Sahte ilaç içmiş olabilirsiniz

"İlaç Takip Sistemi"yle önlem alan Türkiye'de en büyük sorun internet üzerinden satışı yapılan ilaçlar.

Sahte ilaç içmiş olabilirsiniz
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Mevzuat, Fiyat ve Araştırmalar Dairesi Başkanı Akif Akbulat, sahte ve yasa dışı ilaca karşı "İlaç Takip Sistemi "yle (İTS) önlem alan Türkiye'de en büyük sorunun internet üzerinden satışı yapılan ilaçlarda yaşandığını bildirdi.


İnternette satılan ilaçların bazılarında, İTS ile getirilen karekoda bile rastladıklarını bildiren Akbulat, "Aslında bunlar sahte değil yasa dışı ilaç. Bir doktor tarafından yazılıyor, eczaneden alınıyor ama yasa dışı şekilde tekrar pazarlanmaya çalışılıyor " dedi.

Akbulat, Uluslararası İlaç Güvenliği Kurumu'nca Ankara'da düzenlenen "İlaç Sahteciliği ve Kanunsuzluğu ile Mücadele Semineri "nde ele alınan konularla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Akif Akbulat, AB üyesi ülkelerin yanı sıra Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (U.S. Food and Drug Administration-FDA) ilaç güvenliğiyle ilgili yetkililerinin katıldığı toplantının, Türkiye'nin bu alandaki başarılı çalışmaları nedeniyle bu yıl Ankara'da düzenlendiğini anlattı.

Dünyada ilk olan İlaç Takip Sistemi (İTS) sayesinde Türkiye'deki eczanelerde sahte ilaç satışının mümkün olmadığını ancak internet, özellikle de sosyal medya üzerinden yasa dışı ilaç ticareti yapıldığını anlatan Akbulat, buna yönelik yapılan çalışmaları şöyle özetledi:

"İnternet üzerinden ilaç satışını yakın takibe aldık. Bu kapsamda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve emniyetle yakından çalışıyoruz. Zaman zaman bu konuda ihbarlar da geliyor. İnternetten ilaç satışı yapan sitelerin takibiyle gerçek kişilere ulaşıyoruz. Bunun son örneğini doping ilaçları konusunda yaşadık. Biz zaten spor eczanesi adı altındaki siteleri yakın takibe almıştık. Kamuoyuna bununla ilgili ölümler yansıyınca elimizdeki dosyayı emniyete bildirdik ve gereken yapıldı. "

"İNTERNETTEN İLAÇ ALMAYIN "

İnternetten ilaç satın alınmaması çağrısında bulunan Akbulat, "Ülkemizde sahte ilaç ve yasa dışı ilaç satışında en büyük sorun, internet üzerinden pazarlanan ilaçlarda yaşanıyor " dedi.

İnternette satılan ilaçların bazılarında, sahte ilacın önlenmesi için İlaç Takip Sistemi ile getirilen karekoda bile rastladıklarını anlatan Akbulat, şu bilgileri aktardı:

"Üzerinde karekod yakaladığımız ilaçların kaynağını, yani hikayesini takip edebiliyoruz. Hangi doktor tarafından yazıldı, hangi eczanede reçete edildi bulabiliyoruz. Emniyetin operasyonlarıyla ele geçirilen 100 ilacın 8-10'unda karekod tespit ettik. Aslında bunlar sahte değil yasa dışı ilaç. Bir doktor tarafından yazılıyor, eczaneden alınıyor ama yasa dışı şekilde tekrar pazarlanmaya çalışılıyor. Bazen bu karekodlar sökülüyor, ilaç yeniden ambalajlanıp muhtemelen yurt dışına satılıyor. "

"Ele geçirilen sahte ya da yasa dışı ilaçların hangi tür ilaçlar olduğu? " sorusu üzerine Akbulat, kanser ilaçları gibi piyasası olan, üst grup ilaçların bu alanda "rağbet gördüğünü " söyledi.

VATANDAŞLARA UYARI

Akbulat, vatandaşların büyük bölümü sosyal güvenlik şemsiyesi altında olduğu, ilaçların çoğu da SGK tarafından ödendiği için bunların ülke içinde müşteri bulmasının zor olduğunu dile getirerek, "Bu ilaçların ülke içinde elden satılması zor. Daha çok çevre ülkelere satıldığını düşünüyoruz. Ülke içinde reçete ediliyor, daha sonra ambalajı değiştirilip dışarıya yasa dışı yollardan satılıyor " ifadesini kullandı.

Bazı hastaların yasa dışı ilaç pazarlayan kişilerce istismar edildiğine dikkati çeken Akbulat, "Kanser hastaları gibi özel hassasiyete sahip kişilere yaklaşan şebekeler, ilacın bulunmasının zor olduğunu söyleyerek hastayı kandırıyor ve elindeki ilacı satmaya çalışıyor. Hastalarımız kesinlikle bu kişilere kanmasınlar " uyarısını dile getirdi.

29.9.2014 - 15444

İlgili Diğer Yazılar
Salyangoz sıvısından yaşlanmaya karşı serum üretildi
Salyangoz sıvısından yaşlanmaya karşı serum üretildi
Uykusuzluk, depresyon, ağrı ve yaranın ilacı: Lavanta
Uykusuzluk, depresyon, ağrı ve yaranın ilacı: Lavanta
Ozon tedavisi birçok hastalıkta uygulanıyor
Ozon tedavisi birçok hastalıkta uygulanıyor
İlaç sanayi için tıbbi çiçek üretiyorlar
İlaç sanayi için tıbbi çiçek üretiyorlar
Strese Karşı Aromaterapi
Strese Karşı Aromaterapi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]