Sezaryen Uzun Dönemde Hamileliği Etkileyebiliyor

Sezaryen yöntemi doğum anında ölüm riskine neden olabildiği gibi uzun dönemde de yeniden gebe kalma şansını düşürebiliyor.

Sezaryen Uzun Dönemde Hamileliği Etkileyebiliyor
Efsun Yılmaz - Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Sefa Kelekçi, gerekli olmadığı halde başvurulan sezaryen yönteminin doğum anında ölüm riskine neden olabildiğini, uzun dönemde de yeniden hamile kalma şansını düşürdüğünü söyledi.

Prof. Kelekçi, AA muhabirine yaptığı dönemde, sezaryen yönteminin sadece Türkiye'de değil, dünyada tartışma konusu olduğunu belirtti.

Sezaryen ile doğum oranlarının dünyada da makul seviyenin çok üstünde olduğuna işaret eden Sefa Kelekçi, bilimsel açıdan konu ele alındığında başvurulan cerrahi yöntemin anne, Bebek ve hekim için risk anlamına geldiğini savundu.

Türkiye'de ve dünyada çok tartışılan sezaryen yönteminin bazı durumlarda gerekli olabildiğine de değinen Prof. Kelekçi, "Sezaryen aslında bizim tamamen dışladığımız bir operasyon yöntemi değil, anne için hayat kurtarıcı olabildiği durumlar da var ancak bunun oranı yüzde 15 düzeyindedir. Maalesef hem dünyada hem de bizde sezaryenle doğum oranlarının yüzde 50'nin üstünde olması kabul edilebilir değil " diye konuştu.

"Bazı annelerin talebi sezaryenle doğum "

Uzun süre sancı çekmek isteyemeyen bazı anne adaylarının sezaryen ile doğum konusunda talebi olduğunu vurgulayan Sefa Kelekçi, "Sezaryenin önemli tercih sebeplerinden biri de medikolegal dediğimiz yargıya taşınabilecek olaylardır. Hekimler kendini riske atmak istemiyor. Hem anne hem de hekim kendini garantiye almak istiyor " şeklinde konuştu.

Sezaryen yönteminin operatif bir işlem olduğunu ve anestezi gerektiğini dile getiren Kelekçi, normal doğuma göre daha çok kan kaybının da bir başka risk unsuru olduğunu belirtti.

Sezaryenle Bebek dünyaya getiren annelerin daha sonraki gebeliklerinde sorun yaşayabildiğini de aktaran Kelekçi, şöyle konuştu:

"Sonraki gebeliklerde bebeğin yerleşim yeri daha sorunlu olabiliyor ve doğum sağlıkla sonuçlanmayabiliyor. Bazen bu durum annenin hayatını kaybetmesine neden olabiliyor. İkiden fazla sezaryen zaten yüksek riskli gebelik tanımına giriyor. Sezaryen yöntemi sonrası yumurta ve spermin buluşacağı tüp zarar görebiliyor, şekli değişebiliyor. Sonuçta bir cerrahi operasyon söz konusu. Sezaryenle doğum yapan anneler daha sonra dış gebeliğe daha sık maruz kalıyor. Tüm bu riskler yaşanmasa bile üçüncü üç aylar dediğimiz gebeliğin son döneminde bebeğin yerinde problem yaşanabiliyor. "

Sezaryen yönteminin doğumların yüzde 15'inde gerekli olduğunu, ancak diğer doğumların "biraz daha dikkatle " normal yöntemlerle gerçekleştirilebileceğini söyleyen Sefa Kelekçi, "Biz gerekli olmayan durumlarda anne adaylarına normal doğum öneriyoruz " dedi. - İzmir

17.8.2013 - 13168

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]