Şeffaf Apareyler İle Tedavinin Her Aşamasını Önceden Görün!

Günümüzün en estetik tedavi yöntemi şeffaf apareylerin kullanımı gün geçtikçe artıyor. Her geçen gün yeni bir hasta daha metal diş telleri yerine şeffaf apareyler ile tedaviye başlıyor.

Şeffaf Apareyler İle Tedavinin Her Aşamasını Önceden Görün!

Peki bu şeffaf apareyler nedir?Artık hastalar metal diş telleri kullanmadan, günlük yaşantıları etkilenmeden, acısız ve hızlı bir tedavi yöntemiyle inci gibi dişlere kavuşuyor. Yeni nesil tedavi yöntemi olarak adlandırılan, 3D yazıcı teknolojisiyle üretilen şeffaf apareyler (Orthero) ile her yaştan birey; ortodontik tedavi şansına erişiyor. Bu yeni nesil tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Ortodontist Dr. Atilla Çeri, "Şeffaf aparey tedavisi; dişlerdeki çapraşıklık, diş aralığı gibi problemleri, takılıp çıkartılabilen şeffaf plaklarla düzeltilmesi işlemine verdiğimiz isimdir. Bu tedavide dişler, kuvvet uygulama prensibi ile hareket ettirilerek istenilen konuma getirilir. Bu kuvvet sürekli olması gerektiği için her bir plak günde ortalama 20-22 saat takılmalıdır. Tedavi kapsamında her bir plak, iki haftalık süre boyunca takılır. Basit çapraşıklık vakalarının hemen hemen tamamında uygulanan bu tedavi yöntemi artık çok zorlu vakalarda dahi uygulanabiliyor. Özellikle çekimli tedavi dediğimiz diş çekimli vakalarda; dişlerin üzerine yapıştırdığımız ufak ataşman materyalleri ile dişlerin paralel bir şekilde hareket etmesini sağlayıp, çekim boşluklarına doğru hareketi yapabiliyoruz" dedi.

Dr. Çeri, "Günümüzde hastalar hem dişlerinin düzelmesini istiyor hem de diş teli gibi estetik anlamda rahatsızlık veren bir ürün kullanmak istemiyor. Bu anlamda şeffaf apareyler, dişlerdeki çapraşıklığı giderirken ağızda oldukça estetik bir görüntü sergiler. Şeffaf olduğu için de dışarıdan bakıldığında hastanın ortodontik tedavi olduğu fark edilmez bile" diye konuştu.

Şeffaf apareylerin kolayca takıp çıkarılabilen ürünler olduğunu belirten Dr. Çeri, "Metal diş telleri ile kıyaslandığında şeffaf aparey tedavisi ağrısız-acısız bir tedavi yöntemidir. Şeffaf apareyler ile hastalar sosyal ve iş yaşamları sekteye uğramadan kolaylıkla tedavi olabilir. Bir toplantıları ya da yemek yiyecekleri sırada şeffaf apareylerini çıkarıp ardından tekrar takabilir. Şeffaf aparey tedavisi ağız hijyeni anlamında da büyük avantajlar sunar. Hasta; şeffaf apareylerini çıkartıp, kolaylıkla dişlerini fırçalayabilir. Tel tedavisinde olduğu gibi dişlerin arasında artık kalması gibi bir ihtimal yoktur" dedi.

HASTA DİŞLERİNİN TEDAVİ SONRASINDAKİ HALİNİ GÖREBİLİYOR

Tedavinin yüzde 50'lik kısmının tedavi planının ortaya konmasıyla tamamlandığının altını çizen Dr. Çeri, "Burada önemli olan tedavi planının ilk baştan öngörülmesidir. Hangi aşamada nasıl bir problemle karşılaşabileceğinizi önceden kestirmeniz gerekiyor. Eğer kestiremezseniz tedavi planını sonradan revize etmeniz gerekir. Şeffaf aparey tedavisini çok sık kullandığımız için artık her aşamada neyle karşılaşacağımızı öngörebiliyor ve buna göre bir tedavi planı ortaya koyuyoruz" dedi. Şeffaf aparey tedavisinin her bir adımının bilgisayar başında planlandığını belirten Dr. Çeri, "Tedaviye başlamadan önce hastanın alt ve üst çenesinin ölçüsünü alıyoruz. Bu ölçüyü 3D yazıcı teknolojisiyle tarayıp, bilgisayar yardımıyla dişleri hareket ettiriyoruz. Bu teknoloji sayesinde tedavinin en başından sonuna kadar 3D analizleri görüntüleyip, tüm tedavi sürecindeki adımları teker teker gözlemleyebiliyoruz. Hastalar da bizimle birlikte tedavinin en başında dişlerinin tedavi sonundaki halini görebiliyor" şeklinde konuştu.

3-4 AYDA TEDAVİ FIRSATI!

Şeffaf apareyler ile tedaviye tüm süt dişlerinin düşüp, sürekli dişlerin sürüldüğü dönemden itibaren başlanabileceğini belirten Dr. Çeri, ortodontik tedavide geç yaş sınır olmadığını, her yaşta diş hareketi elde edilebileceğini belirtti. Şeffaf aparey tedavisinin süresiyle ilgili de konuşan Dr. Çeri, "Vakadan vakaya değişmek ile birlikte basit çapraşıklık vakalarında şeffaf aparey tedavisi 3-4 ay içerisinde tamamlanmaktadır. Ortalama bir ortodontik tedavi sürecinin 1-1,5 sene içerisinde tamamlandığını düşünürsek, bu oldukça iyi bir süredir" dedi.

ARTIK TÜRKİYE'DE ÜRETİLİYOR!

Şeffaf apareylerin artık Türkiye'de üretildiğini belirten Dr. Çeri, "Eskiden şeffaf plaklar yurt dışından geliyordu. Sistemin ağır işlemesinden kaynaklı sorunlar ile karşılaşıyorduk. Artık Türkiye'de üretildiği için çok daha kolay, uygun maliyetler ve hızlı bir şekilde şeffaf apareyleri hastalarımızla buluşturabiliyoruz" şeklinde konuştu.

28.2.2018 - 31932

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]