Samsun'da 121 yıllık tarihi bina yaşam merkezine dönüştürülüyor

Sultan 2. Abdülhamid döneminde inşa edilen ve daha sonra Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi olarak kullanılan 121 yıllık tarihi bina, yaşam merkezi haline getiriliyor. Binanın restore edilerek aynı mimari özelliklere sahip iki ana yapı daha eklenmesi planlanıyor. Proje kapsamında kadın ve aile danışma merkezi, spor salonları, çocuk ve gençlik merkezleri, konferans ve sergi salonları, sanat atölyeleri, kütüphane, misafirhane, ticari alanlar gibi birçok hizmetin yer alacağı belirtiliyor. Yatay mimariyle tarihi dokunun ve ağaçların korunacağı projenin 15-16 ay içinde tamamlanması hedefleniyor.

Samsun'da 121 yıllık tarihi bina yaşam merkezine dönüştürülüyor

Sultan 2. Abdülhamid döneminde "Canik Hamidiye Hastanesi" olarak inşa edilen ve daha sonra Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi olarak kullanılan 121 yıllık tarihi bina yaşam merkezine dönüştürülüyor.

Canik Hamidiye Hastanesi olarak 1902 yılında hizmete giren bina, 6 yıl sonra Canik Gureba, 1924 yılında ise Samsun Millet Hastanesi,1954 yılında Samsun Devlet Hastanesi olarak kullanıldı. 1970 yılından itibaren Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet veren tarihi bina 2007 yılında çıkan yangında büyük hasar gördü.

Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin 2018 yılında yeni binasına taşınmasının ardından bina atıl durumda kaldı.

Sağlık Bakanlığının binayı 2017 yılında Büyükşehir Belediyesine devretmesinin ardından yapının ve çevresindeki alanın yaşam merkezine dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı.

Tarihi yapı restore edilerek yerleşkeye aynı mimari özelliklerde iki ana yapı daha eklenecek. Toplam kapalı inşaat alanı 11 bin 537 metrekare olan projede, üç ana yapı ve yerleşkede kadın ve aile danışma merkezi, kadınlara ve çocuklara özel spor salonları, çocuk ve gençlik merkezleri, konferans, toplantı, sergi salonları, müzik ve sanat atölyeleri, bilim sınıfları, bilgisayar ve eğitim derslikleri, kütüphane, misafirhane, tanıtım merkezi, gezi alanları ve ticari alanlar yer alıyor.

Yatay mimariyle tarihi doku ve ağaçlar korunacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AA muhabirine, toplam 28 dönümlük alanda donanımlı bir aile yaşam merkezi kuracaklarını söyledi.

Kentin en güzel yerlerinden biri olan alanda çok güzel planlanmış bir çalışma hayata geçirdiklerini ifade eden Demir, "Az katlı yatay mimariyle tarihi dokuyu koruyarak ağaçları da koruyarak çok güzel bir proje gerçekleştiriyoruz. İnşallah yapımını 15-16 ayda bitirmeyi planlıyoruz." dedi.

Örnek projenin tamamlanmasının heyecanla beklendiğini dile getiren Demir, şunları kaydetti:

"Bizim için üç ana önemi var bu projenin. Birincisi bize Abdülhamid Han'ın hatırası. Samsun'un konumu itibarıyla en güzel yerinde olan bir yapı. Bunu geri kazanıyoruz. Bu arada 100 bin kişiye hitap edecek, sosyal, kültürel, eğitim, sağlık, spor, her alanda hizmet verecek bir merkez. Mimari olarak tasarımı da harika bir proje. Üç ana noktada bu projeyi çok önemsiyoruz, halkımız da önemsiyor. En kısa sürede bitirmeyi planlıyoruz. Burası insanların kalbine, gönlüne, komşuluğuna, birlik ve beraberliğine etkileşimine hitap edecek. İnsanlar burada hoş vakit geçirecek, burada buluşacaklar, misafirlerini ağırlayacaklar. Birçok alanda eğitimler verilecek."

22.8.2023 - 74764Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]