Şekerli Süt, Süt Dişlerini Tehdit Ediyor

Şekerli süt, süt dişlerini tehdit ediyor Biberonla bebeklere verilen tatlandırılmış süt, süt dişlerinin çürümesine neden oluyorSİVAS - Diş hekimi Pınar Altunbaş, bebeklerde ki biberon çürüklerinin asıl nedeninin biberonla bebeklere içirilen şeker katılmış süt olduğunu söyledi.

Şekerli süt, süt dişlerini tehdit ediyor Biberonla bebeklere verilen tatlandırılmış süt, süt dişlerinin çürümesine neden oluyor

SİVAS - Diş hekimi Pınar Altunbaş, bebeklerde ki biberon çürüklerinin asıl nedeninin biberonla bebeklere içirilen şeker katılmış süt olduğunu söyledi. Sivas Medicana Hastanesi Diş Hekimi Pınar Altunbaş, bebeklerde görülen biberon çürüklerine dikkat çekip, çürüklerin asıl nedeninin biberonla bebeklere veriler şeker katılmış sütler olduğunu söyledi. Altunbaş açıklamasında, "Süt dişleri mine tabakaları tam olarak gelişmediğinden dış tehditlere karşı daha zayıftır ve çürüklere daha yatkındır. Bu nedenle süt dişlerinde biberon çürüğüne daha sık rastlanılmaktadır. Aslıda biberon çürüğü bilinenin aksine biberondan kaynaklanmamaktadır. Bu çürükler biberonla bebeğe verilen sütün içerisinde ki maddelerden kaynaklanmaktadır. Sütün içerisine bol miktarda şeker katıldığında bu şeker dişlerin üzerinde tutunup çürüğe neden olmaktadır." Şeklinde konuştu. Geceleri çürük riski artıyor Altunbaş, geceleri bebeklerde diş çürüğü riskinin arttığını ifade edip, "Geceleri çürük oluşumu daha fazla olduğu için çocuklarda gece beslenmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Gece ağızda tükürük miktarı azaldığı için, çürük yapan bakteriler diş yüzeylerinde gece daha fazla tutunuyor. Biberon çürüğünün önüne geçmek için çocukların beslenmesine dikkat etmeli ve mümkün olduğu kadar saf süt ve anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Gece beslendikten sonra uyku öncesi dişler gazlı bezle temizlenebilir." Dedi.

21.5.2017 - 27236

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

 

[Hata Bildir]