Sezaryen ile Mücadelemiz Sürecek"

Erzurum Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, gerçek endikasyonu olduğu müddetçe sezaryene asla karşı olmadıklarını vurgulayarak, "Ama sezaryenin tıbbi gerekliliği olmalı. Çünkü orada bebek ve annenin hayatı var.

Sezaryen ile Mücadelemiz Sürecek
Erzurum Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, gerçek endikasyonu olduğu müddetçe sezaryene asla karşı olmadıklarını vurgulayarak, "Ama sezaryenin tıbbi gerekliliği olmalı. Çünkü orada bebek ve annenin hayatı var. Yeter ki hastaların gerçekten sezaryen ile alınması gereken hastalar olsun. Bunun dışında sezaryen ile mücadelemiz sürecek." dedi.

Erdoğan, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmete giren Palyatif ve Yaşlı Bakım Merkezinde düzenlediği toplantıda, 14 devlet hastanesi, bir eğitim ve araştırma hastanesi, bir ağız diş sağlığı merkezi ve evde bakım hizmetleri birimiyle Erzurum ve çevre illere hizmet verdiklerini anlattı.

Birliğe bağlı sağlık tesislerinde 2016 yılında verilen hizmetler ile 2017 yılının ilk 4 aynını değerlendiren Erdoğan, kentin sağlık turizmi açısından önemli bir yerde bulunduğunu belirterek, sekreterlik bünyesinde 5 bin 762 personelle bölgeye hizmet ettiklerini hatırlattı.

Söz konusu sağlık tesislerinde 2016 yılında 11 bin 200, 2017'nin ilk 4 ayında 3 bin 275 doğum gerçekleştiğini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Poliklinik muayenesinde, 2016 yılında 3 milyon 897 bin 429 kişi muayene edilmiş, bu yılın ilk 4 ayında rakam 1 milyon 260 bin 13 olmuştur. Yeni dönemde yani sağlıkta dönüşümün 2. fazında belkide en önemli uğraşı alanlarından birisi kronik hastalıklarla mücadele olacak. Şişmanlık, hipertansiyon gibi başka kronik hastalık ve sigarayla mücadele en önemli parametrelerden olacak."

Erdoğan, kent geneli 2016 yılında 15 bin 440 doğum gerçekleştirildiğini ve bu sayının yüzde 90'lık kısmının söz konusu birliğe bağlı hastanelerde yapıldığını ifade ederek, sezaryen ile mücadele anlamında Bakanlığa bağlı birimlerin dosya bazlı inceleme yaptıklarını aktardı.

Gerekli olmadığı takdirde sezaryen ile doğum yapılmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Erdoğan, "Gerçek endikasyonu olduğu müddetçe sezaryene asla karşı değiliz. Ama sezaryenin tıbbi gerekliliği olmalı. Çünkü orada bebek ve annenin hayatı var. Yeter ki hastaların gerçekten sezaryen ile alınması gereken hastalar olsun. Bunun dışında sezaryen ile mücadelemiz sürecek." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Sağlık Bakanlığının normal doğum oranının artırılıp primer sezaryen ile doğum oranının düşürülmesi için yürüttüğü çalışmaların, Genel Sekreterliğe bağlı sağlık kuruluşlarında etkili olarak uygulandığını belirtti.

Sağlık Bakanlığının talimatıyla Türkiye Halk Sağlığı Kurumu bünyesindeki Evde Sağlık Hizmetleri biriminin Türkiye Kamu Hastaneler Kurumuna devredildiğini anımsatan Erdoğan, Erzurum'daki Halk Sağlığı Müdürlüğünce evde sağlık hizmetlerinde kullanılan tıbbı cihaz, tıbbi malzeme, ekipman ve 9 araç ile 15 personelin kendi birimlerine geçtiğini dile getirdi.

18.5.2017 - 27203

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]