Sağlıkta "Beş Yıldızlı Otel Konforu"Na Doğru

Mersin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Memnune Çamsarı, kamu-özel sektör iş birliğiyle yaptırılan ve Türkiye'nin hizmete girecek ilk şehir hastanesi olması planlanan Mersin Şehir Hastanesinde betonarmenin yüzde 98'inin, tıbbi cihaz kurulumunun da yüzde 95'inin tamamlandığını bildirdi.

MUSTAFA GÜNGÖR - Mersin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Memnune Çamsarı, kamu-özel sektör iş birliğiyle yaptırılan ve Türkiye'nin hizmete girecek ilk şehir hastanesi olması planlanan Mersin Şehir Hastanesinde betonarmenin yüzde 98'inin, tıbbi cihaz kurulumunun da yüzde 95'inin tamamlandığını bildirdi.

Çamsarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehir hastaneleri projelerine 2013 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde başlandığını ve bugün 21 şehir hastanesinin ihalesinin tamamlanarak uygulamaya konulduğunu anlattı.

Çamsarı, "Bunlardan bir tanesi de Mersin'de hayata geçecek. Şehir hastaneleri projeleri kamuda birçok uygulaması olan, kamu-özel ortaklığı iş birliğiyle planlanmış projeler. Burada kamu asli hizmeti olan sağlık hizmeti sunumunu yaparken, sağlık hizmetinin destek hizmetleri kısımlarını da özelden alacak. " dedi.

Şehir hastaneleri projelerinde sağlık hizmetlerinin beş yıldızlı otel konforunda, geliştirilebilen tıbbi cihaz hizmetleriyle beraber verilmesinin esas alındığını ifade eden Çamsarı, şöyle konuştu:

"Yani bu, yeni sağlık hizmetlerinin il içerisinde sunulması demek. Bizim de burada şehir hastanesinden beklentilerimiz ilin tüm sağlık sorunlarını ya da ilin tüm sağlık hizmetlerini bir çatı altında toplayıp, ulaşılabilir kaliteli sağlık hizmetini sunmak. Burada asıl olan kamu. Biz aslında sağlık hizmetini vermeye devam ediyoruz. Sağlık hizmetinin ve şehir hastanelerindeki patronunun kamu olduğu unutulmamalıdır. Sadece destek hizmetlerinde özelden yararlanıyoruz. Yine vatandaşlarımız kamunun diğer hastanelerinde aldıkları sağlık hizmetlerini daha konforlu, modern binalarda ve daha ileri teknolojik tıbbi cihazlarla alacaklar ve aynı güvencelerle alacaklar. Burada bir değişiklik yok. "

"Yeni bir oluşumla hizmete geçireceğiz "

Çamsarı, Mersin Şehir Hastanesinde bin 294 yatak kapasitesi olduğunu, açıldığında kentte hizmet veren Mersin Devlet Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin aynı çatı altında hizmet vermeye başlayacağını aktardı.

Bunun bir taşınma değil, yeni bir oluşum olduğunu vurgulayan Çamsarı, "Şehir hastanesinde aynı sağlık hizmetini yeni bir konsept ve yeni bir oluşumla hizmete geçireceğiz. Bu hastanemizde kardiyovasküler cerrahi, onkoloji, kadın doğum ve çocuk hastanesi, genel hastane, psikiyatri klinikleri gibi birçok sağlık hizmetini tek çatı altında bir hastane olarak hizmete açacağız. Bu bin 294 yatağın çok büyük bir kısmı tek kişilik, bir kısmı çift kişilik odalarda ve 24 adet süit odada yer alacak. Yatak kapasitemiz şehir hastanemizle beraber yüzde 30 artıyor. " diye konuştu.

"Sağlık çalışanları da konforlu çalışma alanlarına sahip olacak "

Çamsarı, hastanenin tamamlanması için Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu koordinesinde yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, kendilerinin de 30 kişilik bir ekiple hastanede sürekli olarak kontrol yaptıklarını anlattı.

Hastanenin hizmete girmesiyle Mersin ve bölgenin sağlık kalitesinin büyük artış göstereceğini ifade eden Çamsarı, şöyle devam etti:

"Mersin'de çok ihtiyacımız olan çocuk yoğun bakımlarında yüzde 60, yeni doğanda yüzde 37 yatak artışı olacak. Ameliyathane hizmetleri yüzde 45 oranında ameliyathane ve oda sayımız artıyor. Burada daha farklı ameliyatları da gerçekleştirebileceğiz. Bu komplekste sadece sağlık hizmeti değil, sağlık çalışanları da son derece konforlu çalışma alanlarına sahip olacaklar. Hak ettikleri hizmet sunumu için en uygun koşullara sahip olacaklar. Çalışanlarımız için kreş imkanlarımız olacak. Hastanemizde şu anda betonarmenin yüzde 98'i tamamlanmış durumda. Tıbbi cihazlar kurulmaya başlandı. Bunlarda da tamamlanma yüzde 95 civarında. Bunların hepsi tamamlandığında gerçekten ileri tıbbi teknolojileri getiren ve aynı zamanda da beş yıldızlı otel konforu sunan bir hizmetimiz olacak. "

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, geçen ay Mersin'i ziyaretinde, "Sayın Cumhurbaşkanımızın son derece önem verdiği şehir hastaneleri zincirinin ilkini Allah nasip ederse bu yıl içerisinde inşallah yetiştireceğiz, Mersin'de hizmete sokmuş olacağız. " açıklamasında bulunmuştu.

26.10.2016 - 23856

İlgili Diğer Yazılar
ABD
ABD'li Bilim Adamları, Ispanak Yaprağından Kalp Damarı Yaptı
Uzmanlar Uyardı: Gripten Korunmak İçin Tüketilen Turşuda Tansiyon Riski Var
Uzmanlar Uyardı: Gripten Korunmak İçin Tüketilen Turşuda Tansiyon Riski Var
Niğde
Niğde'de İki Sağlık Kurumu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Oldu
Sağlık Okuryazarlığı İçin Düğmeye Basıldı
Sağlık Okuryazarlığı İçin Düğmeye Basıldı
Mengen
Mengen'de Kan Bağışı Kampanyası
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Skandal! Tuz Diye Plastik Yediriyorlar!
Skandal! Tuz Diye Plastik Yediriyorlar!
Hastalarıyla Yaşadığı İlginç Anları Paylaşan Birbirinden Komik Doktorlar
Hastalarıyla Yaşadığı İlginç Anları Paylaşan Birbirinden Komik Doktorlar
İdrar Renginiz Bordo ise Dikkat! Kötü Hastalığın Habercisi Olabilir
İdrar Renginiz Bordo ise Dikkat! Kötü Hastalığın Habercisi Olabilir

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]