN DAHA ÖNEMLİ

Sertifikalı güneş gözlükleri sizi güneşin zararlı ultraviyole ve kızılötesi ışınlarından korurken gözleriniz için bir kalkan görevi görür. Bu sebeple gözlük seçerken ekstra dikkatli olmalı ve modaya göre değil gözünüze göre güneş gözlüğü seçimi yapmalısınız. Özellikle de gözlüklerin EN 1836 standardına uygun olduğuna dikkat etmelisiniz.

SİGARA, GÖZ SAĞLIĞINIZI DA BOZUYOR

Sigaranın genel sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri saymakla bitmiyor. Göz sağlığı üzerinde de çok ciddi sağlık problemlerine neden olan sigara özellikle de yaşa bağlı ortaya çıkan sarı nokta dejenerasyonunda en önemli risk faktörüdür. Bunun yanı sıra damar sertliğine sebep olan sigara damarları tıkayarak görme kaybına bile yol açıyor.

TARİHİ GEÇMİŞ MAKYAJ MALZEMELERİNİ ASLA KULLANMAYIN

Göz sağlığı için zararlı olan bakteriler, özellikle de tarihi geçmiş makyaj malzemelerinde kolayca çoğalarak gözlerde enfeksiyona yol açabilirler. Eğer kullanılan bir ürün yüzünden gözlerde enfeksiyon meydana gelirse vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bakterilerin kolayla bulaşma riskini göz önüne alarak makyaj malzemenizi ortak kullanmayın, mağazalardaki tester ürünlerini denemeyin.

11.10.2018 - 35723

İlgili Diğer Yazılar
Günde 7 Kez Birer Dakika Masaj Yapın
Günde 7 Kez Birer Dakika Masaj Yapın
Görme Kusurları Okul Başarısını Düşürmesin
Görme Kusurları Okul Başarısını Düşürmesin
Çocuğunuzun Gözleri Yeni Döneme Hazır Mı?
Çocuğunuzun Gözleri Yeni Döneme Hazır Mı?
Gözdeki Ani Işık Parlamalarına Dikkat
Gözdeki Ani Işık Parlamalarına Dikkat
Bebeklerde Göz Kayması Uyarısı
Bebeklerde Göz Kayması Uyarısı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
38 Yıl Evvel Bir Bebeğin Hayatını Kurtaran Hemşire Facebook Fotoğrafını Görünce Şoke Oldu
38 Yıl Evvel Bir Bebeğin Hayatını Kurtaran Hemşire Facebook Fotoğrafını Görünce Şoke Oldu

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]