Selfie Modası Estetik Operasyona İlgiyi Arttırdı

Selfie artık hayatımızın bir parçası. Hemen hemen herkes günde en az bir tane selfie çekiyor. Peki selfienin hayatımıza girmesiyle birlikte estetik cerrahların kapısının daha sık çalınmaya başladığını biliyor muydunuz?

Selfie Modası Estetik Operasyona İlgiyi Arttırdı

Son zamanlarda estetik operasyon yaptıran kadınların bahanesi çektikleri selfielerde burunlarının, dudaklarının güzel gözükmemesi veya kırışıklıklarının belli olması. Op. Dr. Defne Erkara kadınların selfie ile estetiğe bakışlarının nasıl değiştiğini anlattı.

Selfie modasıyla estetik operasyonlara talep arttı

Son zamanlarda bu yönde bir çok talep olduğunu söyleyen Op. Dr. Defne Erkara, "Özellikle estetik operasyon yaptıran kadınların yaş grubu değişti. Çok genç hastalarımızda var, çok yaşlı hastalarımızda. Kişi daha bilinçli ve ne istediğini bilir şekilde geliyor. Bu konuda selfie önemli bir etken ancak internetin de hakkını yememek lazım. Bazı hastalarım kullanılan malzemelerin seçeneklerine, içeriğine bile hakim oluyor. Eskiden kadınlar sadece kırışıklıklarını fark ediyordu, şimdi ise olması gereken oranların dışında yüzünde ya da vücudunda bir kusur gördüğünde soluğu bir cerrahın yanında alıyor. Herkes takdir edilmek ister, selfie modasının özünde de bu yatıyor. Dolayısıyla insanlar kendilerini kusursuz görmek istiyorlar" dedi.

Bir plastik cerrahın herkese estetik yapmaması gerektiğini düşündüğünü söyleyen Erkara, "Ben herkese estetik yapmam. Dolayısıyla fotoğrafla gelen hastalarım çoğunlukla fikirlerinden vazgeçerler. Doğallığı bozacak estetiğe karşıyım. Sadece fotoğrafları buna benzeyebilir mi kısmında dikkate alıyorum. Kişinin isteğini en uygun şekilde ve gerçekten ihtiyaçsa karşılamaya çalışıyorum. Kişinin psikolojisini gerçekten etkileyen bir durum olup olmadığı aslında önemli. Çoğu zaman psikiyatristler, psikologlar da bize hasta gönderir. Bazı hastaların şikayetleri iş hayatını, ev hayatını etkiliyor hatta hasta o kusuruyla güne başlayıp, günü bitiriyor. Mesela bir kadın doğum yaptı ve göğüsleri deforme oldu. Bir süre sonra sorununu gözünde çok büyütüp kendisini eşinden saklıyor, sutyenle yatağa giriyor, kıyafet alırken sıkıntı çekiyor. Bu sorununu düzelttiği zaman ise kendine olan güveni yerine geliyor. Burnunun görüntüsünü beğenmediği için iş başvurusu yapmaktan çekinen hastalar tanıyorum" dedi.

Op. Dr. Defne Erkara, "İlk operasyonlarda hasta nasıl bir süreç yaşayacağını bilmediği için genelde daha kaygılıdır. 30-40 yaşından sonra yaşlanma başlar. Bu bazı insanlarda hızlı ilerler. Hasta genellikle göz kapağı, kaş düşmesinden şikayet ederek gelir. Bu ihtiyacını karşılayınca bu kez burun kenarı çizgileri gözüne takılmaya başlar. Ama bu durumu bir bakım gibi düşünmek lazım. Her insanın isteği öncelikle yüzünün iyi gözükmesidir. Ama olayı alışveriş çılgınlığı gibi engel olunamayan bir duruma da dönüştürmemek lazım" şeklinde konuştu.

Burun estetiği yerini saça bıraktı

Geçtiğimiz yıllarda ilk sırada burun estetiğinin geldiğini belirten Erkara, "Burnu, saç ve meme izliyordu. Ama şimdi saç ekimi öne geçti. Bu da son zamanlarda erkeklerin daha çok estetik yaptırdığını gösteriyor. Bunu burun, göğüs estetiği ve liposuction izliyor. Ama tabi ki cerrahi müdahale dışında kalan botoks ve dolgu belli aralıklarla tekrar edildiği için en sık yaptığımız estetik" şeklinde konuştu.

16.1.2015 - 16357

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]