Sağlıklı Böbrekler İçin Tuzu Kesin

Önemli sağlık sorunu olan böbreklerimiz için ne yapmalıyız.

Sağlıklı Böbrekler İçin Tuzu Kesin

Sofadan tuzu eksik etmemek, yemeğin tadına bakmadan tuz atmak ve kuruyemişlerin bol tuzlu olanını tercih etmek… Eğer siz de yiyeceklerin lezzetinin tuz oranı ile paralel olduğunu düşünüp, bu yanlışları sık tekrar ediyorsanız; bu durum, potansiyel bir böbrek hastası olduğunuz anlamına gelebilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Nefroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Pınar Şeymen, böbrek sağlığının korunması için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Hipertansiyonu olanlar dikkat!


Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin çalışma verilerine göre; erişkin yaş grubunun yaklaşık %33’ünde hipertansiyon hastalığı görülmektedir. Hipertansiyon ve şeker hastalığı, böbrek yetmezliğinin en önemli iki sebebidir. Hipertansiyonu olan kişilerin tespit edilmesi, tedavilerinin sağlanması ve tuz kısıtlaması yapılması çok önemlidir.

Günde 18 gr tuz tüketerek hastalıklara zemin hazırlıyoruz


Sağlıklı bir kişinin günlük tuz tüketimi 5-6 gr civarında olabilmekteyken; hipertansiyon, kalp ve böbrek hastalığı olan kişilerde bu miktar 2-3 gr ile sınırlı tutulmalıdır. SALTurk  (Türk Toplumunda Tuz Tüketimi ve Kan Basıncı ) çalışmasına göre; ülkemizde günlük ortalama tuz tüketimi 18 gr civarındadır. Tuz alımının azaltılması konusunda okul çağından itibaren bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Tuz tüketiminin azaltılması; böbrek, kalp ve damar sağlığı açısından çok önemlidir. Özellikle kontrolsüz hipertansiyonu olan ve bacakları ile vücutlarında şişlikler görülen kişiler bir de genç yaşta hipertansiyon tespit edilen hastalar vakit kaybetmeden nefroloji uzmanına başvurmalıdır.Böbrek rahatsızlığı ilerleyicidirBöbreklerimiz vücudumuzda su ve tuz atılımı, tansiyon düzenlenmesi, D vitamini yapımı, kan yapıcı hormon üretimi, zararlı maddelerin idrar yoluyla atılımı gibi çok önemli fonksiyonlara sahiptir. Böbrek fonksiyonlarında herhangi bir nedenle azalma olduğunda böbrek yetersizliğinden söz edilir. Böbrek yetersizliği 3 aydan fazla sürdüğünde kronik olarak kabul edilir ve bu durumun  ilerleyici olduğu bilinmelidir.

Hipertansiyon, şeker ve kalp hastalığı, obezite, taş hastalığı, ailede böbrek hastalığı varlığı, bilinçsiz ağrı kesici ilaç kullanımı ve sık idrar yolu enfeksiyonu böbrek rahatsızlıkları için risk faktörlerini oluşturmaktadır.Basit bir test ile tespit edilebiliyorBöbrek hastalığı, kan ve idrar testi ile saptanabilir. Gerekli tedbirler alındığı takdirde ilerlemenin yavaşlatılması hatta önlenmesi mümkün olabilmektedir. Böbrek fonksiyonları %15’in altına indiğinde son dönem böbrek yetmezliğinden bahsedilir. Böbrek hastalığının bu döneminde hastalar diyaliz tedavisi ve böbrek nakli konusunda bilgilendirilmelidir.

60 bin kişi böbrek yetmezliği sorunu yaşıyor


Ülkemizde halen son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi gören yaklaşık 60 bin hasta vardır. Bu sayının önümüzdeki 4-5 yıllık sürede 100 bin civarında olması beklenmektedir. Son dönem böbrek yetmezliği, hasta sağ kalımını önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu hastalarda kalp damar hastalığı ve enfeksiyon riski önemli ölçüde artmıştır ve bu durum erken ölüm riskini arttırmaktadır.

