"Serinlemek İsterken Kurdeşen Dökmeyin"

Alerji uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, sıcak havalarda en kolay ve ulaşılabilir olan suyun, bazı kişilerin kurdeşen dökmesine yol açabildiğini söyledi.

Alerji uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, sıcak havalarda en kolay ve ulaşılabilir olan suyun, bazı kişilerin kurdeşen dökmesine yol açabildiğini belirtti.


Tabak, yaptığı yazılı açıklamada, gündelik hayatta adı nadir duyulan su alerjisinin, gerekli önlemler alınmadığında sağlık açısından ciddi sorunlar doğurabildiğini bildirdi.

Su alerjisinin, kişinin su ile teması sonrasında kurdeşen (ürtiker) denilen; ciltte meydana gelen yanma, kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik ve döküntü şeklinde ortaya çıktığını kaydeden Tabak, şu bilgileri verdi:

"Bunaltıcı sıcaklıkların giderek arttığı ve ferahlamaya fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, serinlemek için suyun keyfini daha çok çıkartmak isterken ciddi sağlık sorunları kapınızı çalabilir. Sıcak havaları yaşadığımız şu günlerde akla gelen en kolay ve ulaşılabilir serinleme aracı olan su, bazıları için kurdeşen döktüren kabus dolu günleri de beraberinde getiriyor. Deniz ve Çeşme suyu dışında, kişinin teri ve hatta gözyaşı bile ciltte kurdeşene benzeyen döküntüler oluşturabiliyor. Hastanın su ile teması sonrasında canını yakacak boyutlarda yanma ve kaşıntı söz konusudur. Bu sıkıntılı durum kişinin alerjiye olan duyarlılığına bağlı olarak 10 dakika ile 2 saat arasında sürebilmektedir. "

Tabak, suyun sıcaklığının ya da soğukluğunun su alerjisinin vücuda etki derecesinde fark yaratmadığını, su alerjisinin yanma ve kaşıntı gibi durumlarla birlikte genellikle göğüs ve bacakların üst kısmında 2-3 milimetre çapında kabarmalarla meydana geldiğini ifade etti.

Su alerjisinden en fazla kadınların etkilendiğine dikkati çeken Tabak, bu rahatsızlığı olan hastaların su içmeyle bile boğazında şişme gözlenebildiğini bildirdi.

"Su Testi Yaptırmak Şart "

Yonca Tabak, halk arasında adı pek duyulmamış su alerjisinin gerekli önlemler alınmadığı ve doğru bir tedavi süreci uygulanmadığı takdirde sağlık açısından kalıcı kötü sonuçlar doğurabileceğine vurgulayarak, "Kişilerin, su alerjisi olup olmadıklarını bilmeleri ve kendilerine doğru bir tedavi sürecinin uygulanabilmesi için mutlaka alanında uzman bir hekime danışıp 'su testi' yaptırmaları gerekmektedir " ifadelerini kullandı.

Tabak, halkın serinlemek için plajlara akın ettiği şu günlerde su alerjisine karşı alabilecekleri önlemler hakkında da şu bilgileri verdi:

"Kişi, duştan ve denizden çıktıktan sonra kurulanma işlemini yüzde yüz pamuklu havlularla yapmalıdır. Cilde suyla temasını engelleyecek, su geçirmeyen kremlerin veya doktor tavsiyeli olarak ağızdan alınan koruyucu alerji ilaçları kullanılmalıdır. Duşta kalma süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalı. Serin ve gölge alanlar tercih edilerek mümkün olduğunca terlememeye özen gösterilmeli. Uzun süre denizde kalınmamalıdır. " - İstanbul

17.7.2013 - 13013

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]