Serebral Palsi Hastası Çocuklara Yogayla Tedavi

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu tarafından hazırlanan proje kapsamında, 40 serebral palsi hastası çocuk üzerinde yapılan araştırmada, yoganın, uyku kalitesi, solunum fanksiyonu, depresyon ve hastalığa bağlı ağrılar üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edildi.

Serebral Palsi Hastası Çocuklara Yogayla Tedavi
HALİT DEMİR - Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu tarafından hazırlanan proje kapsamında, 40 serebral palsi hastası çocuk üzerinde yapılan araştırmada, yoganın, uyku kalitesi, solunum fanksiyonu, depresyon ve hastalığa bağlı ağrılar üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edildi.

MKÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu öğretim görevlisi ve proje danışmanı Özden Gökçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüksekokul müdürü Doç. Dr. Nilüfer Çetişli Korkmaz öncülüğünde hazırlanan "Serebral palsi·li· çocuklarda fi·zyoterapi· yoga uygulamasının uyku kali·tesi·, solunum fonksi·yonları, depresyon ve spasi·teye bağlı ağrı üzeri·ne etki·si" adlı projenin TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programları tarafından onaylandığını söyledi.

Proje kapsamında yaptıkları araştırmayla serebral palsi hastası çocukların karşılaştığı sıkıntıları tespit ettiklerini aktaran Gökçek, şöyle devam etti:

"Bu çocukların var olan sıkıntılarına nasıl bir çözüm yolu buluruz diye düşündük. Proje kapsamında serebral palsi hastası çocuklarda en çok görülen uyku, depresyon ve rahatsızlığa bağlı ağrılar üzerinde araştırmalarda bulunduk. Daha sonra belirlediğimiz hasta çocuklar üzerinde çalışmaya başladık. Çalışma öncesi 7 ila 15 yaş arası 13'ü kız 27'si erkek toplam 40 çocuğun tedavi öncesinde uyku kalitesi, depresyon durumu, solunum fonksiyonlarını ve duruşlarını değerlendirdik. Hastalarımıza bir günde 45 dakikalık bir seans olmak üzere haftada iki gün yoga çalışması yaptık. Seanslarımız ilk olarak 10 dakikalık nefes egzersizleri solunum aktiviteleri ile başladı. Sonra 25 dakikalık duruş seansıyla devam edildi. Son olarak da 10 dakikalık meditasyon, gevşeme ve rahatlama ile tamamlandı."

-"10 seanslık tedavi sonucunda ciddi sonuçlar aldık"

Gökçek, toplam 10 seanslık tedavi sonucunda ciddi sonuçlar aldıklarını anlatarak, elde edilen verilerin umut verdiğini söyledi.

Çocuklardan olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Gökçek, "Yoga ile yapılan çalışma sonucunda çocuklarımızın doğru ve düzgün vücut duruşlarında yüzde 15 oranında ciddi düzelmeler olduğunu gördük. Çocuklarımızın uyku kalitesinde yüzde 60 iyileşme oldu. Ağrı durumunda yüzde 40 iyileşme olurken, solunum fonksiyonunda ise yüzde 7,5 ile normal değerlere ulaşıldı. Son olarak da yüzde 20 oranında çocukların depresyon durumunda Sağlık Bakanlığının onayladığı çocuk depresyon ölçeğine göre iyileşme görüldü." diye konuştu.

Gökçek, proje kapsamında yoga tedavi yönteminin fizyoterapi programlarında uygulanabileceğinin tespit edildiğini sözlerine ekledi.

29.6.2016 - 21508

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]