Sanal Dünyaya Olan Bağımlılık Okul Başarısını Düşürüyor!

Sanal dünyanın özellikle de çocuklar üzerinde kontrol edilemez bir güce dönüştüğünü ifade eden Doğru Cevap Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Yusuf Yıldırım, ebeveynleri uyarıyor.

Sanal Dünyaya Olan Bağımlılık  Okul Başarısını Düşürüyor!

Dijitalleşen bir dünyanın tam da merkezinde yaşıyoruz. Bilgisayar ve internet kullanımı, bilgiye ulaşma noktasında büyük bir kolaylık sağlasa da doğru kullanılmadığında psikolojik, ahlaki ve sosyal bazı sorunları da beraberinde getiriyor.

ÇOCUKLARINIZ ARKADAŞLARI YERİNE BİLGİSAYARI SEÇİYORSA…

Ebeveynler için bilgisayar ve internet kullanımı, çocuklarına yeni ve eğlenceli öğrenme imkanları sunduğu için cazip gelmektedir. Ancak internet siteleri ve uygulamalar tamamen kontrol altında tutulabilen, her daim eğitici amaçlara odaklamış durumda değildir. Bu sanal dünyada oyunlar, videolar ve aynı zamanda ahlaki ve psikolojik açıdan zarar verici mesaj içeren programlar yer almaktadır. İnternet sitelerindeki bazı oyunlar ya da videolar, çocukların okul ve okul dışı yaşamlarında sosyalleşme aracı olarak kullandıkları birer malzemeye dönüşebilmektedir. Oysa sanal ortamlar gerçek bir sosyalleşme aracı değildir, aksine yalnızlaştırır. Bu sebeple çocuklarınız arkadaşlarını değil bilgisayarı tercih ediyorsa, müdahale zamanı gelmiş demektir.

GÜNDE 4 SAATTEN FAZLA BİLGİSAYAR KULLANIMINA DİKKAT!

Tanım olarak 'Bilgisayar/İnternet bağımlılığı' internetin aşırı kullanılması isteğinin önüne geçilememesi, internete bağlı olmadan geçen zamanın önemini yitirmesi, yoksun kalındığında ise aşırı sinirlilik hali ve saldırgan olunması olarak karakterize edilmektedir. AB araştırmasında, günde 4 saatten fazla sanal alemde sörf yapan kişilerde tıpkı kumar bağımlılarında olduğu gibi, beyinde insanın kendisini iyi hissetmesini sağlayan adrenalin benzeri bir kimyasal olan dopamin birikmesi meydana geldiği tespit edilmiştir.

AİLE VE SOSYAL İLİŞKİLER BOZULUYOR

İnternet ya da oyun bağımlısı olan çocuk, okulda bilgisayarla ilgili hayaller kurar. Sanal dünyayı gerçek dünyadaki ilişkilere tercih eder. Bilgisayar tutkunluğu nedeniyle çevreden eleştiri ve uyarılar alır. İstediği halde bilgisayara olan ilgisini sonlandıramaz ve ayrı kalamaz. Bilgisayardan ayrı kaldığında sinirli ve mutsuz bir ruh haline bürünür. Bu durum çocuğun aile içi ilişkileri ve sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkiler. İnternet bağımlısı çocuk, asosyal, öfke kontrolü olmayan, gerçek ilişkiler kuramayan bir bireye dönüşür.

OKUL PERFORMANSINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

İnternet teknolojisini kullanan öğrencilerin, kullanmayanlara göre daha aktif, yaratıcı ve sosyal oldukları yönündeki savunmalar yanlış çıkmıştır. Aksine internet kullanan öğrencilerin çoğu; derslerde performans sergilemeyen, ders dışı etkinliklerde yer almayan, bilimsel araştırmalarda bulunmayan, kendini geliştirmeyen, aile bireyleri ve akran gruplarıyla sağlıklı bir iletişim kuramayan ve toplumdan soyutlanmış bir psiko-sosyolojik görüntü vermiştir.

İNTERNET VE BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞINDAN NASIL KURTULABİLİR?

Çocuğun internet bağımlılığından kurtulmasını sağlamak için atılması gereken ilk adım, günlük internet kullanım saatlerini belirlemek ve bu kuralı tutarlı biçimde uygulanmaktır. Çoğu çocuğun internet bağımlısı olma nedeni evde bu konuda tam bir tutarlılık içinde uygulanan kuralların olmayışıdır. Bazı anne-babalar, küçük yaştaki çocukları susturmak veya oyalamak için telefon, tablet, bilgisayar gibi araçları vererek yanlış bir davranışa yönlendirmektedir. Bu alışkanlık, ilerleyen yıllarda önü alınması çok zor bir bağımlılığa dönüşmektedir.

ALTERNATİFLER YARATIN!

Çocuğunuza, internet ya da bilgisayar kadar eğlenceli ortamlar oluşturun. Yapılan birçok araştırma; evde birlikte oynanan ve çocukların enerjisine yönelik oyunların internet ya da bilgisayar oyunlarından daha eğlenceli bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu konuda ümitsiz olmayın. Çocuğunuzla birlikte daha kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmeye özen gösterin.

UZMAN DESTEĞİNE BAŞVURUN

Tüm bu önlemlere rağmen istenilen düzeyde yol alamazsanız mutlaka bir uzman desteği alınız. Bu çoğu kez ailelerin başvurmak durumunda kaldığı bir seçenektir. Ev içinde defalarca çiğnenen kurallar, seviyesi doğru ayarlanmamış ilişkiler nedeniyle profesyonel desteğin gerektiği durumlar oldukça fazladır. Çocuğunuzun giderek hem sağlıksız, hem de psikolojik ve sosyal yönden kötüye gitmesine sebep olan bu olumsuz durumdan kurtulmak için uzman desteği almakta tereddüt etmeyin.

7.3.2018 1 - 32042

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]