Zamanında tedavisi yapılmalı


Kronik böbrek yetersizliğinin önlenmesi, belirlenmesi ve zamanında tedavisi risk gruplarının belirlenmesi ile mümkün olabilir. Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan CREDIT çalışması, Türkiye’de erişkinlerin yaklaşık %16’sında çeşitli evrelerde kronik böbrek yetersizliği olduğunu ortaya koymuştur. Yine bu çalışmaya göre; kadınlarda erkeklere göre böbrek hastalığı riski daha yüksektir.

Bacaklarda şişme, idrarda köpüklenme varsa


Ülkemizde şeker hastalığı böbrek sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biridir. Erişkinlerin yaklaşık %12’sinde şeker hastalığı vardır. Kontrolsüz ve tanı konulmamış şeker hastalığı yıllar içerisinde böbrek yetmezliğine neden olmakta; hatta bazen kişi şeker hastası olduğunu bilmeden böbrek yetersizliği veya idrarda protein atılımı ile başvurabilmektedir. Şeker hastası olup; bacaklarda şişme, şeker düzeylerinde düşme, idrarında köpüklenme olan kişiler doktora başvurmalı ve böbreklerde bir bozukluk tespit edildiğinde nefroloji uzmanının kontrolünde takip edilmelidirler.

Böbrek sağlığını korumak için…


Böbrek yetersizliği kanda üre ve kreatinin yüksekliği ile saptanır. Hastanın kreatinin değeri normalin üst sınırında bile olsa bu hastada böbrek yetersizliği olduğunu gösterebilir. Böbrek sağlığının korunması için; günlük 1.5-2 litre sıvı alımına dikkat edilmesi, gelişigüzel ağrı kesici ilaç kullanılmaması, normal vücut ağırlığının korunması çok önemlidir. Sabahları iştahsızlık, bulantı, kusma, halsizlik, gece idrara kalkma, idrarda köpüklenme, ayaklarda ve göz çevresinde şişme, cilt renginde kirli sarı renk görülmesi, hipertansiyonun kontrol altına alınamaması durumlarında mutlaka doktora başvurulmalıdır.Diğer hastalıkları da tetiklerBöbrek yetmezliğinin kalp, damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, iskelet sistemi bozuklukları gibi birçok hastalığa yol açtığı unutulmamalıdır. Bu nedenle böbrek sağlığımızın korunması, mevcut böbrek hastalığının tedavisi çok önemlidir. Son dönem böbrek yetmezliği olan hastalara böbrek nakli ya da diyaliz tedavisi yapılmaktadır. Ülkemizde kadavra bağışı çok az olduğundan hastaların büyük çoğunluğu yaşamlarını diyaliz tedavisi ile sürdürmektedirler. Tüm bunlar göz önüne alındığında; kronik böbrek yetersizliği tıbbi, sosyal ve ekonomik açıdan ülkemiz için çok önemli bir sağlık sorunudur. Bu durumun ortadan kaldırılması için toplumsal bilinç çok önemlidir.

14.4.2012 - 10753İlgili Diğer Yazılar
"Su ihtiyacı farklı içecek türleriyle giderilmemeli"
"Su ihtiyacı farklı içecek türleriyle giderilmemeli"
Böbrek yetmezliği farklı belirtilerle ortaya çıkabilir
Böbrek yetmezliği farklı belirtilerle ortaya çıkabilir
"Günde en az 2 buçuk litre su tüketin"
"Günde en az 2 buçuk litre su tüketin"
Potasyum içeren tuzlara dikkat
Potasyum içeren tuzlara dikkat
"Koronavirüs böbrek yetmezliğine neden olabilir"
"Koronavirüs böbrek yetmezliğine neden olabilir"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]