Salgı Balı Her Derde Deva

KTÜ'nün araştırmasına göre salgı balları, kardiyolojik rahatsızlıklar ve kanser hücrelerine karşı etkin rol oynayarak hastalıklardan korunmayı sağlıyor.

Salgı Balı Her Derde Deva
SEMİH YÜKSEL - Türkiye'nin farklı bölgelerinde üretilen salgı ballarının kardiyolojik rahatsızlıklar ve kanser hücrelerine karşı etkin rol oynayarak hastalıklardan koruduğu bildirildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, AA muhabirine salgı ballarının çam, meşe, kayın ve ladin ağaçları üzerinde yaşayan böceklerin salgılarının arılar tarafından toplanmasıyla oluştuğunu söyledi.

Salgı ballarının yüksek miktarda "polifenol " içerdiğini ifade eden Kolaylı, "Polifenol bileşiklerinin çeşitliliği ve yüksekliği, balın şifa değerini belirleyen önemli faktördür. Özellikle meşe balı üzerine yaptığımız araştırmada bu balın çok yüksek polifenol ve çeşidini içerdiğini tespit ettik. Bu bal antioksidan açısından oldukça zengindir ve vücudun savunma sistemini kuvvetlendirici etkisi yüksektir " diye konuştu. "Kanser oluşumuna karşı koruyucu " Kolaylı, balların arı ürünlerinin sağlık amaçlı kullanımı olarak bilinen "apiterapi " özelliklerinin de yoğun olduğunu kaydetti.

"Şu ana kadar bilimsel araştırmalar, balın başta yara ve yanıklar olmak üzere, solunum yolu enfeksiyonları ve kanser oluşumuna karşı koruyucu rolleri bulunduğunu ortaya koymuştur " diyen Kolaylı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bal, enerji verici özelliği yanında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, solunum yolu enfeksiyonları, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde etkilidir. 'Baldan uzak durun' söylemleri çok yanlış bir tutumdur. Ballar, diğer bütün gıdalar gibi dengeli tüketildiğinde çok faydalı birer doğal şifa kaynağıdır. "  Türkiye'nin salgı balları açısından zengin olduğunu vurgulayan Kolaylı, "Dünyada çam balı üretiminde birinciyiz ancak diğer salgı balları yeterince bilinmiyor ve beklenen ilgiyi göremiyor. Bu balların üretimlerinin artırılması ve değerlendirilmesi, hem alternatif tedavi çözümleri hem de ekonomik getirileri bakımından çok faydalı olacaktır " ifadesini kullandı. - Kastamonu

19.6.2014 - 14801

Konuyla İlgili Sorular
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]