Samsun?da Çocuklar Kansere Savaş Başlattı

Samsun'da ortaokul öğrencilerinin, ailelerine kansere karşı duyarlılık ve önleyici faktörler konusunda örnek olmalarını sağlamak amacıyla 'Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider' projesi başlatıldı.

Samsun'da ortaokul öğrencilerinin, ailelerine kansere karşı duyarlılık ve önleyici faktörler konusunda örnek olmalarını sağlamak amacıyla 'Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider' projesi başlatıldı. Proje kapsamında görsel tasarım hazırlayıp en çok kişiyi yönlendirip kanser taraması yapılmasını sağlayan ortaokul öğrencilerine ödül verileceği belirtildi.

Samsun'da İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlkadım Belediyesi işbirliği ile 'Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider' adlı proje başlatıldı. Projenin kamuoyuna tanıtımı için bugün kentteki bir otelde toplantı düzenlendi.

Projenin kentin tüm ilçelerindeki 300 okul, 74 bin ortaokul öğrencisi, 22 doktor ve 44 hemşirenin katılımıyla yapılacağı belirtildi. Programda proje ile ilgili sunum yapıldı.

Programda konuşma yapan İl Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kasapoğlu, kanserin yüzde 90'nın çevresel etkenler yüzde 10'nun ise genetik faktörlerden meydana geldiğini belirterek "Çevresel etkenlere baktığımız zaman sigaradan tutunda, güneş ışınları, beslenme ve hareketsiz yaşamına varıncaya kadar hepsi bu kapsamın içinde. Yani kanserin önlenebilir bir hastalık olduğunu vurgulamak istiyorum. Kanser bu gün dünyada ve Türkiye'de ölüm sıralamalarında ikinci sırada olan bir hastalık. Bu gün özellikle kanser taramaları için ilimizde neler yapabiliriz nasıl farkındalık oluşturabiliriz, öğrencilerimizde nasıl bir kültür oluşturabilir bunun mesajını vermeye çalışıyoruz aslında. Biz gençlerimize mesajlarımızı düzgün ve anlaşılabilir şekilde verirsek bir kültür ve bir davranış değişikliği oluşur ve nesilden nesile devam eder. Koruyucu sağlık hizmetleri olarak kanser için bunun başlangıcını yapmak istedik" dedi.İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin ise konuşmasında "Toplumun en dinamik kesimi olan gençleri hangi işin içine biz gönüllü olarak koyabilirsek bu alanda mesafeler alabiliyoruz. Çağımızın önemli hastalıklarından biri olan kanserin erken teşhis edilmesi, bu konuda toplumsal bilinç oluşturulması, bunun için de çocuklarımızın gençlerimizin harekete geçirilmesi hedefleniyor. Öğrencilerimizin yetişirken yaşamış oldukları toplumun sorunlarına ilgi duyan ve bu sorunlar için çözümler düşünen ve üreten, sorumluluk sahibi ve hangi sorun yaşanırsa yaşansın temelinde insan olduğunu, bir şekilde çözümü olabileceğine inan kişiler olarak yetiştirmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından proje ortağı kurumlar arasında protokol imzalandı.

10.2.2016 - 19939

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]