Sezaryen Oranlarının Azaltılmasında Etkili Yöntemler Sempozyumu

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sezaryenin bir doğum yöntemi değil cerrahi müdahale olduğunu belirterek, "Şu anda ulaştığımız rakamlara göre, sezaryen normal doğumunun önüne geçmiştir.

Sezaryen Oranlarının Azaltılmasında Etkili Yöntemler Sempozyumu
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sezaryenin bir doğum yöntemi değil cerrahi müdahale olduğunu belirterek, "Şu anda ulaştığımız rakamlara göre, sezaryen normal doğumunun önüne geçmiştir. Bu düşündürmeli. Çünkü bu sonuç bilime uygun bir sonuç değildir." dedi.

Demircan, Dr. Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da katıldığı "Sezaryen Oranlarının Azaltılmasında Etkili Yöntemler Sempozyumu"nda konuştu.

Bakan Demircan, Allah'ın yeryüzünde yarattığı en değerli varlık olan insanın dünyaya gelmesi hadisesi doğumun, mucizevi nitelik taşıdığını söyledi.

Doğumun fizyolojik bir olay olduğuna işaret eden Demircan, bilimsel olarak da insan fizyolojisinin normal doğuma uygun düzenlendiğini belirtti. Demircan, bu şekilde gerçekleştirilen doğumun hem anne hem de bebek sağlığı açısından çok faydalı olduğunu vurguladı.

Normal doğumun bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından önem taşıdığını dile getiren Demircan, bebeğin doğum sonrası emme refleksinin daha kolaylaştığını, anne ile bebek arasındaki ilişkinin daha kısa sürede yoğunlaşabildiğini ifade etti.

Demircan, normal doğum sonrasında anne ve bebeğin hastanede kalış süresinin daha kısa olduğuna dikkati çekti. Normal doğumda annede başarı ve güven duygusunun geliştiğini anlatan Demircan, annenin bünyesinin sonraki doğumlar için de daha sağlıklı hale geldiğini belirtti.

"Sezaryenin normal doğumdan fazla kullanılması düşündürücü"

"Sezaryen, annenin çok sayıda doğum yapma hakkını adeta elinden almaktadır." değerlendirmesinde bulunan Demircan, normal doğumda anne ölüm oranlarının da sezaryenle kıyaslandığında daha az olduğuna işaret etti. Demircan, normal doğum sonrası ağrı şikayetinin ve günlük yaşama dönüş süresinin de çok kısa olduğunu vurguladı.

Bakan Demircan, sözlerine şöyle devam etti:

"Sezaryen doğum yolu yöntemi değil, bir cerrahi müdahale, ameliyattır ve ancak bir endikasyon olduğunda başvurulacak bir uygulama olmalıdır. Anne ve bebek sağlığı için gerektiğinde hayat kurtarıcı bir müdahaledir elbette. Sezaryenin normal doğumdan fazla kullanılıyor olması gerçekten düşündürücüdür. Şu anda ulaştığımız rakamlara göre, sezaryen normal doğumunun önüne geçmiştir. Bu düşündürmeli. Çünkü bu sonuç bilime uygun bir sonuç değildir. Endikasyonu koyan hekimlerimizin bu konuyu bilim açısından değerlendireceklerine ve sorgulayacaklarına inanıyorum. Ülkemizdeki hekimlerin de bu olumsuz sonuçtan rahatsız olduklarına inanmak istiyorum, muhakkak ki rahatsızlar. Burada düzeltilmesi gereken bir nokta var ve onun üzerinde durarak, bunu düzeltmek zorundayız."

"Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ikinci dönüşüm de başladı"

Bu sorunun, bakanlık ve hekimlerin iş birliğinde çözüleceğine inanmak istediğini dile getiren Demircan, şöyle konuştu:

"Tarihte ve bugün hekimlikte dünyaya hizmet etmiş, yol göstermiş bir medeniyetin çocukları olan hekimlerimize buradan seslenmek istiyorum. Biz bakanlık olarak bütün sorunlarımızı el birliğiyle çözmeye hazırız. Bu sorunu da çözmek için sizlerin önerilerinizi dinlemek, değerlendirmek ve el birliğiyle bu çözüm yolunda adımları atmak boynumuzun borcu. Bunu birlikte çözeceğiz. Ne kurum olarak bakanlık tek başına çözebilir ne de hizmeti veren siz değerli kardeşlerimiz çözebilir. Ama el birliği yaparsak, 'Bu bir sorun' der ve bunun üzerine gidersek, bilimi de arkamıza alarak çözemeyeceğimiz bir sorun yok. Çözeceğimize de inanıyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde bütün alanlarda olduğu gibi sağlıkta da birinci dönüşüm hamlesinin başarıyla yapıldığını anlatan Demircan, "Yine Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ikinci dönüşüm de başlamıştır. Bu çerçevede çok önemli yatırımlardan birisi şehir hastanelerimizdir. Elbette ki bu şehir hastanelerimiz, fiziki mekan ve donanım olarak mükemmel olacak ama bu yetmez. En büyük mükemmellik, orada çalışan siz değerli hekimlerimizsiniz." ifadelerini kullandı.

