Şehir Yaşamı İltihabi Bağırsak Hastalıklarını Artırıyor

Memorial Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Doç. Dr. Alper Yurci, şehir yaşamının ortaya çıkardığı beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam tarzının iltihabi bağırsak hastalıkları riskini artırdığın söyledi.

Şehir Yaşamı İltihabi Bağırsak Hastalıklarını Artırıyor
Memorial Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Doç. Dr. Alper Yurci, şehir yaşamının ortaya çıkardığı beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam tarzının iltihabi bağırsak hastalıkları riskini artırdığın söyledi. Toplumun büyük bir bölümünde görülen iltihabi bağırsak hastalıklarıyla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Alper Yurci, söz konusu hastalıkların en çok görülen türünün Crohn ve ülseratif kolit olduğunu ifade etti. Yurci, rektal kanama, ishal, karın ağrısı, besinsel eksiklikler ve ciddi birçok belirtiyle ortaya çıkan ve sindirim sisteminde kronik alevlenmeler ile seyreden her iki hastalığın da, şehir yaşamının neden olduğu beslenme tarzı ve hareketsiz yaşam tarzından kaynaklandığını ifade etti.

ALEVLENME DÖNEMİNDE FAKİR DİYETİ

Hastalığın normal seyrettiği dönemlerde beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerektiğini, ancak alevlendiği dönemlerde karbonhidrat, et, süt ürünlerinin aşırısı, bakliyatlardan uzak durulması gerektiğini kaydeden Yurci, bu dönemler için 'fakir diyeti' önerisinde bulundu. Yurci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Düzenli olarak daha küçük porsiyonlar halinde beslenin. Günlük gıdanızı 5-6 porsiyona bölün ve her 2-3 saatte bir yemek yiyin. Sıvı yağ, tereyağı, yoğunlaştırılmış yağlar ve margarinler, krema ve kremalı ürünleri azaltmak bu süreçte yararlı olacaktır.Bal, tatlı, pastave konsantre meyve suyu gibi ürünlerde bulunan basit şeker alımını sınırlayın. Bunlar ishale neden olur veya ishal olasılığını artırır.Süt ve süt ürünlerini çok tüketmeyin ya da azaltmaya çalışın. Süt ve süt ürünleri inflamatuvar bağırsak hastalıklarını şiddetlendirebilir. Özellikle hastalığın alevlenme döneminde süt ve süt ürünlerinden uzak durun.İçeriğinde katkı maddesi olan yemeklerden ve yarı işlenmiş besinlerden yemeyin.Çok tuzlu ve baharatlı yemeklerden uzak durun.İçeriğinde yapay tatlandırıcı olan yiyeceklerden ve özellikle sorbitolden kaçının. Bu tatlandırıcılar ishale neden olur. Gaza ve ishale neden olabilen yağlı ve kızarmış yiyecekleri yemeyin. "

ALEVLENME DÖNEMİNDE LİFLİ GIDALARDAN UZAK DURULMALI

Lifli gıdalar her ne kadar bağırsak dostu olarak bilinse de, alevlenme dönemlerinde bunlardan uzak durulması gerektiğinin altını çizen Yurci, "Lahana, Brüksel lahanası, turunçgiller, erik, üzüm ve kayısının yanı sıra yulaf ve mısır gevreği yenmemesi gerekir. Meyve ve sebzelerin kabuklarını soymak, çekirdeklerini çıkarmak, pişirildikten sonra tüketmek de diğer önerilerimizden. Ayrıca gaza neden olabilecek fasulye, brokoli, kafein ve gazlı içeceklerden uzak durmak gerekir " ifadelerini kullandı.

 

1.8.2018 1 - 34444

İlgili Diğer Yazılar
Türkiye
Türkiye'nin 3'te 1'inin Sindirim Sistemi Hastalığı Var
"Farkında Ol, Geç Kalma!"
"Farkında Ol, Geç Kalma!"
Sık Sık Kusuyorsanız  Endoskopi Yaptırın!
Sık Sık Kusuyorsanız Endoskopi Yaptırın!
Kilo Veremiyorsanız Nedeni Mutsuz Bağırsaklar!
Kilo Veremiyorsanız Nedeni Mutsuz Bağırsaklar!
Stres, Mide Hastalıklarını Tetikliyor
Stres, Mide Hastalıklarını Tetikliyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]