Sebillere Dikkat! Sudan Gelen Tehlike

Temizlenmeyen su sebilleri Hepatit A ve Hepatit B gibi bazı sarılık türleri ve bağırsak hastalıklarına sebep oluyor.

Sebillere Dikkat! Sudan Gelen Tehlike
Genel ortamlarda kullanılan ve düzenli olarak bakımları yapılmayan su sebilleri ve su soğutucuları hastalık saçıyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde sıklıkla kullanılan su sebilleri ve su soğutucularının temizlik kurallarına dikkat edilmediği takdirde ishal, bulantı kusma gibi belirtilerle ortaya çıkan mide bağırsak sistemi hastalıklarına yol açabileceğini söyleyen Acıbadem Fulya Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Kuşoğlu, "Kullanım miktarına göre belli aralıklarla örneğin aylık olarak su sebillerinin içi ve dışı gözle görülür kirlerden temizlenmelidir. Ardından belli miktarda klorlama veya ozonlama yöntemleri ile hijyen sağlanmalıdır. Ozonlama yapan firmalardan destek alınarak sebil temizliği sağlanabilir. Damacanalara takılan pompalar her değişim sırasında yıkanmalı boruların içinden sıcak su geçirilmelidir " dedi.İyi temizlenmeyen sebillerden bakteri, virüs ve parazitlerin bulaşabileceğini hatırlatan Dr. Kuşoğlu "Dikkat edilmediğinde bazı sarılık türleri, Hepatit A ve Hepatit B de ağız yoluyla insan vücuduna girip enfeksiyona neden olabilmektedir. Su ile bulaşabilen virüslere bağlı ağır ishal vakaları ortaya çıkabilir " diye konuştu.

VİTAMİN KAYNAĞI ENFEKSİYON KAYNAĞI OLMASIN

Çiğ yenen sebze ve meyvelerin özellikle yaz aylarında daha iyi yıkanması gerektiğini bildiren Dr. Kuşoğlu, "Sebze ve meyveler, üretimde kullanılan su ve gübreler ya da toprakta yaşayan bakterilerle kirlenebilir. Sadece bakteriler değil parazitler ve suyla geçen virüsler de meyve ve sebzelere bulaşabilir. Pek çok faydası olan salatalar iyi yıkanmamış sebzelerden hazırlandığında hastalık kaynağı olabileceğinden evde ve ev dışı mekanlarda dikkatli olunmalıdır " dedi.

SİRKELİ SUDA BEKLETİN

Sebzeleri iyi yıkayın -Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın temel kuralının genel temizliğe uymak olduğunu belirten Dr. Hülya Kuşoğlu, en kolay ve etkili temizlik kuralının ellerin sık sık yıkanması olduğunu ifade etti. Dr. Kuşoğlu, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: - Kullanım miktarına göre belli aralıklarla su sebillerinin içi ve dışı gözle görülür kirlerden temizlenmelidir.- Ofis, hastane gibi toplu yerlerde sık kullanılan sebillerde ayda bir klorlama veya ozonlama yöntemleri ile hijyen sağlanmalıdır. Bunun için ozonlama yapan firmalardan destek alınabilir. Damacanalara takılan pompalar her değişim sırasında yıkanmalı boruların içinden sıcak su geçirilmelidir.- Çiğ yenen sebze ve meyveleri oda ısısındaki kapta bekleterek ovalayarak yıkayın. Yapraklı sebzeleri yaprak aralıklarını ayırarak temizleyin.- Toprak altında yetişen patates gibi sebzeleri yıkarken, kabuklarındaki fazla toprağı fırçalayarak temizleyin.- Yapraklı sebzeleri, sirkeli veya limonlu suda 10-15 dakika bekletip ardından suyla yıkamak mikroorganizmaların, parazit kistlerinin ve kimyasal artıkların meyve ve sebzelerden arınmasını sağlayacaktır

ATIK SULAR KARIŞABİLİR!

Sağanak yağmurdan sonra denize hemen girmeyinYaz aylarında havuz ve deniz ortamında enfeksiyonların daha sık görüldüğüne dikkat çeken Dr. Kuşoğlu, uygun şekilde klorlanmayan havuzların mikrop yuvası olduğunu, havuza göre daha temiz olan denizin de atık suların karıştığı noktalarda tehlike oluşturduğunu söyledi. Dr. Kuşoğlu, özellikle şiddetli yağmurlardan hemen sonra denize girilmemesi gerektiği konusunda uyardı.

12.8.2014 - 15128





İlgili Diğer Yazılar
"Yeni normal" alışkanlıkları değiştirecek!
"Yeni normal" alışkanlıkları değiştirecek!
Tatilde hastalıklardan korunmak için 7 altın kural
Tatilde hastalıklardan korunmak için 7 altın kural
Türk doktor buluşuyla İngiliz Kraliyet Akademisi
Türk doktor buluşuyla İngiliz Kraliyet Akademisi'nden destek aldı
Restoranlardaki menülerde enfeksiyon riski
Restoranlardaki menülerde enfeksiyon riski
Kılıçdaroğlu, Yaralı Gazzelileri Ziyaret Etti
Kılıçdaroğlu, Yaralı Gazzelileri Ziyaret Etti
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]