Hem hizmeti veren hem de alanlarda yüksek memnuniyet oranlarının önemli olduğuna işaret eden Demircan, şunları kaydetti:

"Ülkemiz, bu hamleleri başaracak ve ilerlerken de Cumhurbaşkanımızın ve saygıdeğer hanımefendinin destekleri, önümüze koydukları hedefler, bizim için bir güç ve başarma heyecanı olacak. Sağlıkta ve diğer bütün alanlarda ülkemiz 2023 hedeflerine büyük adımlarla ilerlemektedir. Bunun yanında bu kadar büyük yatırımları yaparken hem sağlık çalışanlarımızın memnuniyetini artıracak tedbirleri almak hem bu alanda yapmakta olduğumuz büyük harcamaların ülkedeki sağlık endüstrisinin gelişmesine vesile olmasını sağlamak hem istihdamı artırmak hem de dışa ekonomik kan kaybını önlemek gereklidir."

Hedeflerin bunlarla da sınırlı olmaması gerektiğini vurgulayan Demircan, Türkiye'nin sağlık ürünlerini de satar hale gelebilmesi için ne yapılması gerekiyorsa el birliğiyle gerçekleştireceklerini ifade etti.

Sağlık hizmetini sadece Türkiye ile sınırlamadıklarını belirten Demircan, hastanelerde dünyaya hizmet verilmesini amaçladıklarını söyledi.

"Eğitim düzeyi arttıkça sezaryen o kadar azalacaktır"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl de ülkelerin en büyük servetlerinin genç nüfus olduğunu, çocukların toplumda dinamizmi sağladığını kaydetti.

Çocukların bakımı, gelişimi ve eğitiminde annenin rolünün büyük olduğuna işaret eden Erdöl, anne sağlığının korunmasının önem taşıdığını ifade etti.

Fizyolojik olan normal doğumun yerini son yıllarda sezaryenin aldığını anlatan Erdöl, sezaryen sıklığının özellikle özel hastanelerde çok yüksek olduğuna dikkati çekti.

Bilimsel açıdan bakıldığında da normal doğumun genel, sezaryenin istisna bir uygulama olması gerekirken, bunun tam tersi bir durumun yaşandığını bildiren Erdöl, "Buradaki çarpık düzeni yerli yerine oturtmamız lazım. Bunun çok faktörleri var. Önemli hususlardan birisi, hekimlerin hukuk karşısında güvence içerisinde olmadıklarıdır. Yani, herhangi bir olumsuz durumda, hekimlerimiz ve diğer sağlık çalışanları, mahkemelerde çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmaktadırlar." diye konuştu.

Erdöl, milletvekili olduğu dönemde kendisinin verdiği teklifle kanunlaşan bir hükmün bulunduğunu belirterek, "Ama maalesef bunun uygulanmadığını görüyoruz. Kanun, açık ve net. Diyor ki 'Her türlü tedbir alındıktan sonra, doğum sonrasında annede ve veya bebekte oluşabilecek olumsuz durumlardan hekim mesul tutulamaz.' Bu, kanunda net yazıldığı halde pek çok hekim arkadaşımız, mahkemelerde sıkıntıyla karşı karşıya kalmaktadır." dedi.

Sezaryen oranlarının düşürülmesinde eğitimin önemine değinen Erdöl, hekimlerin, ebelerin ve diğer sağlık çalışanların bu konuda eğitim düzeylerinin daha da artırılması gerektiğini söyledi. Erdöl, "Eğitim düzeyi ne kadar artarsa, sezaryen de komplikasyon da o kadar azalacaktır." dedi.

Sempozyum kapsamında ayrıca hastanenin tarihçesini içeren kısa sinevizyon gösterimi yapıldı. Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Yaprak Üstün tarafından da sunulan hizmetler hakkında bilgi verildi.

27.7.2017 - 28212

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]