Sahip Oldukları Hastalığa Sadece ABD'de Rastlanan Aile Akrabasını Buldu

Sahip oldukları hastalık araştırılan aile bu araştırma sayesinde yıllar önce kaybettikleri akrabalarını buldular.

Sahip Oldukları Hastalığa Sadece ABD'de Rastlanan Aile Akrabasını Buldu

Dünyada genetik örneği ilk kez ABD ve Türkiye'de görülen bir kanser türü Von Hippel-Lindau sendromu hastası iki aile arasındaki ilişki inanılmaz gerçeği ortaya çıkardı. "Modern çağın vebası" olarak tanımlanan kansere yakalanan 40 kişilik aile, 70 yıl sonra, ABD'de aynı hastalığa sahip bir Türk'ün akrabaları olabileceğini öğrendi.

7 YIL ÖNCE SIRT AĞRILARIYLA BAŞLADI

7 yıl önce "sırt ağrısı" şikayetiyle Ankara Numune eğitim Araştırma Hastanesi'ne giden Mahmut Yılmaz'ın (39) Von Hippel-Lindau yani genetik bir kanser türü olarak tanımlanan VHL sendromu olduğu ortaya çıktı. O günden sonra aynı aileden Ankaralı Ayaz ve Yılmaz ailesinin hayatı değişti. Sülalenin tamamı genç yaşlı demeden hastaneye çağrılarak, 40 kişi üzerinde genetik analizlerin yapıldığı 6 aylık süreç başladı.

KÖTÜ HUYLU TÜMÖR ÇIKTI

Yakın takibe alınan Ayaz ve Yılmaz ailesinin fertlerinin tek tek MR ve tomografileri çekildi, vücutlarının çeşitli bölgelerinden kitleler alınarak, incelendi. Hummalı bir sürecin sonunda hastalığın ailede genetik olduğu ortaya çıktı. Henüz tedavisi olmayan hastalığın karakteristik özelliği ise vücutta iyi ve kötü huylu tümörlerin ortaya çıkması. Kötü huylu tümör çıkan organlar hayati önem sırasına göre ya ameliyatla alınıyor ya da lazerle söndürülüyor.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ BİR AİLEDE GÖRÜLDÜ, DÜNYADA ARAŞTIRILMAYA BAŞLANDI

Türkiye'de ilk kez bir ailede yaygın olarak görülen hastalığın dünyada başka örnekleri olup olmadığını araştıran doktor, aileden elde edilen kan örneklerini ve DNA'ları yurtdışındaki önemli gen merkezlerine gönderdi. ABD'den gelen yanıta göre, aynı hastalığın oradaki bir Türk ailede de görüldüğü ve DNA örneklerinin birebir örtüştüğü belirlendi. DNA örneklerinin örtüşmesine anlam veremeyen doktorların aileye, yurtdışında akrabalarının olup olmadığını sorması, akıllara durgunluk veren gerçeği ortaya çıkardı.

YILLAR ÖNCE OĞLUNUN KAÇIRILIP BAŞKA BİR AİLEYE VERİLDİĞİNİ SÖYLEDİ

Ailenin en yaşlı üyesi 87 yaşındaki Kezban Yılmaz Sarı, yıllar önce doğum sırasında oğlunun kendisinden kaçırıldığını ve başka bir aileye verildiğini söyledi. ABD'deki ailenin kaçırılan oğlundan olabileceğini düşünen Kezban Teyze 1 yıl önce vefat etti ancak ailesine "Yurtdışındaki o aileyi bulup gerçeği ortaya çıkarmalarını" vasiyet etti. Maddi durumu yeterli olmayan aile, yetkililerden bu konuda yardım talep ediyor.

"ANNEM 'BENİM İLK ÇOCUĞUM HASTANEDE KAYBOLDU' DEDİ"

Altındağ ilçesi Solfasol semtinde bulunan bir gecekonduda yaşayan ailenin hayatta kalan en yaşlı üyesi Seyhan Ayaz (59) İHA muhabirine yaptığı açıklamada, "Abimin vefatından sonra oğlum da bir baygınlık geçirdi, hastaneye gitti, o vesileyle bu hastalık ortaya çıktı. Bütün aileyi hastaneye istediler, ailedeki 20 kişide bu hastalık çıktı" dedi.
Genetik bir hastalık olduğu ortaya çıkınca kanlarının Almanya, ABD ve çeşitli merkezlere gönderildiğini söyleyen Ayaz, "Kanları karşılaştırmışlar, aynı hastalık ABD'de bir ailede bulunmuş, onlar da Türk. Sonra annemin kanlarını aldılar, karşılıklı tutunca bize 'Yurtdışında yakınınız var mı?' diye sordular. Biz bilmiyoruz tabi. Annem de 'Benim ilk çocuğum hastanede kayboldu' dedi. Yaşı da tutuyor, kanlar da tutuyor, hastalık da aynı. Doktorumuz bu hastalığı araştıracaklarını, hastalığın ABD'deki Türk ailede ve bizde olduğunu söyledi. Tayini çıkınca araştıramadık" şeklinde konuştu.

Seyhan Ayaz, annesi Kezban Yılmaz Sarı'nın anlattıklarını şöyle aktardı:
"Annem, hamileyken gözlerinden bir hastalığa yakalanmış ameliyat olunca o dönemde doğum yapıyor. O anda bir gün çocuk duruyor, ertesi gün çocuğunu soruyor, 'Çocuğun öldü' diyorlar. O da 'O zaman ölüsünü verin' diyor. Onlar da 'Yok, biz gömdük' demişler anneme. Sonra aradan zaman geçinde hastanede çalışan bir hasta bakıcı 'Çocuğunu sattılar' demiş. 70 yıl önce. Annem arayıp bulamamış ama devamlı anlatırdı, ağlardı, üzülürdü, 'Müge Anlı'ya çıksam acaba bulur mu?' derdi, hep öyle konuşurdu. Annem 1 sene önce vefat etti."

"İLK DUYDUĞUMDA ŞOK OLDUM"

Dünyanın öteki ucunda akrabası olduğunu öğrenen aile bireylerinden Bilal Ayaz ise "İlk duyduğumda şok oldum. Onları da tanımak isterim. Dayım ölmüş sanırım ama öz mü öz kuzenlerim Amerika'da" diye konuştu.

Bilal Ayaz, teşhis konulması için kanlarının yurtdışına gönderildiğinin kendilerine söylendiğini belirterek, "Von Hippel-Lindau' diye bir sendrommuş. Kanlarımız yurtdışında araştırıldı, bize öyle söylendi. Hastalığımızın bu olduğu, dünyada tek olduğu ve Amerika'da da bir ailede olduğu söylenildi. Aynı gen, aynı hastalık oradaki ailede de var. Daha çok gözlerde ilerlediği yönünde bilgi aldım. Oradaki aile de bizden. Başka bilgi vermiyorlar" ifadelerini kullandı.15.7.2015 - 18133

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]