Sakın Hafta Sonu Hastalanmayın SGK Muayene Ücretini Ödemiyor

SGK, pazar günü ve resmî tatillerde hastaların poliklinik bedellerini ödemiyor. Acil, hemodiyaliz ve onkoloji ilacı bulunanlar hariç reçeteleri de karşılamıyor.

Sakın Hafta Sonu Hastalanmayın SGK Muayene Ücretini Ödemiyor

İstanbul Beylikdüzü'nde yaşayan Pınar Ceyhan, 8 yaşındaki oğlu Bahtiyar rahatsızlanınca evinin yakınındaki özel hastaneye başvurdu. Talep edilen muayene ücretini fazla bulunca, sigortalı olduğunu, buna göre işlem yapılması isteğini dile getirdi. Fakat görevliler, "Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) pazar günü ve resmî tatillerde poliklinik hizmet bedellerini karşılamıyor. Bugün de 1 Ocak resmî tatil. O yüzden sigortanız yok gibi ücret ödemeniz gerekiyor" mukabelesinde bulundu.

"BAŞININ ÇARESİNE BAK"

Aslında bu sadece Ceyhan ailesini değil milyonlarca sigortalıyı mağdur eden bir uygulama. AKP hükümetinin geçen yıl yürürlüğe koyduğu sistem bununla da sınırlı değil. Pazar günü ve resmî tatillerde yazılan doktor reçeteleri de karşılanmıyor. Acil, hemodiyaliz ve onkoloji ilaçları bulunan reçeteler ise kapsam dışı tutuluyor. Kısacası, pazar günü ve resmî tatillerde hastalanırsanız SGK sizi sigortalı olarak tanımıyor. Bir anlamda hastalara, "Başının çaresine bak" diyor.

DR. ŞENGÜL: HEM HASTA, HEM ÖZEL HASTANE MAĞDUR

SGK'nın bu uygulaması sadece hastaları değil, özel hastaneleri de mağdur ediyor. Özel Hastaneler ve Sağlık kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Dr. Cevat Şengül, "Hasta kaybına yol açıyor" diyor. Özel hastanelerin 7 gün, 24 saat hizmet verebileceğini belirten Şengül, "Hastane aynı, doktor aynı. ttatilde gelirse sigorta kapsamına girmiyor, diğer günler normal. SGK bunu ödese ne olur ki?" diye soruyor. Bir dönem salgın hastalık riski sebebiyle, "enfeksiyon", "dahiliye", "çocuk" ve "kadın doğum"da sistemin devre dışı bırakıldığını hatırlatan Dr. Şengül, "tamamını kaldırmasalar bile en azından ana dallarda kaldırılabilir" önerisini getiriyor. (Kaynak: Millet)

15.1.2015 - 16338

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]