Şaşılık, Baş Pozisyonu Bozukluğuna Neden Oluyor

"Çift görmemek için yapılan bazı hareketler baş pozisyon bozukluklarına neden olur."

Şaşılık, Baş Pozisyonu Bozukluğuna Neden Oluyor
ADEM YILMAZ - Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Erbağcı, şaşılıkta çift görmeden korunmak için yapılan hareketlerin baş pozisyonu bozukluklarına neden olduğunu söyledi.

Erbağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastane bünyesinde hizmet veren "Pediatrik Oftalmoloji ve Şaşılık Kliniğinde yenidoğan bebekler başta olmak üzere 0-16 yaş çocukların tüm göz kusur ve hastalıklarını yakın takibe alarak hızlı çözümler ürettiklerini söyledi.

Şaşılıkta erken müdahalenin önemine değinen Erbağcı, şunları kaydetti:

"İki gözün birbirine paralelliğinin bozulmasını 'şaşılık' olarak tanımlanmaktadır. Şaşılığı bulunan hastalar çift görmemek için bazı hareketler yapar buda baş pozisyon bozukluklarına neden olur. Bu rahatsızlıktan dolayı televizyona düzgün bakamayan, başı omuza, çeneyi aşağı veya yukarıya kaldıran, kafasını sağa sola çeviren çocuklarda anormal baş pozisyonu bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Ancak şaşılıkta ortaya çıkan baş pozisyonu bozukluklarını ameliyatla düzeltiyoruz. "

Erbağcı, kişilerin yaptıkları bu hareketlerle çift görmeden korunduğunu ancak boyun kaslarındaki dengenin bozulduğunu vurguladı.

Çocukluk Döneminde Şaşılık

Şaşılığın yüzde 10'luk bölümün doğuştan oluşturduğuna işaret eden Erbağcı, şöyle konuştu: 

"Diğer bir şaşılık ise çocukluk dönemini kapsayan ilk 12 yaşta ortaya çıkar. Bu da 2 ile 4 yaşlarında aşikar olmaya başlar ve herhangi bir bakış kısıtlılığı yoktur. Çift görme olmaz fakat kayan göz tembelleşir. Bunun için çocukluk dönemi şaşılıklarında erken müdahale önemlidir. Doğuştan ortaya çıkanları ilk bir yıl içinde, 2-4 yaşında ortaya çıkanları ise en geç 12 yaşına kadar zamanında müdahalelerle fonksiyonel olarak şaşılığı düzeltebiliyoruz. Bir diğer şaşılık çeşidi ise anormal baş pozisyonlarıdır. Çocuk düz bakamaz, kafasını sağa, sola çevirir, yukarı, aşağı eğer. Bir çocuk sürekli düz bakamıyorsa bunun arkasında şaşılık olabilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis önemlidir. Erken teşhis ettiğimizde baş pozisyonunu ameliyatlarla düzeltebiliriz. "

Felçli Şaşılıkta Tedavi

Erişkin yaşlarda çift görmelerle ortaya çıkan felçli şaşılıkların da tedavisinin mümkün olduğuna dikkati çeken Erbağcı, kontrolsüz diyabet, tansiyon ve baştaki bazı problemlerin şaşılığa yol açtığını anlattı. Bu hastaların çift görmemesi için erken dönemde botoks enjeksiyonu yaptıklarını dile getiren Erbağcı, "Geç planda ise diğer çocukluk dönemindeki şaşılıklar gibi cerrahi müdahaleyle çift görmeden tek görmeye indirebiliyoruz.  Felçli şaşılıklarda fonksiyonu da düzeltebiliyoruz. Çocukluk çağında başlamış fakat hiç ilgilenilmemiş, yaşı ilermiş hastalara da müdahale yapıyoruz ama yaptığımız müdahale daha çok hastanın kozmetik ve psikolojik olarak rahatlaması yönünde oluyor " diye konuştu.

Erbağcı, gözdeki cerrahi operasyonlarla işgücü kaybının önlendiğini sözlerine ekledi. - Gaziantep

31.7.2013 - 13094Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]