Şeffaf plaklar gülüşleri değiştiriyor

Çarpık dişlerin düzeltilmesinde kullanılan metal diş telleri yerini hastaların günlük yaşamlarını etkilemeyen şeffaf plaklara bıraktı.

Şeffaf plaklar gülüşleri değiştiriyor


Çarpık dişleri düzeltmek artık kolay

Dişler artık daha estetik

Takılıp, çıkartılabilen şeffaf plaklar sayesinde hem estetik kaygılar gideriliyor, hem de daha konforlu tedavi süreci yaşanıyor. Çarpık dişlerini ya da dişlerindeki aralıkları düzelttirmek isteyen, ancak tel taktırmaktan kaçınan genç, orta yaş ve üstü bireyler "görünmez ortodontik tedavi" Invisaling sayesinde artık hayata bir başka gülümsüyor.
Özel Akademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Ortodonti Uzmanı Dr. Nalan Gürses Aslan, 1990'lı yıllarda ortodontik tedavi gören bilgisayar bilimcisi Zia Chishti'nin pekiştirme aygıtlarının dişleri düzelttiğini fark etmesiyle geliştirilen Invisaling sisteminin diş estetiği uygulamalarını hayli kolaylaştırdığını söyledi.

ADIM ADIM TEDAVİ

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavinin aşamalarını anlatan Ortodonti Uzmanı Dr. Nalan Gürses Aslan, kliniğe gelen hastanın detaylı muayenesinde bu tedavi için uygun olup olmadığının değerlendirildiğini belirtti. Dr. Nalan Gürses Aslan, "Eğer Invisaling için uygunsanız, hekiminiz size tedavi süresi ve kaç plak olacağı konusunda bilgilendiriyor. Dişlerin 3D dental görüntüleri taranıyor ve dijital ölçüleri alınıyor. Bu verilere göre şeffaf plakları hazırlanıyor" dedi.

TEDAVİ SÜRESİ ÇAPRAŞIKLIĞA GÖRE DEĞİŞİYOR

Şeffaf plak sayısının tedavi görecek hastaya göre değiştiğini, rakamın 20-30'a kadar çıkabildiğini anlatan Aslan, "Plakların adedi ve tedavi süresi, çapraşıklığın derecesine göre değişiyor. Hastalar şeffaf plakları genelde iki haftalık sürelerle takıyor. Dişler çok ağır hareketlerle hastanın kullandığı plağın pozisyonuna geliyor. Bu sağlandığında yeni plak kullanımına geçiliyor. Plakların yenilenmesiyle dişlerin görünümü son düzgün haline kavuşturuluyor" diye konuştu.

ŞEFFAF OLDUĞU İÇİN FARK EDİLMİYOR

Dr. Aslan, Invisaling tedavisindeki şeffaf plakların genellikle fark edilmediğini, bu nedenle hastanın sosyal hayatında rahatsız edici olumsuz bir etki yaratmadığını vurguladı. Aslan, tedavinin güvenli olduğunun altını çizerek, diş etlerinin zarar görmediğini, yaralanmalara yol açmadığını bildirdi.

Aslan, "Şeffaf plakların kullanımı çok rahattır. Yerken, içerken, dişlerinizi fırçalarken, diş ipi kullanırken kolaylıkla çıkartılabilir" ifadelerini kullandı.

Aslan, tedavi sırasında dişlerin sararmasının da söz konusu olmadığını dile getirdi.

HASTAYA BÜYÜK SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR

Invisaling tedavisinde başarılı sonuca ulaşılmasında hastaya da büyük sorumluluk düştüğünü aktaran Dr. Nalan Gürses Aslan, şeffaf plakların dişlere yapışmadığı için inisiyatifin hastada olduğunu, tedaviye istekli olması gerektiğini, bu sağlanmazsa sürenin uzayabileceğini sözlerine ekledi.

22.2.2016 - 20065

Konuyla İlgili Sorular
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]