Selçuk Üniversitesinde Canlı Cerrahi Kursu Düzenlendi!

Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Konya'da ilk Kök Hücreden Zenginleştirilmiş Yağ Transferi Ameliyatı ile Canlı Cerrahi Kursu düzenlendi.

Selçuk Üniversitesinde Canlı Cerrahi Kursu Düzenlendi!

Canlı gerçekleştirilen ameliyat öncesinde kök hücre nakline ilişkin geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan SÜ Meram Tıp Fakültesi Histoloji ve Emriyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Duman, daha önce Bursa ve İstanbul'da gerçekleştirilen kök hücre nakillerinin üçüncüsünün de Konya'da yapıldığını belirterek;


"Santrifüj yöntemiyle yapılan çalışmada, yağ hücrelerinin içindeki kök hücreler, vücudun gerekli yerlerine naklediliyor.


Yağ dokusundan alınan kök hücrelerinin transferi ile daha önce tedavisi neredeyse imkansız olan birçok hastalığa çare bulmak artık mümkün olabilecek.Yöntem, özellikle ortopedide kıkırdak ve kemik hasarlarının ameliyatsız iyileştirilmesinde veya iyileşmenin hızlandırılmasında aktif olarak kullanılmaya başlandı " dedi.


Toplantının ardından Op. Dr. Bülent Cihantimur, katılımcı öğretim üyeleri ve öğrencilere ameliyathane ortamında canlı ameliyat kursuna karılarak deneyimlerini meslektaşları ile paylaştı. 2 ayrı hasta üzerinde kök hücreden zenginleştirilmiş yağ transferi gerçekleştirdi.


Daha önce Bursa ve İstanbul'da gerçekleştirilen kök hücre nakli, gerçek bir hasta üzerinde Konya'da da başarı ile gerçekleştirilmiş oldu.

 

13.12.2010 - 3546Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]