Şehir Dışında Okuyan Çocuğun Sağlığını "Uzaktan Koruma" Rehberi

İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, yalnız yaşamaya başlayan gençlerin sağlığını korumak için ebeveyinlere önerilerde bulundu.

Şehir Dışında Okuyan Çocuğun Sağlığını
Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla çocukları üniversiteyi kazandığı için sevinen aileleri şimdi de onları başka şehre göndermenin endişesi sardı. Binlerce genç üniversite eğitimi için başka bir şehre giderken özellikle anneler “çocuğumun sağlığını nasıl koruyacağım” sorusu ile başbaşa kaldı.  Anadolu Sağlık Merkezi  İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, yalnız yaşamaya başlayan gençlerin sağlığını korumak için ebeveyinlere önerilerde bulundu.


Uyku

Beden ve ruh sağlığını korumak için yeteri kadar (8-10 saat) uyumak gerekli ve önemlidir. Yetersiz uyku davranış sorunlarına, öğrenme problemlerine ve akademik performans düşüklüğüne neden olan faktörlerden sayılmaktadır. Uyku sorunu yaşayan öğrenciler, sabah yorgun şekilde uyanma, gün içinde uyuklama ve fiziksel aktivite esnasında çabuk yorulma gibi durumlardan şikayetçi olmaktadırlar. Yeni çevrelerine uyum sürecinde olan gençler yeterli ve kaliteli bir uyku ile daha zinde olacaklardır.
 
Beslenme
 
Eğitimleri için ailelerinden uzakta yaşamak durumunda kalan öğrencilerin sağlıklı kalmaları için yeterli ve dengeli bir beslenme programını uygulamaları gerekir. Buna göre sabahları kahvaltı yapmayı ihmal etmemeleri ve gün içinde öğün atlamamaları önemlidir. Şeker ve yağ oranı yüksek besinler yerine besleyici değeri yüksek (yağsız et,tavuk, balık, baklagiller ve sınırlı miktarda ekmek gibi) besinlerin dengeli şekilde tüketilmesi uygun olacaktır. 

Egzersiz ve Sosyal Etkinlikler

Günlük ders ve staj çalışmalarından arta kalan boş zamanlarında sportif faaliyetler veya sosyal etkinliklere (müzik, tiyatro,satranç  gibi) katılmaları kendilerini daha zinde hissetmelerine yardımcı olacaktır.  Öğrenciler günlük okul yaşantısı ve derslerden kaynaklanan stresi düzenli olarak yapacakları egzersiz  veya sanatsal aktiviteler ile üzerlerinden atabilirler.


Ayrılma Bireyselleşme Sorunları
 
Ailesinden uzakta eğitimine devam eden bazı öğrenciler ailelerinden ilk kez uzun süreli olarak ayrı yaşamaktadırlar. İnsan hayatında iki kez ayrılma bireyselleşme yaşamkatadır. Birincisi doğum ile birlikte bebeğin  anneden ayrılarak dış dünyaya geçmesidir. Diğeri ise akademik yaşantı gereği bazı öğrencilerin anne-babasından ayrı yaşamaya başladığı dönemdir.  Başlangıçta bağımsız yaşantının getirdiği bir coşku olmakla birlikte, zaman içinde sorumluluklarını yerine getirememe, ekonomik nedenler, kendine olan güvensizlik gibi nedenler ile depresif bir durum gelişebilmektedir. Ayrılık ve bireyselleşme mi depresyonu davet ediyor, yoksa kişide var olan depresif  yapı mı ayrılma sürecini olumsuz etkiliyor ? bu konularda henüz bir net sonuç elde edilmiş değildir. Ancak ailesinden ilk kez ayrılacak öğrencilerin uzun ayrılık öncesinde kısa süreli denemeler yaparak duruma uyumunun kolaylaşması sağlanabilir.

28.10.2013 - 13339

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]